اموزشدانشنامهمطالب کاربردیمفاهیممفاهیم پایه

اصطلاحات ارز دیجیتال

بدانید تا متضرر نشوید

اصطلاحات ارز دیجیتال

اشنایی اولیه با اصطلاحات ارز دیجیتال.

Cryptography (رمزنگاری)

به فرآیند رمزگذاری اطلاعات، رمزنگاری گفته می­ شود­. رمزنگاری روشی برای محافظت از اطلاعات و ارتباطات با استفاده از کدها است؛ به گونه ­ای که فقط کسانی که به این اطلاعات دسترسی دارند، می­ توانند آنها را بخوانند و پردازش کنند.

Cryptocurrency (رمزارز)

کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگاری شده (رمزارز یا ارز رمزپایه)، نوعی از پول است که به عنوان اطلاعات رمزگذاری شده و دیجیتالی وجود دارد که مستقل از هر بانک یا مرجع مرکزی عمل می ­کند. رمزنگاری از ریاضیات پیچیده برای تنظیم، ایجاد و انتقال وجه استفاده می­ کند.

Bitcoin (بیت کوین)

اولین و مشهورترین کریپتوکارنسی، بیت کوین است که به صورت غیرمتمرکز عمل می­ کند و هیچ کس قادر به کنترل آن نیست. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک شخص یا سازمان ناشناس با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” آغاز به کار کرد.

BTC

هر کریپتوکارنسی یک نماد ۳ حرفی دارد که برای مشخص شدن آن در پلتفرم­ های معادلاتی استفاده می­ شود. BTC نماد بیت کوین است.

Satoshis (ساتوشی)

کوچک‌ترین واحد بیت کوین، ساتوشی نام دارد. هر بیت کوین را می ­توان به ۱۰۰ میلیون واحد تقسیم کرد و هر ساتوشی، یک صد میلیونم بیت کوین است.

اصطلاحات بلاکچین

اصطلاحات ارز دیجیتال مربوط به حوزی بلاکچین که برای فعالیت شما مفید است.

Block (بلاک)

بلاکچین از بلاک ­ها ساخته شده است. هر بلاک، یک پایگاه داده تاریخی از کلیه معاملات انجام شده را تا زمان پر شدن بلاک نگه­داری می­ کند. رکوردهای ثبت شده در هر بلاک دائمی و تغییرناپذیر هستند.

Blockchain (زنجیره بلوک یا بلاکچین)

بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی از تمام معاملات انجام شدۀ یک رمزارز خاص است. این زنجیره بلاک شامل بلاک­‌های جداگانه ­ای است که از طریق امضای رمزنگاری به یکدیگر متصل می­ شوند. هر بار که بلاک کامل شود، به عنوان یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می­ شود.blockchain بطور مکرر در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی و ذخیره می ­شود. از آنجایی که هیچ نسخه اصلی در یک مکان خاص وجود ندارد، بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز محسوب می ­شود و همه نسخه­ های آن با هم برابرند.

Block Hight (ارتفاع بلاک)

به تعداد کل بلاک­ ها قبل از بلاک موردنظر در بلاکچین، ارتفاع بلاک گفته می­ شود.

Block Explorer (جستجوگر بلاک)

جستجوگر بلاک، یک موتور جستجو برای پیدا کردن ارزهای دیجیتال است که به کاربران این امکان را می­‌دهد اطلاعات لازم در مورد تراکنش‌­ها، آدرس‌­ها و دیگر موارد را پیدا کنند.با استفاده از این موتور جستجو، کاربران می­‌توانند در مورد محتوای هر بلاک به ­طور جداگانه، وضعیت تراکنش­‌ها و تاریخچه آنها مطالعه کنند.

۵۱% Attack (حمله ۵۱ درصدی)

اگر بیش از نیمی از شبکه بلاکچین توسط فرد یا گروهی از افراد کنترل شود، امکان ایجاد اختلال در شبکه وجود خواهد داشت (تأثیرات منفی مانند متوقف کردن استخراج، خرج کردن مضاعف یا تغییر تراکنش ­ها).

Central Ledger‏ (‏دفترکل مرکزی)

دفترکل تحت اختیار آژانس یا سازمان متمرکز نظیر بانک است که تمام تراکنش های مالی را ثبت می‌کند.

Network‏ (‏شبکه)

به تمام نودها در عملکرد بلاک چین در زمان مورد نظر می‌گویند.

Client‏ (‏کلاینت)

نرم افزاری که می‌تواند در رایانه به تراکنش های بلاک چین دسترسی داشته و آن را پردازش کند. کاربرد رایج کلاینت در کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال است.

اصطلاحات کوین

اصطلاحات ارز دیجیتال که به طور کلی به شاخه های مختلف ایجاد شده می‌پردازد.

Coin (کوین)

کوین ­ها رمزارزهایی هستند که به صورت مستقل عمل می­ کنند و بلاکچین اختصاصی خود را دارند؛ مانند بیت کوین و اتریوم.

Altcoin (آلت کوین)

آلت کوین­ ها رمزارزهایی هستند که بعد از بیت کوین ایجاد شده ­اند.

Token (توکن)

توکن­ ها رمزارزهایی هستند که بلاکچین اختصاصی ندارند و بر روی بستر سایر رمزارزها کار می­‌کنند؛ مانند بایننس کوین.

StableCoin (کوین هایی با قیمت ثابت)

در دنیای رمزارزها، کوین هایی وجود دارد که ارزش آنها با یک دارایی ثابت مانند دلار برابر است. به اینگونه کوین ها، استیبل کوین گفته می شود. برای مثال، قیمت استیبل کوینی مانند تتر، یک دلار است. استیبل کوین ها با هدف کاهش نوسانات بازار ایجاد شدند و بر خلاف دیگر رمزارزها که قیمت پایداری ندارند، می توانند از سرمایه معامله گران محافظت کنند.

ICO; Initial Coin Offering (عرضه اولیه سکه)

یکی از روش های تامین مالی برای پروژه های مرتبط با ارز دیجیتال، عرضه اولیه سکه یا ICO است. در این روش، سرمایه گذاران می توانند با استفاده از دیگر رمزارزها مانند بیت کوین یا ارزهای فیات مانند دلار، بر روی پروژه موردنظر سرمایه گذاری کنند و توکن های مربوط به آن پروژه را از سوی شرکت مربوطه دریافت کنند. عرضه اولیه سکه قبل از راه اندازی پروژه انجام می شود و توکن های پروژه به فروش می رسد.

Hard Fork (هارد فورک)

هارد فورک به تغییرات اساسی در پروتکل رمزارز گفته می شود، به گونه ای که آن را به ۲ ارز متفاوت تبدیل می‌کند. در هارد فورک، نسخه جدید با نسخه های قبلی سازگار نیست. مثال بارز در این زمینه، بیت کوین کش است (فورک بیت کوین) که یکی از تغییرات اعمال شده در آن نسبت به بیت کوین، افزایش حجم بلاک هاست.هارد فورک زمانی ایجاد می شود که برخی از ماینرها (استخراج کنندگان) تصمیم می گیرند قوانین جدیدی را برای رمزارز موردنظر ایجاد کنند. افرادی که با این تغییرات موافق اند، به فورک جدید می پیوندند. افرادی هم که مخالف هستند، می توانند از همان نسخه قبلی استفاده کنند.

Soft Fork (سافت فورک)

در سافت فورک، یک تغییر جزئی در پروتکل رمزارز موردنظر ایجاد می شود که با نسخه های قبلی سازگار است.

Hash (هش)

به زبان خیلی ساده، هش به خروجی گفته می­ شود که از اطلاعات ورودی بدست می ­آید. الگوریتم هش، اطلاعات ورودی را در هر اندازه­ ای که باشد، دریافت می­ کند و یک خروجی با اندازه ثابت تولید می­ کند.هش را می ­توان “اثر انگشت دیجیتالی” نامید که از طریق پردازش اطلاعات توسط” تابع هش” ایجاد می­ شود. این فرآیند به صورت خطی و یکطرفه صورت می گیرد. به این معنی که از طریق هش ایجاد شده، نمی ­توان به داده ­های اصلی (اطلاعات ورودی) دست پیدا کرد (همانطور که از طریق اثر انگشت، نمی توانیم انگشت را تصور کنیم و آن را بسازیم). هش بیت کوین ۶۴ رقمی است و با صفر شروع می ­­شود.

Peer 2 Peer (همتا به همتا)

در یک شبکه همتا به همتا (P2P) دو یا چند کامپیوتر (یا شخص) با یکدیگر در ارتباط هستند، بدون اینکه شخص سومی به عنوان واسطه مورد استفاده قرار گیرد.

Decentralization (غیرمتمرکز)

غیرمتمرکز بودن شاید مهمترین ویژگی بیت کوین و سایر رمزارزها باشد. با نبود مرجع مرکزی، رمزارزها نسبت به ارزهای فیات (دلار، ریال و غیره) و سایر روش های پرداخت، مزایای منحصر به فردی دارند. یکی از مهمترین این مزایا، عرضه پولی محدود است که به مرور زمان می­ تواند باعث افزایش ارزش رمزارزها شود (به عنوان مثال، تعداد کل بیت کوین­ ها، ۲۱ میلیون است؛ این تعداد ثابت در طول زمان، باعث افزایش قیمت بیت کوین می­‌شود).

shitcoin(شت کوین)

ارزی که فاقد ارزش باشد

اصطلاحات کیف پول

اصطلاحات ارز دیجیتال در حوزی کیف پول های دیجیتال.

Address (آدرس کیف پول)

آدرس کیف پول، رشته­ ای از حروف و اعداد است که به عنوان شماره حساب برای معاملات رمزنگاری شده محسوب می ­شود. آدرس­ ها می­ توانند به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شوند. هر کوین یک آدرس منحصربه‌فرد دارد که مشخص می­ کند روی بلاکچین قرار دارد. این آدرس، موقعیت مکانی است که در آن داده ­ها ذخیره می­ شود و هر گونه تغییر در آن ثبت می­ شود.برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها، تنهای چیزی که باید در اختیار دیگران قرار دهید، همین آدرس کیف پول است. هر بار که تراکنشی را در شبکه انجام می­ دهید، می توانید از یک آدرس منحصربه‌فرد و جدید استفاده کنید.

Public Key (کلید عمومی)

کلید عمومی یک آدرس کیف پول منحصربه‌فرد است که شامل رشته ­ای از اعداد و حروف می­ شود. عملکرد کلید عمومی مشابه شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت رمزارز استفاده می ­شود.

Private key (کلید خصوصی)

رشته­ ای از اعداد و حروف که برای دسترسی به کیف پول شما استفاده می ­شود، کلید خصوصی نام دارد. در حالی که کیف پول شما توسط یک کلید عمومی نشان داده می­ شود؛ کلید خصوصی، رمز عبور کیف پول شماست که باید از آن مراقبت کنید. شما هنگام فروش یا برداشت رمزارزها به این کلید نیاز دارید، زیرا این کار به عنوان امضای دیجیتالی شما محسوب می ­شود.

Signature (امضاء)

زمانی که یک معامله در شبکه بلاکچین انجام می­ دهید، باید معامله را با کلید خصوصی خودتان امضا کنید. این امضای رمزنگاری شده، به شما اجازه می­ دهد که مالکیت خود را اثبات کنید.

Hot wallet (کیف پول گرم)

کیف پول گرم، به نوعی از کیف پول گفته می شود که به اینترنت متصل است و می ­تواند یک برنامه تحت وب یا یک برنامه موبایل باشد. استفاده از کیف­ پول های گرم آسان است، اما در مقایسه با سایر کیف پول­ ها، از امنیت کمتری برخوردار هستند، زیرا ممکن است هکرها ب­توانند از طریق اینترنت به این نوع کیف پول­ ها دسترسی پیدا کنند.

Cold wallet (کیف پول سرد)

کیف پول سرد، یک نوع کیف پول است که همواره به اینترنت متصل نیست. برای مثال، می ­توانید چنین نرم افزاری را در درایو USB نصب کنید. کیف پول­ های سرد بسیار امن ­تر از کیف­ پول های گرم هستند، زیرا هکرها برای دستیابی به کیف پول شما، به دسترسی فیزیکی نیاز دارند.

Software Wallet (کیف پول نرم­ افزاری)

کیف پول نرم افزاری یک شکل رایج از کیف پول است که در آن کلید خصوصی برای فرد در پرونده ­های نرم افزاری روی کامپیوتر ذخیره می ­شود (کیف پول نرم افزاری مانند تراست ولت).

Hardware Wallet (کیف پول سخت ­افزاری)

کیف پول سخت افزاری یک وسیله فیزیکی، شبیه به USB است که اطلاعات مربوط به رمزارزها را در خود ذخیره می­ کند و امن ­ترین راه برای نگهداری رمزارزها محسوب می­ شود.

Paper Wallet (کیف پول کاغذی)

ذخیره کردن رمز کیف پول (کلید خصوصی) روی یک سند فیزیکی، آن را به یک کیف پول کاغذی تبدیل می ­کند.

Cold Storage (ذخیره­ سازی سرد)

ذخیره ­سازی سرد، اصطلاح دیگری است که برای یک “کیف پول کاغذی” یا “کیف پول سخت افزاری” استفاده می‌شود.

Recovery phrase (کلمات بازیابی)

کلمات تصادی ۱۲، ۱۸و یا ۲۴ کلمه ای که در زمان گرفتن بک آپ به شما داده می شود. با این کلمات خواهید توانست که در کیف پول دیگری، کیف پول خود را بازیابی کنید.

Transaction ID (شناسه تراکنش )

رشته ای حروف و ارقام مختلف است که از طریق آن شما می توانید جزئیات کلی یک تراکنش را روی بلاک چین مشاهده کنید.

Transaction Fees (کارمزدهای تراکنش)

برای انجام تراکنش در شبکه رمزارزها، کاربر باید هزینه ای را بابت تایید تراکنش پرداخت کند. این هزینه ها با توجه به وضعیت شبکه و ترافیک آن، متغیر خواهد بود. اگر بخواهید تراکنش شما سریعتر تایید شود، باید کارمزد بیشتری پرداخت کنید.

dApp‏ (‏برنامه غیرمتمرکز)

نوعی از برنامه ها می‌باشد که بر بستر شبکه غیرمتمرکز اجرا می‌شود و از به کارگیری سیستم مرکزی اجتناب می‌کند.

اصطلاحات استخراج

اصطلاحات ارز دیجیتال برای کسانی که در حوزی ماینینگ قصد فعالیت دارند.

Mining (استخراج)

استخراج رمزارز به فرآیندی گفته می­ شود که طی آن، یک سری محاسباتی ریاضی برای تأیید تراکنش­ ها و تولید رمزارز انجام می­ شود.

Miner (ماینر)

ماینر به کامپیوتر یا تجهیزاتی گفته می ­شود که بر اساس توان محاسباتی خود، بیت کوین یا یک رمزارز خاصی را استخراج می ­کند.

Confirmation (تأیید)

هر بار که تراکنش جدیدی در شبکه صورت می­ گیرد، ماینرها، اعتبار و صحت تراکنش را بررسی و تأیید می­ کنند. برای اینکه تراکنش شما انجام شود، باید تاییدیه های موردنیاز را از شبکه دریافت کند.

Block Reward (جایزه بلاک)

ماینرها در ازای کاری که در شبکه بلاکچین انجام می‌دهند، رمزارز پاداش می‌گیرند.

Difficulty‏ (‏سختی)

سنجش نسبی از این موضوع است که یافتن بلاک جدید تا چه میزان سخت است. در مورد بیت کوین، سختی به صورت دوره‌ای و بر اساس توان هشینگ به کار گرفته شده توسط ماینرها تنظیم می‌شود.

Hash Rate (نرخ هش)

نرخ هش نشان می ­دهد کامپیوتر شما تا چه اندازه ­ای توان تولید دارد (سرعت انجام عملیات استخراج) و عملکرد آن چقدر است. نرخ هش یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب دستگاه استخراج محسوب می­ شود.

Halving (نصف شدن پاداش استخراج)

پاداش اولین بلاک تولید شده در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین بود که این پاداش هر ۴ سال یکبار، نصف می­ شود. فرایند نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، هاوینگ بیت کوین نام دارد.

ASIC (استخراج کننده)

دستگاه ویژه ای با تراشه های قدرتمند برای استخراج به مقرون به صرفه بعضی ارزهای دیجیتال بزرگ استفاده می شود.

Mining Pool (استخر استخراج)

اگر تعدادی از ماینرها قدرت محاسباتی خود را در کنار هم جمع کرده و تلاش کنند تا بتوانند معاملات موردنیاز برای شروع یک بلوک جدید در زنجیره را تکمیل کنند، آنها در یک “استخر استخراج” قرار می­ گیرند. پاداش ماینرها بر اساس میزان مشارکت ماینرها، بین کسانی که در استخر قرار دارند، تقسیم می ­شود. ایده این است که قرار گرفتن در یک استخر استخراج رمزارز، شانس بهتری برای داشتن هش ­های موفق را فراهم می­ کند.

Consensus algorithm (الگوریتم اجماع)

اگر تعدادی از ماینرها قدرت محاسباتی خود را در کنار هم جمع کرده و تلاش کنند تا بتوانند معاملات موردنیاز برای شروع یک بلوک جدید در زنجیره را تکمیل کنند، آنها در یک “استخر استخراج” قرار می­ گیرند. پاداش ماینرها بر اساس میزان مشارکت ماینرها، بین کسانی که در استخر قرار دارند، تقسیم می ­شود. ایده این است که قرار گرفتن در یک استخر استخراج رمزارز، شانس بهتری برای داشتن هش ­های موفق را فراهم می­ کند.

اصطلاحات رایج و کاربردی

اصطلاحات ارز دیجیتال برای افرادی که به تازگی با بازار ارز دیجیتال آشنا شده‌اند.

Decentralized applications (برنامه غیر متمرکز/برنامه توزیع شده)

dApps برنامه‌های متن بازی هستند که به صورت ناشناس کار می‌کنند، اطلاعات آن‌ها روی شبکه بلاکچین قرار دارد و معمولاً برای انجام کارهای مختلف کارمزدی به صورت توکن دریافت می‌کنند.

Digital asset (دارایی دیجیتال)

دارایی دیجیتال یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که به دارایی ذخیره شده به صورت دیجیتالی، از هر نوعی که باشد گفته می‌شود. رمز ارزها یکی از انواع دارایی‌های دیجیتال هستند.

Distributed Ledger (دفتر کل توزیع شده)

دفتر کل توزیع شده، دفاتر کلی هستند که اطلاعات آن‌ها در سرتاسر شبکه و در  نودهای (گره) غیر متمرکز، ذخیره شده باشد. دفتر کل می‌تواند خصوصی یا عمومی باشد و لازم نیست حتماً دارای ارز دیجیتال اختصاصی باشد. دفتر کلی توزیع شده در شبکه‌های بلاکچین نقش اساسی دارند.

Distributed Network (شبکه‌های توزیع شده)

در شبکه‌های توزیع شده، قدرت پردازشی و اطلاعات بین نودها و گره‌های غیر متمرکز پخش شده‌اند. در شبکه‌های متمرکز و توزیع نشده، همه اطلاعت و قدرت پردازشی در یک دیتا سنتر متمرکز می‌شود.

ERC-20‏ (‏استاندارد ای آر سی ـ ۲۰)

استانداردی برای اتریوم است و برای توکن های اجرایی قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. این استاندارد، فهرست رایجی از قوانین است که تعاملات بین توکن ها نظیر انتقال بین آدرس ها و دسترسی به اطلاعات را توضیح می‌دهد.

ERC-721‏ (‏استاندارد ای آر سی-۷۲۱)

استانداردی برای توکن های غیرقابل تعویض و تبدیل به پول

Exchanges (صرافی ارز دیجیتال)

صرافی بستری است که از طریق آن می‌توان به خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها پرداخت و این ارزها را با یکدیگر و بین اشخاص مبادله کرد (به صورت آنلاین). صرافی ‌ها می­‌توانند در ارائه انواع رمزارزها و کارمزد آنها، متفاوت باشند.برای خرید و فروش رمزارزها می ­توانید از صرافی­ خارجی مانند بایننس و صرافی داخلی مانند کوین کده استفاده کنید (جهت استفاده از صرافی­ های خارجی، مسئله تحریم­ ها و احتمال بسته شدن حساب کاربران ایرانی را در نظر بگیرید).

fiat (فیات)

پول کاغذی تنظیم شده و متمرکز هر کشوری را فیات می گویند.

Fork‏ (‏فورک بلاکچین)

فورک ها یا جداسازی زنجیره، نسخه دیگری از بلاک چین مورد نظر را ایجاد می‌کند و پس از آن، دو بلاک چین وجود خواهد داشت که همزمان با هم اجرا می‌شوند. برای مثال می‌توان به اتریوم و اتریوم کلاسیک اشاره کرد.

Gains‏ (‏سود)

به افزایش قیمت یا افزایش سود اشاره دارد.

Phishing‏ (‏فیشینگ)

تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آنها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آنها گفته می‌شود.

Pair‏ (‏جفت معاملاتی)

تبادل بین یک ارز دیجیتال با یک ارز دیجیتال دیگر. برای مثال جفت معاملاتی BTC/ETH

Node (گره)

نسخه ای از دفترکل که توسط شرکت کننده شبکه بلاک چین اداره می‌شود.

DYOR‏ (‏دیور)

کوتاه شده عبارت Do Your Own Research و به معنای خودتان تحقیق کنید می‌باشد. این عبارت بیانگر این است که حرف بقیه را به راحتی قبول نکنید.

Proof of Authority (گواهی اثبات اعتبار)

مکانیزم اجماع بلاک چین که با استفاده از هویت، تراکنش های سریع را امکان پذیر می سازد.

Proof of Stake (PoS) (گواهی اثبات سهام)

گواه اثبات سهام نوعی مکانیزم اجماع است که در آن، ماینرها بر اساس تعداد رمزارزهایی که دارند، انتخاب می‌شوند. به این معنی که هر چه دارایی یا سهام ماینر بیشتر باشد، شانس بیشتری برای تایید بلاک های جدید خواهد داشت.

Proof of Work (PoW) (گواهی اثبات کار)

گواه اثبات کار فرآیندی است که طی آن ماینرها ثابت می کنند که روی حل یک مسئله ریاضی در شبکه کار کرده اند. هر ماینری که بتواند مسئله موردنظر را حل کند، می تواند بلاک جدید را به بلاکچین اضافه کند.

Protocols (پروتکل)

مجموعه قوانینی که تعاملات بر بستر شبکه را توضیح می‌دهد و معمولا این تعاملات شامل اجماع، تایید تراکنش و حضور در شبکه بلاک چین می‌باشد.

QR‏ (‏کد کیو آر)

برچسب قابل خواندن برای ماشین که به صورت اطلاعات کدگذاری شده در الگوی سیاه و سفید می‌باشد. در ارزهای دیجیتال، اغلب از این کد برای به اشتراک گذاری آسان آدرس کیف پول استفاده می‌شود.

Gas‏ (‏گس)

اصطلاح مورد استفاده در پلتفرم اتریوم که به واحد اندازه گیری اقدام محاسباتی انجام تراکنش یا قرارداد هوشمند یا عرضه برنامه های غیرمتمرکز در شبکه اتریوم اشاره دارد. گس مانند سوخت شبکه اتریوم است.

Whitepaper (اوراق سفید)

گزارشی کامل از یک پروژه ارز دیجیتال که توسط توسعه دهندگان برای بیان تمام جزئیات سیستمشان منتشر می شود.

اصطلاحات ترید

اصطلاحات ارز دیجیتال برای خرید و فروش, کسانی که حرفه ای ترید نمی‌کنند.

REKT (نابود شدن)

کلمه «REKT»، یک نگارش عمدا اشتباه از کلمه «wrecked» است که به معنای «نابود شده» است. از این اصطلاح برای اشاره به ورشکستی و یا نابودی افراد در بازارهای اقتصادی استفاده می‌شود.

Double spending (دوبار خرج کردن)

اگر کاربر تلاش کند که به صورت همزمان، یک رمزارز را در ۲ جای مختلف خرج کند، اصطلاح دوبار خرج کردن یا خرج کردن مضاعف را بکار می­ برند.

Balance‏ (‏تراز حساب)

میزان بدهی باقیمانده در حساب سپرده.

Buy Wall‏ (‏دیوار خرید):

شرایطی که سفارش خرید با حد زیاد انجام شده است. این شرایط هنگامی به وجود می‌آید که ارز دیجیتال به قیمت مشخصی برسد. این اصطلاح گاهی اوقات توسط معامله کنندگان یا همان تریدرها استفاده می‌شود تا تاثیر مشخصی در بازار ایجاد شود و از کاهش قیمت ارز دیجیتال جلوگیری شود، زیرا با این کار، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد.

Bubble‏ (‏حباب)

شرایطی است که حاضرین در بازار، قیمت را بیشتر از ارزش واقعی دارایی مورد نظر افزایش می‌دهند که معمولا پس از آن، افت شدید و سریع قیمت ها به وقوع می‌پیوندد.

Burned‏ (‏سوزاندن)

از این اصطلاح هنگامی استفاده می‌شود که کوین یا توکن به طور دائم غیر قابل استفاده یا خرج کردن شده باشد.

Pump & Dump (پامپ و دامپ)

زمانی که گروهی از سرمایه گذاران تصمیم بگیرند قیمت رمزارزها را به صورت مصنوعی افزایش یا کاهش دهند، پامپ و دامپ اتفاق می افتد.برخی از سرمایه گذاران زمانی که قیمت یک رمزارز پایین است، اقدام به خرید می کنند. سپس، با تبلیغات و اخبار دورغین باعث افزایش قیمت می شوند (پامپ) و به دیگران اعلام می کنند که الان بهترین زمان خرید است. بنابراین، تقاضا برای آن رمزارز زیاد می شود و سرمایه گذاران سودجو ارزهای خود در بالاترین قیمت می‌فروشند. بعد از مدتی، قیمت ها کاهش پیدا می کند (دامپ) و افراد بی تجربه بخشی از سرمایه خودشان را در این بازار از دست می دهند.

ATH (اوج قیمت بی سابقه)

اصطلاح ATH مخفف عبارت all-time high است که کاربرد زیادی در پیگیری بازار ارز دیجیتال دارد. این اصطلاح برای توصیف شرایطی به ­کار می­‌رود که در آن ارز دیجیتال به بالاترین قیمت خود رسیده است.

ATL (کمترین قیمت بی سابقه)

اصطلاح ATL نقطه مقابل ATH است که از عبارت all-time low گرفته شده و نشان می­‌دهد که ارز دیجیتال به کمترین قیمت خود رسیده است.

HODL (نگهداری ارز دیجیتال به مدت طولانی)

اصطلاح HODL در واقع هم‌معنی واژه HOLD (به معنی نگه‌داشتن) در زبان انگلیسی است. این اصطلاح زمانی به وجود آمد که یکی از کاربران سایت بیت کوین تاک، پیام “من در حال هودل کردن هستم” را منتشر کرد.I AM HODLING در حقیقت، این کاربر به اشتباه به جای کلمه HOLD، کلمه HODL را نوشته و یک اشتباه تایپی بود. اما او به عمد این اشتباه را اصلاح نکرد. بعد از مدتی، اصطلاح هودل در جامعه کریپتو رواج پیدا کرد. بنابراین، به نگهداری بلند مدت بیت کوین و سایر رمزارزها در جامعه جهانی کریپتو، هودل می گویند.

Whale (نهنگ)

اصطلاح نهنگ برای توصیف افرادی به ­کار می­‌رود که تراکنش‌­هایی با حجم بسیار بالا انجام می‌­دهند و دارایی زیادی در بازار دارند. حجم زیاد معامله‌­هایی که توسط وال­‌ها انجام می­‌شود، بر قیمت ارز دیجیتال در بازار تاثیر می­‌گذارد. به­ طور کلی، استراتژی­‌هایی که توسط افراد وال به­ کار می‌­رود، تاثیر زیادی بر وضعیت بازار ارز دیجیتال دارد که این تاثیرات می‌­توانند مثبت یا منفی باشند.

Volume‏ (‏حجم معاملات):

مقدار ارز دیجیتالی که در بازه زمانی مشخص، برای مثال ۲۴ ساعت اخیر معامله می‌شود. حجم معاملات می‌تواند جهت و نوسان ارز دیجیتال و هم چنین پیش بینی از قیمت آینده و تقاضای آن را نشان دهد.

Trader‏ (‏معامله‌گر یا تریدر)

معامله‌گر. به شخص یا مؤسسه ای فعال در حوزه امور مالی گفته می‌شود که ابزارهای مالی مانند سهام سرمایه، اوراق قرضه، بازار کالاها، ارزهای دیجیتال، ابزار مشتقه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را به عنوان پوشش ریسک، آربیتراژ یا سفته‌بازی، خرید و فروش می‌نماید.

Asset‏ (‏است یا دارایی)

دارایی. کلیه اموال و کالاهایی که دارای ارزش پولی باشند.

Market‏ (‏بازار)

منطقه یا حوزه ای که به صورت آنلاین یا آفلاین است و معاملات تجاری در آن انجام می‌شود. معمولا به بازار، بازار کریپتو می‌گویند که به مجموع ارزهای دیجیتال و پروژه های فعال در این صنعت اشاره دارد.

TX‏ (‏تراکنش)

تراکنش به عمل معامله ارز دیجیتال در بلاک چین می گویند.

Market Cap (اندازه بازار)

ارزش بازار یا مارکت کپ از ضرب قیمت فعلی ارز دیجیتال موردنظر در تعداد کل ارزهای در گردش بدست می آید. رمزارزها بر اساس ارزش بازار رتبه دهی می شود. ارزش بازار ارز دیجیتال موردنظر را می توانید در سایت صرافی بررسی کنید.

Bots‏ (‏ربات)

نرم افزارهای معاملاتی اتوماتیک و خودکار که بر اساس الگوریتم از پیش تعیین شده سفارشات خرید و فروش و معاملات را با سرعت زیاد انجام می‌دهند.

Bag‏ (‏بگ)

مقدار بسیار زیاد از یک ارز دیجیتال را بگ می‌گویند. تعداد این ارزهای دیجیتال بستگی به تعریف خود شخص دارنده بگ دارد.

Bag holder (نگهداری غیر منطقی یک ارز دیجیتال)

به سرمایه گذار و مخصوصا معامله گری که در نگهداری غیرمنطقی یک دارایی پافشاری می‌کند، اصطلاحا bag-holder یا از دیدگاه طنز BAGHODLER می‌گویند.

Bears (خرس‌ها)

در بین کاربران ارز دیجیتال، به افرادی که همیشه حس بدبینی نسبت به قیمت ارزها دارند و روند بازار را رو به پایین پیش‌بینی می‌کنند، خرس گفته می‌شود. بر همین اساس، اصطلاح bearish هم به ‌­وجود آمده که از کلمه bear گرفته شده و به همان حس بی ­اعتمادی در بازار اشاره می‌کند.

BEAR/BEARISH (بازار خرس/خرسی)

این اصطلاح با توجه به شکل شاخ‌های رو به پایین خرس هنگام مبارزه به­ وجود آمده است (بازار نزولی).بازار خرسی به بازاری گفته می‌­شود که درآن قیمت‌هاثابت هستند یا اینکه روندی رو به پایین دارند. در این وضعیت کاربران نسبت به خرید و فروش ارزها اطمینان کافی ندارند.

Fish‏ (‏ماهی)

ماهی یا ریز ماهی به کسی می‌گویند که مقدار ناچیزی ارز دیجیتال دارد و اغلب تحت تاثیر نهنگ هایی هستند که بازار را بالا و پایین می‌برند.

BEAR Trend (بازار خرسی بلند مدت)

زمانی که پیش بینی می‌شود یک ارز دیجیتال بازار خرسی بلند مدتی را در پیش خواهد داشت، از اصطلاح BEAR Trend استفاده می‌کنند.

Bear Trap (تله خرسی)

 تله خرسی در اثر نفوذ برخی از سرمایه‌داران در روند بازار به ­وجود می‌آید که طی آن قیمت‌های ساختگی به کاربران نشان داده می‌شود تا آنها معامله‌های خود را بر اساس این قیمت‌های غیر واقعی انجام دهند.این تله به این صورت است که در تحلیل تکنیکال، سیگنالی نادرست ایجاد می‌شود که سیر صعودی بازار را از دید کاربران دیگر پنهان ­کند.کاربران با توجه به این تحلیل تکنیکال نادرست، از روند رو به افزایش قیمت‌ها آگاهی ندارند و تصور می­‎کنند که بازار روند نزولی دارد. در نهایت، این وضعیت به سود سرمایه‌گذرانی تمام می‌شود که به­ طور نامحسوس این تغییرات را ایجاد کرده‌اند.

Bulls (گاوها)

به کاربرانی که همواره نسبت به بالا رفتن ارزش سرمایه‌های خود امید دارند و نسبت به بازار و قیمت‌ها خوشبین هستند، گاو می‌گویند.با توجه به این اصطلاح، کلمه Bullish هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که ریشه آن کلمه Bull هست و به افکار مثبت در مورد ارزها و انتظار بالا رفتن قیمت اشاره دارد.

Bull/Bullish (بازار گاو/گاوی)

مانند اصطلاح بازار خرسی، این اصطلاح با توجه به شکل شاخ‌های رو به بالای گاو هنگام مبارزه به­ وجود آمده است که در بازار هم به همین منظور استفاده می‌شود (بازار صعودی).در صورتی که بازار روند صعودی داشته باشد، سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر معامله انجام دهند و امید به افزایش قیمت­‎ها وجود داشته باشد، بازار گاوی ایجاد می‌شود.

Bull Trap (سیگنال اشتباه بازار گاوی)

این تله هم مانند تله خرسی، سیگنال نادرستی است که در تحلیل تکنیکال ایجاد می‌شود با این تفاوت که در تله گاوی، روند نزولی بازار از دید سرمایه‌گذاران پنهان می‌ماند تا آنها متقاعد شوند که بازار به حالت صعودی خود بازگشته است. در نتیجه، کاربران در حالی که از سیر نزولی قیمت‌ها آگاهی ندارند، به معامله‌های خود ادامه می‌دهند که در بیشتر مواقع به ضرر آنها منجر می‌شود.

Bull Trend (بازار گاوی بلند مدت)

زمانی که پیش بینی می‌شود یک ارز دیجیتال بازار گاوی بلند مدتی را در پیش خواهد داشت، از اصطلاح Bull Trend استفاده می‌کنند.

Buy the Dips (خرید از کف)

خرید به هنگام افت قیمت که به اختصار با BTD/BTFD نشان داده می شود، پیشنهاد مشتاقانه حامیان ارز دیجیتال برای خرید زمانی که قیمت افت پیدا کرده است.

TO THE MOON (به ماه)

این اصطلاح در بیان اخبار صعود بسیار بزرگ یک دارایی استفاده می‌شود.

FOMO (ترس از دست دادن)

اصطلاح فومو از حروف اول عبارت “fear of missing out” گرفته شده که در زبان فارسی به معنای “ترس از دست دادن” است. این اصطلاح برای افرادی استفاده می­‌شود که با بالا رفتن ارزش بعضی از سرمایه­‌ها، بدون درنظر گرفتن شرایط و از روی هیجان اقدام به خرید می‌­کنند تا از بقیه سهامداران عقب نیافتند.همچنین زمانی که فرد سهمی را نمی‌­خرد و ارزش آن سهم بالا می‌­رود، احساس جا ماندن و آزردگی به او دست می‌­دهد که به آن فومو می­‌گویند. به­‌طور کلی، احساسات و هیجاناتی که باعث می‌­شوند یک سهامدار در مواقع بالا بودن قیمت­‌ها تصمیمات نادرستی بگیرد، فومو نام دارند.

BEARWHALE (نهنگ خرسی)

نهنگ های خرسی معامله گران سرمایه داری هستند که مقدار زیادی از دارایی خود را می‌فروشند و باعث یک کاهش قیمت در بازار می‌شوند.

Dolphin‏ (‏دلفین)

فردی که مقدار متوسطی ارز دیجیتال دارد. این شخص هنوز نهنگ نشده است اما از ماهی یا ریز ماهی بودن ارتقا یافته است.

FUD (ترس، عدم اطمینان و تردید)

مخفف کلمات متوالی «Fear, uncertainty, and doubt»، به معنای ترس، عدم قطعیت و شک است. از این اصطلاح معمولا برای اشاره به عدم اطمینان از یک موقعیت استفاده می‌شود.

Swing Trading (معاملات نوسانی یا نوسان گیری)

این اصطلاح‌ترید ارز دیجیتال در بین تریدر ها به خوبی شناخته شده است. هدف تریدر در نوسانگیری، خرید یک دارایی در پایین‌ترین قیمت و فروش آن در بالاترین قیمت است. اینکار می‌تواند بسته به میزان نوسان به صورت روزانه یا چند روز یکبار انجام شود.نوسان قیمت در ارزهای دیجیتال باعث شده تا بسیاری از تریدر ها از این استراتژی استفاده کنند. با این حال نوسان گیری همیشه سود آور نیست و می‌تواند یک استراتژی پر هزینه باشد.

Spread (اسپرد)

اختلاف قیمت بین دو ارز دیجیتال را Spread می گویند.

اصطلاحات تخصصی‌ترید

اصطلاحات ارز دیجیتال برای کسانی که تخصصی ترید می‌کنند.

All-or-None (AON) Order (سفارش همه یا هیچ)

سفارش همه یا هیچ (AON) یعنی تا زمانی که به تعدادی که می‌خواهید ارز ارائه نشود خرید نمی‌کنید. مثلاً اگر ۱۰۰ کوین می‌خواهید حاضر نیستید ۵۰ کوین بخرید و ۵۰ کوین را در زمان دیگر یا از جای دیگری تهیه کنید.

KYC (احراز شناخت مشتری)

احراز شناخت مشتری (Know Your customer) برای توصیف قوانینی به‌­کار می­‌رود که طبق آنها، فروشنده باید اطلاعات کامل از هویت خریدار داشته باشد. این اطلاعات برای تایید و احراز هویت کاربران استفاده می­‌شود و در تراکنش­‌های با حجم زیاد ضروری است.

Arbitrage (آربیتراژ)

در دنیای ارز دیجیتال به سودی که از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مختلف به دست می‌آید، آربیتراژ می‌گویند. این سود زمانی به وجود می‌آید که یک سرمایه در بازارهای مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد.برای مثال، ممکن است بیت کوین در یک صرافی به قیمت ۲۰۰۰۰ دلار و به ­طور همزمان در یک صرافی دیگر به قیمت ۱۹۹۰۰ دلار معامله شود. در این شرایط، معامله‌گران می‌­توانند از یک صرافی بیت کوین را ارزان­تر بخرند و همان بیت کوین را به قیمت بالاتر در صرافی دیگر به ­فروش برسانند، به سود به ­دست آمده از این معامله که حاصل تفاوت در قیمت بیت کوین است، آربیتراژ می‌گویند.

Faucet (فاست)

سایت هایی که در قبال کارهایی مانند بخت آزمایی یا بازی کردن، به کاربران ارز دیجیتال می دهند که اغلب برداشت از این سایت ها بسیار سخت است.

Algorithm‏ (‏الگوریتم)

فرآیند یا مجموعه ای از قوانین که باید در عملیات محاسباتی یا حل مشکل رعایت شوند. الگوریتم معمولا توسط رایانه صورت می‌گیرد، هرچند افراد نیز باید مراحل الگوریتمی را رعایت کنند.

Anti-Money Laundering‏ (‏ضد پولشویی)

مجموعه قوانین بین المللی که برای حذف سازمان های مجرمانه یا کسانی ایجاد شده است که از طریق ارز دیجیتال اقدام به پولشویی می‌کنند.

UTC‏ (‏ساعت یوتی سی)

ساعت هماهنگ جهانی. ساعت استاندارد که با استفاده از آن، ساعت و زمان تنظیم می‌شود و برای تنظیم آن از ساعت های اتمی بسیار دقیق و چرخش زمین استفاده می شود.

ASK (پیشنهاد فروش)

اصطلاح Ask در بازار ارزهای دیجیتال به معنای تمایل برای فروش با قیمت معین است.

ASK Price (نرخ فروش)

ASK Price در واقع پایین‌ترین قیمتی است که برای فروش یک دارایی پیشنهاد می‌شود.

Bid/Bid price (قیمت و نرخ پیشنهادی برای خرید)

Bid Price بالاترین قیمت پیشنهادی است که یک نفر حاضر است برای خرید یک دارایی یا ارز دیجیتال بپردازد.

Bid-Ask Spread: تفاوت Bid و Ask

Bid قیمت پیشنهادی خریداران است و Ask قیمت پیشنهادی فروشندگان، معمولاً ASK همیشه بیشتر از BID است. به اختلاف بین این دو قیمت Bid-Ask Spread می گویند. اندازه گیری این اختلاف قیمت در تعیین میزان سود سرمایه گذاری نقش دارد.

BLACK SWAN (نظریه قوی سیاه)

هرگاه اتفاقی بسیار نادر و مهم در بازار رخ دهد که کسی انتظار وقوع آن را ندارد و امکان پیشبینی آن از قبل تقریباً غیر ممکن نباشد، از اصطلاح BLACK SWAN استفاده می‌شود. این نظریه به غیر قابل پیش بینی بودن بازار اشاره دارد.

Breaking (شکسته شدن قیمت)

شکسته شدن قیمت یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که معمولاً زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال در حال کاهش سریع است استفاده می‌شود.

Buy Wall/Sell Wall (صف خرید و فروش)

صف خرید یعنی تعداد زیادی خریدار منتظر عرضه سهام یا یک ارز دیجیتال هستند و به معنای پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه است. صف فروش دقیقاً برعکس صف خرید است و به معنای بیشتر شدن عرضه نسبت به تقاضا است.

Confluence (تلاقی)

اصطلاح Confluence زمانی به کار برده می‌شود که چندین شاخص یا روش تحلیلی نتیجه یکسانی داشته باشند. در واقع تلاقی نشان دهنده ریسک پایین سرمایه گذاری در آینده است و زمانی رخ می‌دهد که چندین اندیکاتور یک نتیجه را در آینده پیش بینی کنند.

Cryptocurrency Calculator / Converter (ماشین حساب و مبدل ارز دیجیتال)

در دنیای ارزهای دیجیتال، تبدیل ارزهای به یکدیگر و محاسبه قیمت آن‌ها اهمیت زیادی دارد. ماشین حساب ارزهای دیجیتال این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در لحظه قیمت ارزهای دیجیتال مختلف را نسبت به هم و نسبت به ارزهای رایج فیات بسنجید. ماشین حساب ارز دیجیتال نوبیتکس با سرعت و دقت زیادی امکان محاسبه ارزش دارایی‌های دیجیتال را به شما می‌دهد.

Daily Trading Limit (محدودیت معامله روزانه)

بعضی از صرافی‌ها محدودیت و سقفی را برای میزان معامله روزانه توسط یک تریدر تعیین می‌کنند.

Flipping (فلیپینگ)

استراتژی فلیپینگ نوعی از سرمایه گذاری در سهام‌ها یا توکن های عرضه اولیه است. در این استراتژی توکن ها را قبل از اینکه وارد لیست صرافی‌ها شوند خریداری می‌کنند تا بعد از عرضه و افزایش قیمت، سود قابل توجهی به دست آورند.

Going Long

در بازار رمز ارزها Going Long به معنای خرید یک ارز به امید افزایش قیمت در بازار است. در واقع شما انتظار دارید که قیمت یک ارز دیجیتال افزایش پیدا خواهد کرد.. این اصطلاح به این معنی نیست که قرار است مدت طولانی منتظر بمانید. برای مثال Go Long برای یک تریدر روزانه ممکن است به معنای فروش ارز دیجیتال در بالاترین قیمت تنها یک ساعت بعد از خرید باشد.

Going Short

در مقابل اصطلاح Going Long، اصطلاح Going Short وجود دارد. Going Short یعنی انتظار دارید قیمت کاهش پیدا کند به همین دلیل اقدام به فروش ارز دیجیتال خود می‌کنید.

Liquidity‏ (‏نقدینگی)

سطح آسان یا دشوار بودن خرید یا فروش ارز دیجیتال بدون تاثیر بر قیمت کل بازار می باشد.

Over The Counter (OTC) (معاملات بدون نسخه)

هر معامله‌ای که از طریق صرافی‌ها انجام نگیرید، یک معامله بدون نسخه است.

Pre-sale (پیش فروش)

فروشی که قبل از در دسترس قرار گرفتن عمومی ICO برای جذب سرمایه، انجام می‌شود.

Rally (رالی)

رقابت شدید برای خرید سریع ارز دیجیتالی که پیش بینی می‌شود قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

Support (حمایت)

تریدر ها از این اصطلاح در تحلیل تکنیکال برای نشان دادن کف قیمتی که انتظار می‌رود روند کاهشی قیمت در آن متوقف و به شکل صعودی تغییر شکل دهد، استفاده می‌کنند. اگر حمایت یک ارز دیجیتال شکسته شود، کف حمایتی جدیدی شکل می‌گیرد.

Resistance (مقاومت)

مقاومت اصطلاح رایجی است که تریدر ها در هنگام تحلیل یک دارایی دیجیتال به کار می‌برند. به سقف قیمتی یک ارز دیجیتال که پیشبینی می‌شود احتمال عبور از آن کم باشد مقاومت می گویند. زمانی که قیمت از مقاومت عبور کند، سقف مقاومت جدیدی در سطح بالاتر ایجاد می‌شود.

Return on Investment (ROI) (بازگشت سرمایه ارز دیجیتال)

بازگشت سرمایه را معمولاً با درصد نشان می‌دهند و نمایانگر میزان سود ده بودن یک سرمایه گذاری است.

Risk On, Risk Off (RoRo):

RoRo یکی از استراتژی‌های پرکاربرد درترید ارز دیجیتال است. طبق این استراتژی هرگاه بازار دارای ریسک بالایی است، شما روی گزینه‌های کم ریسک تر برای مثال HODL بیت کوین سرمایه گذاری می‌کنید. به محض اینکه ریسک بازار کاهش پیدا کرد، شما ریسک سرمایه گذاری خود را بالا می‌برید و برای مثال به سراغ سایر ارزهای دیجیتال می‌روید.

Shilling‏ (‏شیلینگ)

ارتقای مشتاقانه پروژه ICO یا ارز دیجیتال است.

Slippage (افت قیمت)

Slippage به وضعیتی اشاره می‌کند که قیمت ارز دیجیتال در هنگام معامله کمتر از قیمت مورد انتظار تریدر باشد. این اصطلاح‌ترید ارز دیجیتال، نشان دهنده ضرر کردن تریدر است.

Technical Analysis (TA): تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

روشی برای ارزیابی بازار که شامل مواردی از جمله تحلیل قیمت ها و حجم معاملات می‌شود, از ابزارهای مورد استفاده این تحلیل می‌توان به نمودارهای مختلف اشاره کرد.

Fundamental Analysis (تحلیل فاندامنتال یا بنیادی)

روشی که در آن، با مشاهده و بررسی فناوری، تیم، چشم انداز رشد و سایر مشخصه ها، در خصوص ارزش دارایی مورد نظر تحقیق می‌کنید. بعضی از افراد تحلیل فاندامنتال را به عنوان بخشی از استراتژی سرمایه گذاری به اسم سرمایه گذاری ارزش انجام می‌دهند.

Value at Risk (VaR)

VaR یک معیار اندازه گیری حداکثر ریسک سرمایه گذاری در مدت زمان مشخص است. برای مثال وقتی ریسک یک سرمایه گذاری یا پورتفولیو  را به شکل   “۹۵% ۲-week VaR of $100,000 USD,” نمایش می‌دهند، یعنی ۹۵ درصد اطمینان وجود دارد که ارزش این سرمایه گذاری در طی دو هفته آینده از ۱۰۰ هزار دلار آمریکا کمتر نخواهد شد.

YTD‏ (‏از ابتدای سال تاکنون)

مخفف عبارت Year to Date و به معنای از ابتدای سال تاکنون می‌باشد.

Volatility (نوسان)

سنجش آماری توزیع سود است که با استفاده از انحراف معیار یا واریانس بین سود حاصل از دارایی یا شاخص بازار اندازه گیری می‌شود.

solidity (سالیدیتی)

سالیدیتی زبان برنامه نویسی اتریوم برای توسعه قراردادهای هوشمند است.

 

انچه ارائه شده محدود و بر اساس نیاز شما بوده اما برای مطالعه بیشتر به این لینک مراجعه فرمایید.

ایا مطلب ارائه شده برای شما موثر است؟

User Rating: ۴.۶۸ ( ۲ votes)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا