آشنایی با بیت کوینآموزش بیت کویندانشنامه بیت کوین

مقیاس پذیری – بیت کوین

مقیاس پذیری – بیت کوین

شما مقداری بیت کوین در کیف پول خود دارید و می‌خواهید آن را برای خریدهای روزانه خود خرج کنید. اما در دنیایی که ویزاکارت، مسترکارت و سایر خدمات مالی هنوز بر بازار تسلط دارند، چه پیش خواهد آمد؟

مدت‌هاست که توانایی رقابت بیت کوین با سایر سیستم‌های پرداخت در جامعه رمزارزها مورد بحث است. هنگامی که ساتوشی ناکاموتو بلاک‌ها را برنامه‌ریزی کرد برای جلوگیری از اسپم در شبکه، محدودیت اندازه تقریبی یک مگابایت برای هریک را در نظر گرفت، وی همچنین مشکل عدم نقدینگی بیت کوین را ایجاد کرد.

از آنجا که پردازش هر بلاک به طور متوسط ​​۱۰ دقیقه زمان می‌برد، فقط تعداد معدودی تراکنش می‌تواند به صورت همزمان انجام شود و این مشکل برای سیستمی که بسیاری ادعا می‌کردند می تواند جایگزین پرداخت‌های فیات شود، مانع بزرگی بود. در حالی که ویزاکارت در هر ثانیه حدود ۱۷۰۰ تراکنش را انجام می‌دهد، حداکثر تعداد تراکنش‌های قابل انجام برای بیت کوین ۷ می‌باشد. افزایش تقاضا بدون شک منجر به افزایش کارمزد می‌شود و سودآوری بیت کوین نیز محدودتر خواهد شد.

بحث مقیاس‌گذاری بیت کوین، موجی از نوآوری فنآوری را در جستجوی راه حل به راه انداخت. در حالی که پیشرفت چشمگیری حاصل شده است، اما هنوز یک راه حل مناسب پیدا نشده است.

مقیاس پذیری - بیت کوین

مقیاس پذیری – راه حل

در ابتدا افزایش اندازه هر بلاک به عنوان راه‌حلی ساده مطرح شد با این حال این ایده به هیچ وجه ساده نبود.

زیرا اولاً توافق مشخصی در مورد میزان افزایش اندازه هر بلوک وجود نداشت. پیشنهادهای مختلفی از جمله ۲ مگابایت، ۸ مگابایت و ۳۲ مگابایت برای این افزایش ابعاد مطرح شد. تیم اصلی توسعه بیت کوین دریافتند که افزایش اندازه بلاک قدرت بیشتری به استخراج کنندگان با بلاک های بزرگ‌تر می‌دهد که ویژگی تمرکززدایی پروتکل بیت کوین را تضعیف می‌کند. علاوه بر آن، رقابت برای دستگاه‌های سریع‌تر می‌تواند درنهایت منجر به عدم سوددهی استخراج بیت کوین شود. همچنین، تعداد گره‌هایی که می‌توانند زنجیره بلوکی بسیار سنگین‌تری را اجرا کنند کاهش یافته و شبکه‌ی بیت کوین را به شبکه‌ای متمرکز تبدیل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
بیت کوین چرا ارزش دارد؟

مورد دوم اینکه، همه با این تغییر موافق نبودند و زمانی‌که مشارکت غیرمتمرکز است، چگونه می‌توان یک سیستم را ارتقا داد؟ آیا همه باید نرم افزار بیت کوین خود را به روزرسانی کنند؟ اگر بعضی از ماینرها، گره‌ها و معامله گران این کار را انجام ندهند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین بیت کوین است، چرا باید با آن سر و کله زد؟ اگر کسی با سیستم بیت کوین دچار مشکل است، می‌تواند کد منبع باز را اصلاح کرده و ارز خود را راه‌اندازی کند.

یکی از اولین راه‌حل‌ها برای این مشکل توسط  Pieter Wiulle در سال ۲۰۱۵ پیشنهاد شد که آن را Segregated Witness  یا SegWit  می‌نامند. در این روش با تغییر در نحوه ذخیره سازی داده‌های تراکنش، ظرفیت بلاک‌های بیت کوین بدون تغییر در اندازه آن‌ها افزایش می‌یابد.

SegWit  در آگوست ۲۰۱۷ از طریق سافت فورک روی شبکه بیت کوین مستقر شد تا گره‌هایی که ارتقا نیافته‌اند را سازگار کند. در حالی که بسیاری از کیف پول‌ها و سایر سرویس‌های بیت کوین به تدریج نرم افزارهای خود را تنظیم می‌کنند، دیگران به دلیل ریسک و هزینه تمایلی به انجام این کار ندارند.

برخی افراد صنعت بیت کوین استدلال کردند که SegWit به اندازه کافی زیاد پیشرفت ندارد و دوام نخواهد داشت این روش ممکن است در کوتاه مدت مؤثر باشد اما دیر یا زود رشد بیت کوین دوباره محدود خواهد شد.

در سال ۲۰۱۷، همزمان با کنفرانس CoinDesk’s Consensus در نیویورک، روش جدیدی به نام Segwit2X معرفی شد. این ایده که همان ترکیب روش SegWit به همراه افزایش اندازه‌ی بلوک تا ۲ مگابایت می‌باشد و باعث افزایش ظرفیت تراکنش‌ها تا هشت برابر می‌شود توسط چندین صرافی بزرگ مورد حمایت قرار گرفت.

بیشتر بخوانید
استخراج بیت کوین

این پیشنهاد باعث ایجاد اختلافات زیادی شد. نحوه رونمایی از آن (از طریق اعلام همگانی) و عدم محافظت از اجرای مجدد (تراکنش‌ها ممکن است روی هر دو نسخه انجام شود و به طور بالقوه منجر به هزینه‌های مضاعف شود) مشکلات بسیاری ایجاد کرد. دور شدن قابل ملاحظه قدرت از توسعه‌دهندگان و هدایت آن به سمت ماینرها و کسب‌وکارها می‌تواند منجر به ایجاد شکاف اساسی در جامعه شود.

فناوری‌های دیگر نیز به عنوان راهی بالقوه برای افزایش ظرفیت در حال توسعه هستند.

روش های دیگر

امضاهای اشنور (Schnorr) روشی برای تثبیت داده‌ها، کاهش فضای اشغال شده (و افزایش حریم خصوصی) ارائه می‌دهد. امضای اشنور به همراه SegWit  می‌تواند تعداد بیشتری از تراکنش‌ها را بدون تغییر اندازه بلاک، انجام دهد.

در حال حاضر کار بر روی شبکه لایتنینگ، یک پروتکل پرداخت لایه دوم که در رأس بیت کوین کار می‌کند در حال پیش‌روی است و کانال‌هایی را برای انجام ریز تراکنش‌های سریع که بر روی شبکه بیت کوین قرار می‌گیرند باز می‌کند.

به روزسانی SegWit  به آرامی در سراسر شبکه گسترش می‌یابد و ظرفیت تراکنش را افزایش و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

بهبود راه حل‌های پیشرفته‌تری مانند لایتنینگ، با ارسال تراکنش‌ها در شبکه‌های آزمایشی (و همچنین برخی از آن‌ها با استفاده از بیت کوین واقعی) تسریع می‌شود. با توجه به پتانسیل امضاهای اشنور، پیشنهادهای زیادی در مورد جزئیات عملکرد و یکپارچه سازی آن‌ها ارائه شده است.

در حالی که از بیت کوین به‌عنوان یک مکانیسم پرداخت استفاده می‌شود، اما با توجه به ارزش آن به عنوان یک دارای سرمایه گذاری به نظر می‌رسد که از اولویت کمتری برخوردار بوده و به تعداد تراکنش‌های بیشتری نیاز است زیرا هزینه‌های دریافت‌شده توسط ماینرها به‌منظور پردازش شبکه گران‌تر از معادل فیات آن است. مهم‌تر آن که، توسعه ویژگی‌های جدید که منجر به افزایش عملکرد شبکه شود برای افزایش پتانسیل فناوری بلاک چین بسیار مهم و حیاتی است.

بیشتر بخوانید
تراکنش‌های بیت‌کوین

 

نمایش بیشتر

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا