اخبار بیت کویناخبار کوتاه

پیش‌بینی تحلیل‌گران: آغاز بازار نزولی پس از سقوط بیت‌کوین

در ۱۴ آوریل بیت‌کوین به بالاترین قیمت در تاریخ خود به ارزش ۶۴۸۵۰ دلار رسید. بسیاری از تحلیل‌گران برجسته‌ی حوزه‌ی رمزارزها، قبل از پدیدار شدن نشانه‌هایی از پایان روند صعودی ارزش بیت‌کوین پیش‌بینی کرده بودند که ارزش بیت‌کوین تا ۱۰۰۰۰۰ دلار نیز خواهد رسید.

اکنون تنها پس از گذشت حدود یک ماه، بیت‌کوین تقریباً ۵۰ درصد کم‌تر از بالاترین رقم خود معامله می‌شود و با رسیدن به ۳۰۰۰۰ دلار، شدیدترین اصلاح قیمت از مارس ۲۰۲۰ را تجربه کرده است.

واکنش تحلیل‌گران درباره‌ی این سقوط ارزش بیت‌کوین متفاوت است. برخی معتقدند که ۳۰۰۰۰ دلار پایین‌ترین قیمت بیت‌کوین است. اما برخی دیگر فروش اشباع بیت‌کوین را نشانه و دلیلی برای سقوط دوباره بیت‌کوین می‌دانند.

دیوید لیفچیتز، مدیر عامل و مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در ExoAlpha در مصاحبه با Cointelegraph درباره‌ی علت اتفاقات اخیر درباره‌ی بیت‌کوین به سوالات زیر پاسخ داد:

به نظر شما علت سقوط ارزش بیت‌کوین و رسیدن به این رقم غیرفابل پیش‌بینی چه بود؟

هفته گذشته، فقط چند ساعت قبل از توئیت آشوب برانگیز ایلان ماسک در مورد بیت‌کوین، هشدار دادیم که به دلیل کمبود هرگونه کاتالیزور صعودی در بازار، احتمال سقوط ارزش بیت‌کوین بیش از صعود آن است و همین اتفاق نیز روی داد.

باور کنید یا نه، اما در تاریخ ۱۸ ماه می، با بررسی تایم فریم هفتگی بیت‌کوین، یک الگوی نابهنجار سر و شانه را مشاهده کردیم که گردن در حدود ۴۵۰۰۰ دلار بود. شانه سمت چپ در هفته ۸ فوریه، سر در بالای ۶۰،۰۰۰ دلار در هفته ۵ آوریل و شانه راست در هفته ۳ می تشکیل شده بود.

بیشتر بخوانید
اهداء کمک مالی به کالوین کیم توسط بیتمکس و بنیاد حقوق بشر

چرا این الگوی سر و شانه مشکل‌ساز بود؟

بیت‌کوین در آن زمان تقریباً در ۴۳۰۰۰ دلار و در زیر خط گردن معامله می‌شد، که چندان مساعد نبود زیرا انتظار می‌رفت نتیجه‌ی چنین الگویی یک روند نزولی با دامنه تغییرات بین خط گردن و بالای سر که به ترتیب حدود ۴۵۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ است، باشد.

این شرایط به معنای احتمال سقوطی بالغ بر ۳۰،۰۰۰ دلار بود، جایی که بیت‌کوین پس از یک توقف کوتاه در بازار صعودی سال ۲۰۲۰، حمایت شده بود. این‌ها تنها احتمالات و تحلیل تکنیکال بود اما هیچ چیز بازگشت به ۳۰۰۰۰ دلار را تضمین نمی‌کرد. سقوط ارزش بیت‌کوین به زیر ۵۰۰۰۰ دلار، سطحی که قبلاً به عنوان حمایت عمل کرده بود، بیت‌کوین را در کوتاه مدت به شدت تضعیف کرد.

علاوه بر این، معاملات صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین گری‌اسکیل (GBTC) با دادن تخفیف تاریخی فشار زیادی برقیمت بیت‌کوین وارد کرد و همچنان به نظر نمی‌رسد که این صندوق تصمیم به انجام کاری برای کاهش اختلاف قیمت‌ با حذف یا کاهش تخفیف داشته باشد.

آیا موسسات یا معامله‌گران خرده‌فروش باعث این سقوط بودند؟

الگوی سر و شانه که ما با هدف نزولی حدود ۳۰،۰۰۰ دلار مورد بحث قرار دادیم، اگرچه خیلی سریع اتفاق افتاد، کاملاً دقیق بود!

به نظر می‌رسد که این اتفاق پایان یک دوره روند صعودی غیرمنطقی بسیاری از شت‌کوین‌ها باشد.

با این حال، از آن‌جا که در حال حاضر ارزش بیت‌کوین تا ۳۸،۰۰۰ افزایش یافته و به نظر می‌رسد که ۴۰،۰۰۰ دلار در حال حاضر به عنوان سطح مقاومت جدید عمل کند، باید دید که آسیا و منطقه زمانی ایالات متحده چه واکنشی نشان خواهند داد.

بیشتر بخوانید
همتی: بانک مرکزی هیچ اقدام شتاب‌زده‌ای در حوزه رمزارزها انجام نمی‌دهد

اگر سقوط ۱۹ می ۲۰۲۱ را با سقوط ۱۳ مارس ۲۰۲۰ مقایسه کنیم، می‌بینیم که افت قیمت کنونی به سرعت با خرید گسترده مواجه شد، در حالی که در۱۳ مارس ۲۰۲۰ این اتفاق پس از یک روز روی داد. این موضوع بیانگر آن است که تعداد معامله‌گران کوتاه مدتی که از معامله خودکار (auto trading) استفاده می‌کنند نسبت به یک سال پیش افزایش داشته است.

چه چیزی می‌توانست باعث تنزل ارزش بیت‌کوین شود؟ قطعاً فروش گسترده. نمی‌توان به طور دقیق دلیل این اتفاق را فهمید. برخی معتقدند که گری‌اسکیل برای پاسخ به سرمایه‌گذاران بزرگ مجبور به فروش شده و برخی دیگر می‌گویند کمپانی تسلا بیت‌کوین‌های خود را فروخته است. علاوه بر این، گسترش بیش از حد بازارهای سنتی نیز، احتمالاً بی‌تأثیر نبوده است.


 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا