آشنایی با بیت کویندانشنامه بیت کوین

تراکنش‌های بیت‌کوین

transaction

تراکنش‌های بیت‌کوین

تراکنش‌های بیت‌کوین دارای سه متغیر اصلی اند: یک مقدار، یک ورودی و یک خروجی. ورودی آدرسی است که بیت کوین از آن ارسال می‌شود و خروجی آدرسی است که بیت کوین را دریافت می‌کند.

از آنجا که کیف پول می‌تواند حاوی چندین آدرس ورودی باشد، می‌توانید از یک یا چند ورودی به یک یا چند خروجی بیت کوین ارسال کنید. همچنین در هر تراکنش یک قسمت ذخیره سازی داده وجود دارد، نوعی یادداشت، که به شما امکان می‌دهد داده‌ها را به طور غیرقابل تغییر در بلاکچین ثبت کنید.

تراکنش‌های بیت‌کوین

تمایز تراکنش‌های بیت‌کوین

اما نکته منحصر به فرد در مورد تراکنش‌های بیت‌کوین این است که اگر تراکنشی را شروع کنید که ارزش آن کمتر از مقدار کل ورودی شما باشد، این مقدار تقسیم شده و مقدار مورد نظر به خروجی گیرنده و باقیمانده‌ی آن به آدرس سوم جدید شما ارسال خواهد شد.

این بدان معنی است که کیف پول شما معمولاً حاوی چندین آدرس است و شما می‌توانید برای انجام تراکنش‌های بعدی از این آدرس‌ها استفاده کنید. به عبارت دیگر تراکنش‌های بیت‌کوین می‌تواند شامل چندین ورودی و خروجی باشد و مقادیر مختلف بیت کوین، می‌توانند با یکدیگر ترکیب شده و یا تقسیم شوند؛ اما هر تراکنش تنها یک بار و به صورت کامل خرج خواهد شد.

تمایز تراکنش‌های بیت‌کوین

برای انجام تراکنش‌های بیت‌کوین، باید مقدار بیت کوین مورد نظر برای ارسال و آدرس خروجی را در کیف پول بیت کوین در رایانه یا تلفن هوشمند قرار ‌دهید. سپس برنامه امضای ساخته شده از کلید خصوصی شما را برای اعلام این تراکنش به شبکه جهت تأیید ایجاد می‌کند. شبکه باید تأیید کند که شما بیت کوین منتقل شده را در اختیار دارید که این کار با بررسی همه‌ی تراکنش‌های قبلی که در دفتر کل وجود دارد انجام می شود. هنگامی که شبکه تأیید کرد که در واقع کلید خصوصی شما با کلید عمومی ارائه شده مطابقت دارد (بدون اینکه بداند کلید خصوصی شما چیست)، تراکنش شما تأیید می‌شود.

بیشتر بخوانید
تفاوت هارد فورک و سافت فورک

هش تراکنش‌ها

هش تراکنش‌ها

تراکنش‌های بیت‌کوین در یک بلوک گنجانده شده که به بلوک قبلی متصل می‌شود تا به زنجیره بلوک اضافه شود. هر تراکنش در بلاکچین دارای یک شناسه منحصر به فرد به نام هش تراکنش (txid) است که یک رشته ۶۴ کاراکتری از حروف و اعداد تصادفی می‌باشد. با تایپ این txid در نوار جستجو در blockchain explorer، می‌توانید تراکنش خود را پیگیری کنید.

تراکنش‌های بیت‌کوین قابل لغو یا دستکاری نیستند، زیرا این به معنای بازسازی تمام بلوک‌های بعدی است. انجام یک تراکنش نیز روند آنی صورت نمی‌گیرد. از آنجا که بلاکچین بیت کوین نسبتاً بزرگ است، پردازش یک تراکنش واحد در میان بسیاری از تراکنش‌های بلاکچین به زمان زیادی نیاز دارد.

مدت زمان لازم برای تأیید یک تراکنش از چند دقیقه تا چند روز، براساس ترافیک شبکه بلاکچین و میزان تراکنش شما متفاوت است. تراکنش‌های بیت‌کوین با مبلغ و کارمزد بالاتر سریع‌تر از تراکنش‌های کوچک‌تر توسط ماینرها تأیید می‌شوند. تراکنش، پس از تأیید، برای همیشه به صورت غیرقابل تغییر ثبت می‌شود.

منبع کوین دسک

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا