دانشنامهدانشنامه اتریوم

زندگینامه‌ی ویتالیک بوترین؛ خالق بلاک چین اتریوم

ویتالیک بوترین برنامه نویس و نویسنده روسی-کانادایی متولد سال ۱۹۹۴ در مسکو است. وی به دلیل تاسیس مجله بیت‌کوین در سال ۲۰۱۲ و پروژه بلاک چین اتریوم در سال ۲۰۱۵، در این حوزه بسیار مشهور است. در حال حاضر اتریوم دومین ارز رمزنگاری شده در جهان از نظر ارزش بازار می‌باشد.

بوترین در سال ۲۰۱۱ توسط پدرش با بیت کوین آشنا شد و اولین دستاورد او در این زمینه تأسیس مجله بیت‌کوین با همکاری میهای آلیسی در سال ۲۰۱۱ بود. وب سایت مجله نیز در سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد. بوترین تا سال ۲۰۱۴ به عنوان نویسنده ارشد در مجله همکاری می‌کرد. در آن سال، او در یک بورس تحصیلی Thiel Fellowship پذیرفته شد و تمام توجه خود را به توسعه اتریوم معطوف کرد.

در سال ۲۰۱۵، ویتالیک بوترین، گاوین وود، جوزف لوبین و عده‌ی دیگری بلاک چین اتریوم را راه‌اندازی کردند. بستری که کاربران می‌توانند روی آن برنامه های غیرمتمرکز ایجاد کنند. بوترین سعی کرد موارد استفاده جدیدی را برای فناوری بلاکچین فراتر از کاربردهای مالی بیت کوین فراهم کند. اتریوم به عنوان یک سیستم عامل مبتنی بر بلاکچین کار می‌کند که در آن هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد و اجرا کند.

در سال ۲۰۱۹، بوترین یک به‌روزرسانی قابل توجه به نام اتریوم  ۲٫۰ را پیشنهاد کرد. این به‌روزرسانی شامل برنامه‌هایی برای کاهش ترافیک عملکرد تراکنش بلاکچین، کاهش هزینه‌های شبکه و افزایش پاداش برای اعتبارسنج‌های گره است. توسعه دهندگان اتریوم انتظار دارند که تکمیل شدن نسخه جدید چندین سال طول بکشد. در نوامبر ۲۰۲۰، بوترین ۱٫۴ میلیون دلار اتر- توکن اصلی اتریوم- به قرارداد اولیه تزریق کرد که سرانجام به پلتفرم جدید Ethereum 2.0  هدایت شد. فازصفر، اولین مرحله از مراحل چندگانه، در تاریخ ۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ عملیاتی شد.

بیشتر بخوانید
اوردر بوک چیست؟

بوترین یک فرد نیکوکار است. وی در سال ۲۰۱۷، به ارزش ۷۶۳،۹۷۰ دلار اتر به موسسه تحقیقاتی هوش ماشین که هدف آن اطمینان از تأثیر مثبت فناوری های هوش مصنوعی بر بشریت است، اهدا نمود. بوترین در سال ۲۰۱۸ به بنیاد تحقیقات SENSE که هدف آن کمک به  درمان مشکلات سلامتی است که دراثرکهولت سن ایجاد می‌شود نیز ۲٫۴ میلیون دلار اتر اهدا نمود. او در همان سال، ۱ میلیون دلار به امور خیریه برای پناهندگان اوگاندا کمک کرد. در سال ۲۰۱۸، بوترین به دلیل کارهای نوآورانه خود در فضای بلاکچین و کمک به اکوسیستم، از دانشگاه بازل درجه دکترای افتخاری دریافت کرد.


منبع: coindesk

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا