آشنایی با بیت کوینآموزش بیت کوین

استخراج بیت کوین-راه اندازی دستگاه

چگونه می‌توان یک دستگاه استخراج بیت کوین راه اندازی کرد و شروع به تولید ارز دیجیتال نمود؟

دستگاه استخراج , سخت افزار

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که در مورد سخت افزار خود تصمیم بگیرید‌، و دو نکته اصلی وجود دارد که باید هنگام انتخاب آن فکر کنید:

هش ریت تعداد محاسباتی است که دستگاه ماینر می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. هش ریت با واحد مگا هش، گیگا هش و ترا هش بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شود (MH/sec, GH/sec,TH/sec). هرچه میزان هش شما بیشتر باشد (در مقایسه با متوسط ​​نرخ هش)، احتمال حل بلاک تراکنش بیشتر است. صفحهMining hardware comparison در bitcoin wiki مکان خوبی برای اطلاعات دقیق در مورد نرخ هش برای سخت افزارهای مختلف است.

هنگام انتخاب یک سخت افزار، لازم است که به میزان مصرف انرژی دستگاه خود دقت کنید. انجام محاسبات توسط دستگاه ماینر نیاز به برق دارد که هزینه زیادی خواهد داشت. شما باید اطمینان حاصل کنید که در پایان تمام پول خود را صرف هزینه‌ی برق برای استخراج بیت کوینی نخواهید کرد که ارزش آن را نداشته است. برای اطلاع از تعداد هش‌هایی که می‌توانید از هر وات برق از طریق سخت‎ افزار استخراج به دست آورید، تعداد هش را بر تعداد وات تقسیم کنید.

به عنوان مثال، اگر نرخ هش دستگاه ماینر ۵۰۰ گیگا هش بر ثانیه باشد و ۴۰۰ وات برق مصرف کند، توان تولیدی این دستگاه در هر وات ۲۵/۱ گیگا هش بر ثانیه است. با استفاده از قبض برق خود می‌توانید هزینه راحساب کنید.

با این حال ، یک هشدار در اینجا وجود دارد. در بعضی موارد ، برای اجرای سخت افزار استخراج از رایانه خود استفاده خواهید کرد. رایانه شما در بالای سخت افزار استخراج ، برق خاص خود را دارد و شما باید این را در محاسبه خود لحاظ کنید.

بیشتر بخوانید
استخراج بیت کوین

سه نوع دستگاه ماینر برای استخراج بیت کوین وجود دارد: : GPUو FPGA و ASIC. در زیر به شرح این دستگاه‌ها می‌پردازیم.

CPU / GPU Bitcoin Mining

ابتدایی‌ترین سخت افزار استخراج بیت کوین، خود رایانه شماست. از لحاظ تئوری، می‌توانید از CPU رایانه خود برای استخراج بیت کوین استفاده کنید، اما عملاً، با توجه به استانداردهای امروزه، سرعت رایانه‌های شخصی بسیار کم است و هیچ فایده‌ای ندارند. شما می‌توانید با افزودن کارت گرافیک به رایانه هش ریت خود را افزایش دهید. کارت‌های گرافیک دارای واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) هستند که برای پردازش محاسبات ریاضی سنگین بازی‌های کامپیوتری و گرافیک پیچیده آن طراحی شده‌اند. این ویژگی در محاسبات هش الگوریتم درهم‌سازی ایمن (SHA) برای حل بلاک‌های تراکنش مناسب است.

یک ویژگی خوب درباره‌ی GPU این است که دست شما را در انتخاب باز می‌گذارد. برخلاف سایر گزینه‌هایی که بعداً مطرح خواهد شد، از GPU می‌توان برای استخراج رمزارزهای دیگری غیر از بیت کوین نیز استفاده کرد. به عنوان مثال لایت کوین، از الگوریتم اثبات کار Scrypt که با بیت کوین متفاوت است، استفاده می‌کند. این الگوریتم به گونه‌ای بهینه سازی شده است که با GPU  و CPUها سازگار باشد.به طور کلی GPU برای افرادی که می‌خواهند ارزهای دیجیتال مختلف را استخراج کنند گزینه‌ی مناسبی است.

امروزه استخراج با یک  GPU کاربرد زیادی ندارد. با انتشار  ASICها، سختی (Difficulty) استخراج بیت کوین افزایش بسیار زیادی داشته است و کارت‌های گرافیک دیگر توان رقابت با آن را ندارد.

استخراج بیت کوین (FPGA)

آرایه درگاه قابل برنامه‌ریزی یک مدار مجتمع است که به گونه‌ای طراحی شده که پس از ساخت قابل برنامه‌ریزی و پیکربندی است. این ویژگی تولیدکننده سخت افزار استخراج را قادر می‌سازد تراشه‌ها را به صورت حجمی خریداری کرده و قبل از قرار دادن در تجهیزات خود، آن‌ها را براساس نیاز خود که همان استخراج بیت کوین است، تغییر دهد. از آنجا که FPGAها برای استخراج سفارشی سازی شده‌اند، نسبت به CPU و GPU عملکرد بهتری را ارائه می‌دهند. یک تراشه FPGA دارای قدرت ۷۵۰ مگاهش بر ثانیه است، که مقدار مناسبی است. البته می‌توان از بیش  از یک تراشه نیز استفاده نمود.

بیشتر بخوانید
بیت کوین چیست؟ همه چیز دباره‌ی بیت کوین

استخراج کنندگان بیت کوین ASIC

مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) فقط برای انجام یک کار مخصوص طراحی شده‌اند: استخراج بیت کوین با سرعت بالا و مصرف برق نسبتاً کم. از آنجا که این تراشه‌ها به طور خاص برای انجام این کار طراحی شده‌ و سپس ساخته می‌شوند، بنابراین تولید آن‌ها نیاز به زمان زیاد و هزینه بالایی دارد اما سرعت آن‌ها خیره کننده است.

در زمان نگارش این مقاله، این قطعات با سرعتی معادل ۵ تا۵۰۰ گیگاهش بر ثانیه به فروش می‌رسند (اگرچه در واقع حمل برخی از آن‌ها با مشکل روبرو شده است). فروشندگان در حال حاضر نوید دستگاه استخراج بیت کوین ASIC با قدرت بسیار بیشتری را می دهند که تا ۲ تراهش بر ثانیه افزایش می‌یابد. قبل از خرید، با استفاده از ماشین حساب های آنلاین می‌توان سودآوری استخراج را محاسبه کنید. پارامترهایی مانند هزینه تجهیزات، نرخ هش، میزان مصرف برق و قیمت فعلی بیت کوین را وارد کنید تا ببینید بازپرداخت سرمایه شما چه مدت طول می‌کشد.

Difficulty

Difficulty

یکی از پارامترهای اصلی دیگر سختی شبکه (Difficulty) است که نشان دهنده‌ی مدت زمانی است که حل بلاک های تراکنش طول می‌کشد و بسته به نرخ هش شبکه متفاوت است. با ورود دستگاه های ASIC به سختی دشواری افزایش می یابد ، بنابراین شاید ارزش داشته باشد این معیار را در ماشین حساب افزایش دهید تا ببینید افراد بیشتری به این بازی می روند بازده سرمایه گذاری شما چگونه خواهد بود

هنگامی که سخت افزار خود را انتخاب کردید ، باید کارهای دیگری نیز انجام دهید. بسته به اینکه کدام تجهیزات را انتخاب کنید ، برای استفاده از آن باید نرم افزار را اجرا کنید. به طور معمول هنگام استفاده از GPU و FPGA ، شما به یک کامپیوتر میزبان نیاز خواهید داشت که دارای دو چیز باشد: مشتری استاندارد بیت کوین و نرم افزار استخراج.

بیشتر بخوانید
استخر استخراج

مشتری استاندارد

مشتری استاندارد بیت کوین رایانه شما را به شبکه متصل می کند و آن را قادر می سازد تا با مشتریهای بیت کوین ارتباط برقرار کند ، تراکنش ها را بفرستد و زنجیره بلوک را ردیابی کند. مدتی طول می کشد تا بتواند کل زنجیره بلوک بیت کوین را بارگیری کند تا شروع شود. مشتری بیت کوین به طور موثر اطلاعات بین استخراج کننده شما و شبکه بیت کوین را انتقال می دهد.

نرم افزار

نرم افزار استخراج بیت کوین همان چیزی است که به سخت افزار دستور می دهد کار سخت را انجام دهد و از بلوک های معامله عبور کند تا حل شود. بسته به سیستم عامل شما انواع مختلفی از این موارد موجود است. آنها برای ویندوز ، Mac OS X و سایر موارد موجود هستند.

ممکن است شما برای استخراج کننده ASIC خود به نرم افزار استخراج نیز احتیاج داشته باشید ، اگرچه برخی از مدل های جدید قول می دهند که با همه موارد از قبل پیکربندی شده ، از جمله آدرس بیت کوین ارسال شود ، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید اتصال آن به دیوار است.

یک توسعه دهنده هوشمند حتی یک سیستم عامل استخراج تولید کرده است که برای کار با Raspberry Pi طراحی شده است ، یک رایانه لینوکسی با اندازه کارت اعتباری کم هزینه که برای مصرف انرژی بسیار کمی طراحی شده است. این می تواند برای تأمین انرژی یک ماینر ASIC متصل به USB استفاده شود. اکنون همه شما تنظیم شده اید.

به عنوان مثال با پیوستن به استخر استخراج بیت کوین ، شانس کمی برای موفقیت در استخراج بیت کوین خواهید داشت ، مگر اینکه با افراد دیگر کار کنید. امروزه ، صنعت استخراج بیت کوین در درجه اول بیشتر در سطح استخر فعالیت می کند تا در سطح فردی. برخی از بزرگترین استخراج کنندگان بیت کوین در جهان F2Pool ، Poolin ، Slush Pool و AntPool هستند.

بیشتر بخوانید
چرا به‌روزرسانی Taproot بیت‌کوین اهمیت دارد؟
نمایش بیشتر

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا