مفاهیممفاهیم پایه

تحلیل و آنالیز بازار به چه معناست؟ چه کاربردی دارد؟

تحلیل بازار

کسب درامد در بازار های مختلف دانش و تجربه لازم دارد. همچنین افراد در بازارهای مختلف از ابزارهای متفاوتی برای موفقیت و کسب سود بهره می‌برد. یکی از ابزار مهم جهت کسب سود داشتن تحلیل از روند بازار و وقایع تاثیر گذار بر آن است. بطور مثال در صورت پخش شدن شایعات اجناسی در بازار کمیاب یا گران می‌شوند و یا خرید بیش از اندازه صورت می‌گیرد و افرادی گرچه روشی صحیحی را بکار نگرفته‌اند , از این طریق کسب درامد می‌کنند.

برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نیز داشتن تحلیل و اطلاعات موثر بسیار سودمند است و افراد با دانستن این موارد سودهای عجیب و غریبی کسب می‌کنند. با ذکر مثالی این موضوع را بیشتر روشن می‌کنیم. ورود و سرمایه گذاری فلان شخص یا شرکت معتبر به این بازار به ارزش و اعتبار بازار افزوده و باعث اقبال بیشتر افراد دیگر شده که نتیجه آن رشد قیمت‌ها است.

بنابراین هدف از تجزیه و تحلیل بازار کسب سود بیشتر و جلوگیری از ضرر است.

انواع تحلیل

انواع تحلیل

روشهای تحلیل بازار متنوع است. علل و عوامل زیادی بر بازار تاثیر گذارند که قابل تجزیه و تحلیل اند. البته آن چه مورد نظر و کارشناسی است در بازار ارز دیجیتال بردو نوع است:  تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال.

تحلیل تکنیکال

از این نوع تحلیل در بازارهای مالی دیگر مانند سهام و بورس قبلا  استفاده می‌شده و اکنون نیز در بازار ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تحلیل تکنیکال افراد با تاریخچه قیمتی و حجم معاملات سروکار دارند. به این شکل که با تجزیه نمودارهای مختلف, شاخص‌ها، اعداد و ارقام از گذشته تا کنون سعی در کشف اتفاقات پیش روی دارند تا از این تلاش خود حداکثر بهره مالی را ببرند.

در این روش تحلیل اظهارات افراد حقیقی و حقوقی مورد نظر نیز قرار دارد. همانظور که در مثالی گفته شده افراد در بازار ارزهای دیجیتال, به علت وابستگی بازار به اعتماد مردم, تاثیر مثبت یا منفی دارند. اگر فلان فرد مشهور یا ثروتمند از این بازار استقبال کند باعث رشد می‌شود ولی اگر مخالف باشد تاثیر منفی دارد.

بیشتر بخوانید
پروژه‌ی دیفای چیست؟

البته تاثیرات منفی افراد در بازار به علت اینکه این حوزه تازه شکل گرفته و فضای رشد بسیاری دارد, محدود است و معمولا کمتر بازار را مایوس می‌کند.

در واقع افراد با سرمایه‌گذاری در هر بخش از این فضا به توسعه بازار کمک می‌کنند و در نتیجه اعتبار بازار افزایش می‌یابد. در پی این رشد توجه بیشتری جلب می‌شود که باعث ورود و خرید بیشتر در بازار می‌شود.

حالا با افزایش درخواست خرید از یک پروژه یا ارز قیمت آن در بازار افزایش یافته و افراد از سود بیشتری بهرمند می‌شوند.

حالا قدرت دو مولفه اصلی بازار یعنی «عرضه» (Supply) و «تقاضا» (Demand) را متوجه شدید. هرچه مقدار عرضه کمتر باشد تقاضا و قیمت بیشتر می‌شود. بهترین مثال خود بیت‌کوین است که به دلیل محدودیت عرضه قیمت آن نسبت به سایر ارزها بیشتر است.

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال را تحلیل بنیادین نیز گویند. در این روش سعی می‌شود با سنجش شاخصه های مالی, اقتصادی و متغییر های وابسته, یک دارایی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا روند ارزش و اعتبار آن را از گذشته تا حال مشخص و حد رشد آن پیش بینی کرد.

در این روش احساسات یا اظهار نظرها مورد نظر نیست و وقتی این خبرها به واقعیت تبدیل شد قابل تحلیل خواهد بود.

در مقاله‌‌‌ی بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری به دسته بندی سرمایه گذاری اشاره شد. حال باید گفت با توجه به مدت سرمایه‌گذاری کدام تحلیل مناسب تر است؟

در مدت زمان کمتر معمولا از تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و نیازی به پی بردن به ارزش ذاتی یا بنیادین یک پروژه نیست. اما برای سرمایه‌گذاری میان و بلند مدت علاوه بر تحلیل تکنیکال به داشتن تحلیل فاندامنتال نیاز است.

بیشتر بخوانید
شناسه تراکنش یا TXID چی هست؟

شما باید بدانید ارزش و اعتبار یک پروژه چگونه شکل گرفته و آیا این ارزش و اعتبار قابل رشد است یا خیر. باید دانست عوامل موثر براین پروژه چیست و چرا و سوالاتی از این قبیل که در حوزه تحلیل فاندامنتال است.

عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال

 ارزش کل بازار

 ارزش کل بازار

Marketcap یا همان مارکت کپ معادل لاتین ارزش کل بازار است. این شاخصه نشان‌دهنده حجم کل سرمایه در گردش یک ارزدیجیتال بر حسب دلار است. روش محاسبه‌ی آن بسیار ساده است و کافی است شما قیمت یک واحد از آن را در تعداد کل واحدهای در حال گردش ضرب کنید. البته لازم نیست این کار را شما انجام بدهید زیرا سایت‌ها و منابع مرجعی مثل کوین مارکت‌کپ وجود دارد.

نکته مهم در این بخش قیمت هر واحد از ارزدیجیتال نیست بلکه حجم در گردش آن مهم است که نشانگر ارزش و اعتبار آن ارز در حال حاضر می‌باشد. این نکته مهم ناشی از کاربرد آن ارز در بین افراد و جوامع مختلف است بطور مثال بیت‌کوین به علت شهرت و قدرت کافی در جلب رضایت افراد از قیمت خود, حجم بالاتری نسبت به سایر ارزها دارد.

بالا بودن حجم مارکت کپ یعنی وجود حجم زیادی نقدینگی ناشی از اعتماد که باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری نیز می‌شود. از این روش برای انتخاب پروژه مورد نظر سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

نکته مهم در این بخش این است که پروژه‌هایی با حجم کلی کمتر قابلیت دستکاری و سوء استفاده دارند و این به معنای ریسک در سرمایه گذاری است. پس برای اطمینان از ارز مورد نظر حجم کل را مهم بدانید و به عنوان یکی از پارامترهای انتخاب قرار دهید.

حجم معاملات

حجم معاملات به عنوان عامل نقدشوندگی بسیار مهم است. یعنی شما باید توجه داشته باشید در بازه‌های زمانی متفاوت اعم از روزانه, هفتگی, ماهانه و حتی سالیانه حجم معاملات در چه حد می‌باشد تا در صورت لزوم فروش آن ارز, خریداری باشد و شما بتوانید سرمایه خود را خارج کنید.

بیشتر بخوانید
آموزش فروش رمزارزها در صرافی کوین کده

در بازه‌های زمانی مختلف بر اثر اخبار یا عوامل موثر دیگر کوتاه مدت ممکن است در حجم معاملات تغییر ایجاد شود. بطور کلی کم بودن حجم معاملات نکته‌ی منفی برای یک ارز به حساب می‌آید.

حجم معاملات

شاخصه NVT 

این شاخصه نشانگر روند یک ارز دیجیتال است. نحوه‌ی محاسبه آن بدین شکل است که باید مارکت کپ( ارزش کل شبکه) را بر تعداد حجم تراکنش های روزانه تقسیم کرد. با این شاخص به نسب کل شبکه به فعالیت افراد شبکه مشخص می‌شود.

به این صورت که اگر این شاخص بالا باشد یعنی حجم بالای بازار داریم ولی تعداد تراکنش کم است. قیمت در این حالت حبابی است زیرا خریدار کم است (حمایت کم) و این نشانه‌ی بازار بی ثبات و رو به نزول خواهد بود.

برعکس اگر این شاخص کم باشد نشانگر این است که خریداران  بیشتر در بازار اند و حتما بازار رو به صعود خواهد رفت.

در این شاخص حجم معاملات روانه یعنی فعالیت بیشتر در شبکه و افزایش قیمت اما گاهی این حجم در روز دستکاری می‌شود پس باید در بازه‌ی زمانی بیشتری نیز مورد محاسبه قرار بگیرد.

شاخصه ‌FCAS

این شاخصه برای مقایسه پروژه‌های مختلف براساس تحلیل فاندامنتال ایجاد شده و به بررسی فعالیت کاربران یک پروژه در شبکه مجازی- اجتماعی و عملکرد مفید برنامه نویسی شبکه می‌پردازد. دسته بندی پروژه‌ها در قالب صفر تا هزار و بصورت رنگ بندی صورت می‌گیرد.

شاخصه ROI

این شاخصه نشانگر درصد بازگشت سرمایه است.برای محاسبه این شاخصه باید قیمت اولیه ارز را از قیمت فعلی کم و برهمان قیمت اولیه تقسیم کرد. حاصل این محاسبه نشانگر درصد رشد یک ارز است.

بیشتر بخوانید
وایت پیپر چیست؟

شاخصه ROI

سودمندی استخراج

استخراج برای ارزهایی که با الگوریتم گواه اثبات کار راه‌اندازی شده‌اند در صورت به‌صرفه نبودن یعنی افزایش هزینه استخراج در قبال پاداش دریافتی و قیمت ارز, کاهش استخراج و در نتیجه کاهش قیمت ارز را به همراه دارد.

پشتیبانی در صرافی ها

اگر یک ارز دیجیتال در هیج صرافی معتبر پشتیبانی ‌نمی‌شود فاقد ارزش است. برعکس پشتیبانی صرافی های متعدد و معتبر یعنی این ارز ارزش سرمایه‌گذاری و ریسک کمتری دارد.

 برنامه وتیم پشتیبانی

یک ارز معتبر حتما دارای برنامه منظم برای آینده و مواجهه با مشکلات و چالشها است. وایت پیپر و یلوپیپر از جمله موارد مهم است.ضمن داشتن برنامه برای یک ارز دیجیتال باید تیم پشتیبانی موثر و روزآمدی از پروژه حمایت و پشتیبانی کند تا در مشکلات و چالشها پیش رو به حل معضلات بپردازد یا به بروزرسانی آن توجه کند. وجود افراد سرشناس و حرفه‌ای به اعتبار پروژه می‌افزاید.

نحوه‌ی کار و کاربد در مقابل رقیبان

یک ارز با اعتبار روش کارکردی مناسبی برای مخاطب خود دارد و کاربرد های لازم را برای کاربران فراهم می‌کند. این نکته در رقابت بین پروژه‌های مختلف قابل تجزیه و تحلیل است. گاه کارکرد یا کاربرد یک ارز در رقابت با سایر ارزها باعث رشد پروژه خواهد بود. در مقایسه کارکردی و کاربردی پروژه‌های مختلف اطلاعات لازم برای انتخاب پروژه قابل سرمایه گذاری به سهولت حاصل می‌شود.

همیشه باید توجه داشت مقایسه بین خوب و بد زیاد سخت نیست اما شناخت بهترین از میان پروژه‌های موفق و عالی نیازمند دقت است. اگر پروژه‌ای را مورد تجزیه قرار می‌دهید توجه به رقبای آن مهم است.

گذشته و تعامل در آینده

سابقه حضور و کیفیت در بازار ارز دیجیتال نکته مهم و قابل توجهی است. پروژه‌های موفق برای ادامه روند خود حتما گسترش می‌یابند و در صدد تعامل بیشتر با شرکت‌ها و نهادها یا افراد تاثیرگذار اند.

نمایش بیشتر

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا