اخبار کوتاه

ممنوعیت پرداخت در ایران با استفاده از رمزارزهای استخراج شده در خارج از کشور

در یک اقدام گسترده برای رفع اثرات تحریم‌ها، ایران در تلاش است تا یکی از اولین مصادیق حمایت از ارز دیجیتال داخلی باشد.

براساس توییت خبرگزاری ایران اینترنشنال، بانک مرکزی ایران در ۱۵ اردیبهشت ماه حکمی از سوی هیئت وزیران مبنی بر این که ارزهای دیجیتال معامله شده در ایران باید در کشور استخراج شوند را صادر نمود که براین اساس مبادله دارایی‌های دیجیتال استخراج شده در خارج از مرزهای ایران ممنوع است.

در حالی که بسیاری از ناظران بر این حکم اشاره کرده‌اند که اجرای آن تقریباً غیرممکن است، وکیل و مشاور در حوزه‌ی بلاکچین فاطمه فنی زاده با اشاره به این موضوع که این ممنوعیت ممکن است در درجه اول بانک‌ها و نهادهای ارزی که از رمزارزها برای پرداخت هزینه واردات استفاده می‌کنند را شامل شود، بیان کرد: من فکر نمی‌کنم که این قانون در سطح فردی اجرا شود. این اقدام به بانک‌ها و نهادهای ارزی این امکان را می‌دهد که از رمزارز ایرانی برای نقل و انتقالات بین‌المللی استفاده کنند.

در اواسط اردیبهشت ماه، بانک مرکزی ایران قوانینی را تصویب کرد که به بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی اجازه‌ی استفاده از رمزارزها را برای واردات می‌دهد. براساس این قانون، موسسات می‌توانند از رمزارزهای استخراج شده با مجوز دولت، برای خرید استفاده کنند. به نظر می‌رسد هدف از وضع قوانین جدید کسب اطمینان برای استفاده از رمزارزهای استخراج شده از مزارع مورد تأیید دولت برای واردات است.

از سال ۱۳۹۸، نهادهای نظارتی بیش از هزار مجوز برای تاسیسات استخراج رمزارزها، از جمله مزرعه‌ای با ۶۰۰۰ ماینر تحت کنترل ترکیه صادر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
پیش‌بینی تحلیل‌گران: آغاز بازار نزولی پس از سقوط بیت‌کوین

قوانین جدید ممکن است بخشی از استراتژی‌های مقابله با تحریم باشد. براساس یک گزارش با مضمون استفاده از دارایی‌های دیجیتال برای تجارت‌های بین‌المللی در سال ۱۳۹۷، مرکز تحقیقات مجلس ایران خواستار استفاده از رمزارزها برای دور زدن تحریم‌های فلج کننده‌ی اقتصادی شده است.

با وجود تلاش‌های جدید دولت در راستای پرداخت هزینه‌ی واردات به وسیله‌ی رمزارزها اما در چند ماه اخیر رفتار ایران در مواجهه با دارایی‌های دیجیتال متزلزل و ناپایدار بوده است. در دی ماه سال گذشته، مقامات ایران استخراج غیرقانونی رمزارزها را علت وقوع قطعی‌های گسترده برق دانستند، هرچند کارشناسان بیان کردند که علت وقوع این امر زیرساخت‌های فرسوده است.

بلاگ کوین کده
بلاگ کوین کده
ممنوعیت پرداخت در ایران با استفاده از رمزارزهای استخراج شده در خارج از کشور
/
نمایش بیشتر

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا