آشنایی با بیت کوینآموزش بیت کویندانشنامه بیت کوین

استخراج بیت کوین

Mining

استخراج بیت کوین

پیدایش بیت کوین, با مفهومی با عنوان ماینینگ یا همان استخراج بیت کوین گره خورده است.اما ماینینگ چیست؟ چه کسانی ماین می‌کنند؟ هدف ماینینگ چیست؟ چه طور ماینینگ اتفاق می‌افتد؟ و سوالاتی از این دست نظر کاربران را به خود جلب کرده.

استخراج بیت کوین

مفهوم ماینینگ

به زبانی ساده در شبکه بلاک چین, معادلات پیچیده‌ای ریاضی باید حل بشود تا در نتیجه ان بیت کوین تولید شود. اما حل این معادلات کار بسیار سختی است که شبکه بر همین اصل بنا شده و اصطلاحا به ان اثبات کار یا Proof Of Work گویند.

بر اساس پروتکل یا همان قوانین بیت کوین، فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد از آن وجود خواهد داشت, درنتیجه با تولید بیشتر, سختی استخراج بیت کوین بیشتر می‌شود. همچنین، هر چهار سال یکبار طی رویدادی به نام «هاوینگ»، میزان بیت کوین‌های تولیدشده به شکل ناگهانی نصف می‌شود و این باعث می‌شود که کمیابیِ بیت کوین افزایش یابد.

استخراج بیت کوین

ماینر

به کسانی که عمل استخراج بیت کوین را انجام می‌دهند, اطلاق می‌شود. در واقع ماینر‌ها کار هایی برای شبکه انجام می‌‌دهند و به ازای ان از شبکه درامد زایی می‌کنند.

البته برای اینکار سخت‌افزار هایی لازم است که ماینر‌ها باید در اختیار شبکه قرار دهند. ماینرها باید طی یک فرایند پیچیده، بر سر حل معادلات ریاضی با یکدیگر مسابقه بدهند و به محض اینکه یک ماینر به جواب برسد، بیت کوین تولیدشده و به عنوان پاداش به او تعلق می‌گیرد.

ماینر علاوه بر استخراج بیت کوین جدید,حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش اعضای شبکه را برعهده دارد.

استخراج بیت کوین

هدف ماینینگ

همانطور که گفته شده استخراج بیت کوین یعنی حل معادلات بسیار سختی در بلاک تا بلاک معتبر در شبکه بلا‌چین ایجاد شود.این کار مستلزم زمان است که برای هر تراکنش یا حل مسئله باید صرف شود,نتیجه این کار منظم بودند شبکه و حفظ امنیت شبکه است.

پس برای حمله به شبکه یا هک, افراد باید سخت افزار بسیار داشته و هزینه بسیار کنند و درواقع هک کردن برای انها خیلی گران تمام خواهد شد.

همانطور که اشاره شد ماینر‌ها باید تراکنش های شبکه را تایید کند و بدون این تایید انتقالی انجام نخواهد شد.البته چون این ماینر ها در نقاط مختلف دنیا قرار دارند و ناشناس اند شبکه را امن و غیرمتمرکز کرده اند که به معنی عدم کنترل شبکه توسط افراد یا دولت خاصی است.

سخت افزار لازم برای ماینینگ

نوع و تعداد تجهیزات سخت افزاری در استخراج بیت کوین مهم است. فارم یا مزرعه به تعداد زیادی از دستگاه های ماینر گفته می‎‌شود.

انچه برای استخراج لازم است تجهیزات زیر است :

  1. دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک (ASIC)
  2. کیف پول بیت کوین
  3. اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)
  4. برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
  5. تجهیزات تهویه (فن)

منبعی دیگر

دستگاه استخراج

در ابتدا پیدایش بیت کوین با CPU کامپیوتر های خانگی معمول انجام می‌شد,اما با گسترش بیت کوین و سخت شدن حل معادلات دیگر فقط با تراشه های مخصوصی به نام‌ ای‌سیک (ASIC) امکان پذیر است. این دستگاه ها انواع مختلفی بر اساس قدرت پردازش  و مصرف برق و قیمت و طول عمر دارند. قدرت پردازش دستگاه استخراج بیت کوین را بر حسب تراهش بر ثانیه (TH/S) یا اصطلاحا قدرت هش نمایش می‌دهند.

کیف پول

هر ماینر، به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارد که درآمد حاصل از  استخراج بیت کوین را در ان دریافت و ذخیره کنید. نرم افزارهای کیف پول کاملاً رایگان هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را در کامپیوتر یا تلفن همراه نصب کرد.

پیشنهاد ما تراست ولت است.

اینترنت

استخراج بیت کوین به اینترنت پایدار به معنای این که قطعی نداشته باشد نیاز دارد و سرعت و حجم اینترنت خیلی مهم نیست.

برق

دستگاه های استخراج بیت کوین, برق بسیاری مصرف می‌کنند که عامل مهم و اصلی در انتخاب این دستگاه ها است, چون بر سود دهی تاثیر بسیار دارد. هر چقدر که مصرف برق کمتر و قدرت دستگاه بیشتر باشد، سوددهی دستگاه بیشتر است. البته باید توجه داشت که از نظر ایمنی و قانونی استفاده از برق خانگی در ایران ممنوع است.

تجهیزات تهویه

دستگاه‌های استخراج بیت کوین علاوه بر سروصدای زیاد، به شدت داغ می‌کنند و باید چاره‌ای برای این موضوع در نظر گرفته شود. برای افزایش طول عمر و کارایی دستگاه، داشتن تجهیزات خنک‌کننده بسیار مهم است.

سختی استخراج

سختی استخراج پارامتری است که در شبکه بیت کوین تعبیه شده تا بلاک‌های بیت کوین هر ده دقیقه یکبار ساخته شوند، نه زودتر و نه دیرتر. به عبارت دیگر برای این‌که ماینرها نتوانند به یکباره با قدرت زیادِ سخت افزارهای خود باعث تولید سریع بلاک‌ها و بیت کوین‌های جدید شوند، هر چقدر که قدرت پردازش ماینرها بیشتر شود، سختی استخراج بیت کوین بیشتر می‌شود.

بنابراین اگر قیمت بیت کوین پایین باشد، سختی استخراجِ بالا می‌تواند سودآوری را به شدت کاهش دهد. بالا رفتن سختی استخراج بدان معناست که برای حفظ سودآوری خود نیاز به قدرت پردازش بیشتری دارید که برای دست یافتن به آن باید دستگاه‌های استخراج قدرتمندتری را به کار بگیرید.

نکته:

باتوجه به قیمت پایین مصرف برق در ایران که برای هر کیلو وات تقریبا ۳۰۰ و برای مصارف صنعتی ۱۰۰ تومان است, استخراج بیت کوین, روشی مناسب برای کسب درامد هنگفت به نظر می‌رسد. مطلبی که برای دولت‌ها قابل تامل شده و البته بلای برای منابع شده است.

ایا مطلب ارائه شده مفید بود؟؟

ایا مطلب ارائه شده برای شما موثر است؟

User Rating: ۵ ( ۱ votes)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا