تحلیل ارزهای دیجیتال در این هفته

بیت‌کوین (BTC) با سقوط ۳۵ درصدی نسبت به بالاترین قیمت خود که معادل ۶۴،۸۴۹٫۲۷ دلار بود نزدیک به ۴۲۰۰۰ دلار کاهش قیمت را تجربه و در کم‌ترین حد خود قرار گرفت. با انتشار برخی خبرها مبنی بر تصمیم کمپانی تسلا برای فروش دارایی‌های بیت‌کوین خود، میزان فروش بیت‌کوین شدت یافت و حتی پس از آنکه این خبر تکذیب شد بیت‌کوین دامیننس به پایین‌ترین سطح سه ساله، زیر ۴۰٪ کاهش یافت.

اگرچه ممکن است این کاهش ارزش بیت‌کوین سرمایه‌گذاران جدید را ترسانده باشد، اما براساس PlanB مدل stock to flow روند بازار گاو کنونی هنوز از سال ۲۰۱۷ بهتر است. PlanB همچنین به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهد که بیت‌کوین در مسیر رسیدن به بالاترین ارزش در تاریخ خود، چندین سقوط  ۳۰ درصدی را تجربه خواهد کرد.

سقوط شدید بیت‌کوین با هر خبر کم‌اهمیت نشان از عصبانیت سرمایه‌گذاران دارد. عدم تغییر سریع وضعیت بازار حتی پس از توضیحات ایلان ماسک مبنی بر اینکه “تسلا هیچ بیت‌کوینی را نمی‌فروشد” نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران با اخبار مثبت اقدام به خرید تهاجمی نمی‌کنند.

BTC / USDT

بیت‌کوین در ۱۶ می به زیر خط گردن الگوی سر و شانه‌ها سقوط کرد اما خرس‌ها نتوانستند به زیر آن نزدیک شوند. در پایان روز، قیمت برگشت و به بالاتر از خط گردن رسید.

با این حال، در ۱۷ می فروش از سر گرفته شده و خرس‌ها قیمت را به زیر خط گردن رساندند. اگر قیمت جفت BTC / USDT  به زیر خط گردن رسیده و در آن‌جا تثبیت شود، الگوی سر و شانه‌ها کامل می‌شود.

اگر گاوها قیمت را به سرعت به بالای خط گردن نرسانند، احتمالاً فروش بیشتر نیز تشدید خواهد شد. سپس این جفت ارز می‌تواند روند نزولی خود را به سمت ۳۱،۶۵۳٫۷۳ دلار آغاز کند.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نزولی (۵۲۲۶۵ دلار) و شاخص مقاومت نسبی (RSI) نشان از برتری خرس‌ها دارد.

هر برگشتی (pullback) احتمالاً در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه با مقاومت سختی روبرو خواهد شد. اگر گاوها قیمت را به بالاتر از سطح مقاومت ۶۰،۰۰۰ دلار برسانند، این دیدگاه منفی نیز بی‌اعتبار خواهد شد.

ETH / USDT

اتریوم (ETH) در حال اصلاح روند صعودی شدید چند روز گذشته است. قیمت اتریوم در ۱۷ می به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۴۳۱ دلار) افت کرد اما گاوها در تلاشند روند نزولی را در نزدیکی سطح اصلاحی فیبوناچی ۳۸٫۲٪ و در ۳،۱۹۵٫۹۸ دلار متوقف کنند.

اگر قیمت از سطح فعلی برگردد و از ۳۶۰۰ دلار بالاتر رود، گاوها سعی می‌کنند قیمت را به ۴۲۰۰ دلار برسانند. با این حال، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه صاف شده و شاخص مقاومت نسبی تا نزدیکی نقطه میانی سقوط کرده که نشان می‌دهد شتاب این حرکت صعودی در حال تضعیف است.

اگر خریداران نتوانند از حمایت ۳،۱۹۵٫۹۸ دلار دفاع کنند، این روند کاهشی می‌تواند تا حمایت بعدی با میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲،۷۰۹ دلار) ادامه یابد. این سقوط شدید احتمالاً آغاز مرحله بعدی روند صعودی را به تأخیر خواهد انداخت.

BNB / USDT

بایننس‌کوین (BNB) برای اولین بار از ۱۳ دسامبر به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵۲۰ دلار) رسیده است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵۸۵ دلار) در حال کاهش و شاخص مقاومت نسبی زیر ۴۲، نشان از تلاش خرس‌ها برای کنترل و تسلط بر بازار دارد.

اگر روند احیای فعلی از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، نشان از فروش معامله‌گران در هر افزایش قیمت خواهد بود. این اتفاق احتمال کاهش قیمت به زیر۴۸۰ دلار را افزایش می‌دهد و در این صورت ممکن است جفت ارز BNB / USDT به ۴۲۸ دلار و سپس به ۳۴۸٫۷۰ دلار برسد.

شکست مقاومت و عبور قیمت از ۶۱۵ دلار اولین نشانه‌ی افزایش قیمت و روند صعودی خواهد بود. این حرکت نشانگر به پایان رسیدن اصلاح است و احتمالاً این جفت ارز برای از سرگیری روند صعودی آماده باشد. شکست مقاومت و رسیدن به ۶۹۱٫۷۷ دلار می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را آغاز کند که ممکن است قیمت این جفت ارز به ۷۹۶٫۶۴ دلار برسد.

ADA / USDT

کاردانو (ADA) در یک روند صعودی قوی قرار دارد. در ۱۶ می ارزش کاردانو به بالاترین قیمت خود در ۲٫۳۴ دلار رسید. اگر قیمت به زیر ۱٫۹۵ دلار برسد، این آلت‌کوین ممکن است به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱٫۷۱ دلار) سقوط کند.

افزایش شدید قیمت نسبت به بهای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد که روند قیمتی کاردانو همچنان صعودی است و معامله‌گران در کف قیمت اقدام به خرید می‌کنند. در طرف مقابل، سقوط به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد که عرضه بیش از تقاضا است و ممکن است قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱٫۳۹ دلار) کاهش دهد.

در عوض، اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد و به بالاتر از ۲٫۳۴ دلار برسد، جفت ADA / USDT ممکن است روند صعودی خود را از سر بگیرد. هدف روند صعودی بعدی ۲٫۸۲ دلار و سپس ۳ دلار است. میانگین های متحرک در حال افزایش و شاخص مقاومت نسبی بالای ۶۳ نشان می‌دهد مسیر صعودی کاردانو دارای کمترین مقاومت است.

DOGE / USDT

گاوها در حال حاضر در تلاشند تا از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰٫۴۶ دلار) دفاع کنند. در صورت موفقیت، دوج‌کوین (DOGE) می‌تواند تا ۰٫۵۹ دلار، جایی که گاوها با مقاومت سخت خرس‌ها مواجه می‌شوند، رشد کند.

اگر قیمت از ۰٫۵۹ دلار کاهش یابد، احتمال سقوط به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه افزایش می‌یابد و در صورت بروز این اتفاق، جفت DOGE / USDT می‌تواند تا سطح حمایتی مهم ۰٫۳۵ دلار نیز سقوط کند. بازگشت شدید از این حمایت می‌تواند برای چند روز جفت ارز را در محدوده بین ۰٫۳۵ تا ۰٫۵۹ دلار نگه دارد.

برخلاف این فرضیه، اگر گاوها قیمت را به بالای ۰٫۵۹ دلار برسانند، این جفت ارز ممکن است دوباره بالاترین قیمت خود را با ۰٫۷۳ دلار تجربه کند. شکست این مقاومت می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را شروع و ممکن است به ۰٫۸۳ دلار و سپس ۱ دلار برسد.

XRP / USDT

گاوها درخط حمایت مثلث متقارن اقدام به خرید کردند که این امر بیانگر خرید در سطوح پایین‌تر است. اکنون خریداران سعی می کنند ریپل را به بالاتر از خط مقاومت الگوی مثلث متقارن برسانند.

در صورت موفقیت، رشد صعودی جفت ارز XRP / USDT می‌تواند شتاب بگیرد و به بالاترین قیمت در ۵۲ هفته (۱٫۹۶ دلار) صعود کند. اگرچه ریپل در این سطح ممکن است با مقاومت سختی روبرو شود اما اگر گاوها بتوانند بر آن غلبه کنند، قیمت این جفت ارز ممکن است به ۲٫۶۸ دلار برسد.

میانگین متحرک نمایی میانگین ۲۰ روزه (۱٫۴۳ دلار) و شاخص مقاومت نسبی بالای ۵۳ به معنای برتری آشکار گاوها نیست. اگر قیمت از خط مقاومت الگوی مثلث متقارن پایین‌تر بیاید، این جفت ارز ممکن است برای چند روز دیگر در این محدوده باقی بماند.

در صورت رسیدن قیمت به زیر مثلث، روند بازار به نفع خرس‌ها تغییر خواهد کرد و می‌تواند منجر به کاهش به ارزش ریپل تا ۰٫۸۸ دلار شود.

DOT / USDT

پولکادات  (DOT) در ۱۴ ماه می مقاومت خود در سطح ۴۴ دلاری را از دست داد اما گاوها نتوانستند آن را حفظ کنند. خرس‌ها در ۱۵ می قیمت خود را به زیر ۴۴ دلار رساندند.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۹٫۳۴ دلار) مسطح و شاخص مقاومت نسبی در نزدیکی نقطه میانی است، نشان از حضور پولکادات برای چند روز دیگر در این محدوده است.

شکست قیمت به زیر ۳۲٫۵۰ دلار می‌تواند منجر به رسیدن قیمت به سطح مهم حمایتی ۲۶٫۵۰ شود. جهش از این سطح حمایتی نشانگر فاز انباشت در سطوح پایین‌تر است.

از طرف دیگر، اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد و به بالای ۴۴ دلار برسد، نشان از احساسات مثبت حاکم بر بازار  است و گاوها به خرید در سطوح پایین‌تر ادامه می‌دهند. این روند احتمال بازگشت مجدد پولکادات به بالاترین قیمت خود (۴۹٫۷۸ دلار) را افزایش می‌دهد.

BCH / USDT

بیت‌کوین کش (BCH) در ۱۵ می به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۱۷۸ دلار) رسید و تثبیت شد. در ۱۶ می گاوها سعی کردند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برگردانند اما نتوانستند و این امر منجر به فروش بیشتر شده و قیمت به سطح روانی ۱۰۰۰ دلار سقوط کرد.

گاوها در حال حاضر در تلاش هستند تا از سطح حمایتی ۱۰۰۰ دلار دفاع کنند. با این حال، هر روند افزایشی از سطح فعلی احتمالاً با مقاومت شدید در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۱۷۰ دلار) و سپس در ۱،۳۶۲،۷۴ دلار روبرو خواهد شد.

اگر قیمت از این سطح کاهش یابد، جفت BCH / USDT ممکن است برای چند روز در این محدوده باقی بماند.

در صورت ادامه روند کاهشی جفت ارز و شکست به زیر میانگین ساده نمایی ۵۰ روزه (۹۲۲ دلار)، این فرض بی‌اعتبار خواهد بود. چنین اقدامی می‌تواند راه را برای سقوط بیشتر به ۷۰۰ دلار باز کند. در صورت عبور قیمت از ۱،۳۶۲٫۷۴ دلار این روند ممکن است به نفع گاوها باشد.

LTC / USDT

عدم موفقیت گاوها در بهره‌مندی از شکستن الگوی کنج صعودی احتمالاً باعث برداشت سود گسترده در کوتاه مدت شده است. این امر لایت‌کوین (LTC) را در ۱۲ می به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۰۸ دلار) رساند.

اگرچه گاوها در تاریخ ۱۳ و ۱۴ می برای بهبود قیمت تلاش کردند، اما این روند در ۳۳۹٫۱۰ ناکام ماند. فروش در ۱۵ می از سر گرفته شد و جفت ارز LTC / USDT را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه فرستاد.

گاوها در تلاشند تا از میانگین ساده نمایی ۵۰ روزه (۲۷۰ دلار) دفاع کنند. با این حال، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه دارای روند نزولی بوده و شاخص مقاومت نسبی زیر ۴۵ نشان می دهد که خرس‌ها در تلاشند تا دوباره بازار را در دست بگیرند.

اگر جفت ارز به زیر میانگین ساده نمایی ۵۰ روزه برسد، ممکن است فروش شدیدتر شود و جفت ارز به زیر خط حمایت الگوی کنج سقوط کند. اگر گاوها قیمت را به بالای ۳۴۰ دلار برسانند، این دیدگاه منتفی خواهد شد.

UNI / USDT

یونی‌سوآپ (UNI) امروز زیر خط حمایت کانال صعودی شکسته شد اما خرس‌ها نتوانستند از این نقطه ضعف استفاده کنند. گاوها در حال حاضر تلاش می‌کنند قیمت را به کانال برگردانند.

با این حال، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۷٫۷۲ دلار) شروع به کاهش و شاخص مقاومت نسبی منفی نشان از برتری خرس‌ها می‌دهد. اگر قیمت زیر کانال بسته شود، این امر نشان دهنده تغییر روند احتمالی است.

جفت ارز UNI / USDT می‌تواند به ناحیه حمایتی ۲۷٫۵۰ تا ۲۵ دلار و سپس به ۲۰ دلار برسد. اگر خریداران قیمت خود را بالای ۴۰ دلار برسانند، این روند فاقد اعتبار خواهد بود.


خروج از نسخه موبایل