اموزشمفاهیم پایه

حمایت و مقاومت- دربازار ارز دیجیتال

حمایت و مقاومت

سطح حمایت و مقاومت دو مفهوم اساسی و تاثیرگذار در بازار ارز دیجیتال به حساب می‌ایند. از این مفاهیم در تحلیل و آنالیز بازار برای کسب بهره بیشتر استفاده می‌شود. اما برای آشنایی اولیه باید گفت تعیین قیمت در بازار به عواملی بستگی دارد که دو گروه فروشنده و خریدار تلاش در سنگین کردن کفه‌ی ترازو به سمت خود دارند.

حمایت و مقاومت

برای درک بهتر این روندها در تحلیل‌ تکنیکال, بر روی نمودارها, تجزیه و تحلیل اتفاق می‌افتد. هر روند بر روی نمودار با خطی روی نمودار نشان داده می‌شود. این خطوط در نمای کلی سطوحی را مشخص می‌کنند که قابل تحلیل است.

 

سطح حمایتی Support

سطح حمایتی Support

سطح حمایتی نشان دهنده میزان تقاضا در بازار است. یعنی نمایانگر تعداد خریدهای انجام شده است. به این دلیل است که این سطح را حمایتی گویند. یعنی افراد با تقاضای خرید یک ارز برای رشد آن تلاش می‌کنند که به لحاظ مفاهیم بازار حمایت از یک ارز صورت گرفته است.

سطح حمایت توسط خطی افقی رسم می‌شود. این خط نشان می‌دهد که در زیر این حد ارزی مبادله نمی‌شود و به علت روند روبه رشد ناشی از اخبار یا سایر موارد ارزش آن ارز در حال رشد است و فروشندگان تمایلی به فروش زیر حد نخواهند داشت و منتظر افزایش قیمت اند.

حمایت معامله‌گران(تریدرها) باعث رشد قیمت و تغییر روند ارزشی یک ارز یا پروژه‌ می‌شود و در جهت بازار به سمت مثبت قرار می‌گیرد.

بطور کلی می‌توان گفت در سطح حمایتی  تعداد خریداران (حجم تقاضا) از تعداد فروشندگان (حجم عرضه) بیشتر است و کنترل قیمت در دست خریداران می‌باشد.

 

سطح مقاومتی Resistance

سطح مقاومتی Resistance

برخلاف سطح حمایتی این سطح نشان‌دهنده میزان عرضه است. یعنی افراد بازار به حد رشد قابل قبولی رسیده اند و فعلا امکان رشد بیشتر نیست و احتمال می‌دهند روند نزولی شود پس منتظر فروش ارز یا دارایی خود اند و در نتیجه با تشکیل صف فروش قیمت افت می‌کند.

بطور کلی باید گفت در سطح مقاومتی تعداد فروشندگان (حجم عرضه) از خریداران (حجم تقاضا) بیشتر است و خریداران تمایل به خرید سهام در بالای سطح مقاومت ندارند. بنابراین  کنترل قیمت در دست فروشندگان می‌باشد.

در این حالت معامله گران معتقدند، قیمت‌ها از سطح مقاومتی بالاتر نمی‌رود.

مقایسه

حمایت سطحی از قیمت است که تصور می‌شود در آن تقاضا آنقدر قوی باشد که از سقوط بیشتر قیمت جلوگیری کند.

مقاومت سطحی از قیمت است که تصور می‌شود در آن فروش آنقدر قوی باشد که از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری کند. 

محدود معاملاتی

محدود معاملاتی

با توجه به خطوط سطوح حمایتی و مقاومتی, اصطلاحا کانال‌هایی ایجاد می‌شود که به سه دسته صعودی، نزولی و خنثی تقسیم می‌شوند. این کانال‌ها نشانگر روند و احتمال تغییر روند در بازار هستند. یعنی در حالت خنثی اصطلاحا بازار رِنج است و محدودی قیمت بین دو سطح متغییر است و همچنین منتظر یا مستعد پامپ یا دامپ است.

در حالت کانال صعودی بالاتر رفتن از سطح مقاومت یعنی آغاز روند جدید تقویت شده اما اگر از سطح حمایتی پایین‌تر بیاید نشانه روند نزولی است. همین شرایط برای کانال نزولی صادق است.

اما بهترین حالت برای معاملات همان شرایط خنثی می‌باشد و ریسک کمتری متوجه خریدار است. باید توجه داشت که با وجود پتانسیل بازار ارز دیجیتال برای جذب سرمایه تصورات و مطلوب نظر افراد, رشد کلی این بازار است پس سرمایه‌گذاری بلند مدت از ریسک کمتر و سود بیشتر برخوردار است.

تبدیل سطوح به یکدیگر

باید توجه داشت که سطوح حمایتی و مقاومتی بر اثر تغییر رفتار بازار اتفاق می‌افتند و به دلیل تفاوت دیدگاه افراد به بازار این سطوح هیچگاه بطور دائمی ثابت نیستند و امکان رشد و ریزش همیشه وجود دارد. گاه این سطوح جای خود را به دیگری می‌دهد.

همانطور که گفته شده سطح مقاومتی سقف بازار را ترسیم می‌کند اما اگر قیمت از این مقدار فراتر رود این سطح مقاومتی به سطح حمایتی جدید تبدیل شده و سطح مقاومتی جدید بالاتر قرار می‌گیرد. همین اتفاق برای سطح حمایتی نیز امکان پذیر است, در صورت ریزش مجدد قیمت‌ها.

شکست قیمت

باید توجه داشت که در بازار امکان شکست قیمت بصورت غیر واقعی وجود دارد.  معمولا بعد از این شکست فیک (Fake) بازار اصطلاحا پولبک(Pollback) می‌کند. منظور از این پولبک بازگشت به همان قیمت قبل است. پس برای کشف شکست واقعی باید در بازه‎ زمانی مختلف این شکست اثبات شود.

نکته پایانی

برای دستیابی به سود و جلوگیری از ضرر احتمالی تجزیه تحلیل دقیق و مناسب راهگشا است. اما برای داشتن تحلیل صحیح باید تمامی ملاک‌های موثر در بازار را مد نظر داشت . صِرف داشتن تحلیل تکنیکال کافی و جامع نیست.

 

ایا مطلب ارائه شده برای شما موثر است؟

User Rating: ۵ ( ۱ votes)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا