اخبار بیت کویناخبار کوتاه

کمپانی تسلا فروش خودرو با بیت‌کوین را متوقف کرد!

 
[podigee-player url=”https://podcast65bfe2.podigee.io/s1e1-news”] در تاریخ ۱۲ می ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا ضمن اعلام نگرانی خود درباره‌ی میزان مصرف انرژی استخراج بیت‌کوین بیان کرد این کمپانی دیگر مانند گذشته بیت‌کوین را به عنوان پرداخت برای خودروهایش نخواهد پذیرفت.

این خبرغیرمنتظره در رابطه با بیت‌کوین باعث اضطراب و نگرانی در بین طرفداران این رمزارز شد.

ماسک اظهار داشت نگرانی ما درباره‌ی افزایش استفاده از سوخت‌های فسیلی به خصوص زغال‌سنگ که دارای بدترین نوع آلایندگی است، می‌باشد.

تسلا پذیرفتن بیت‌کوین به عنوان پرداخت را در فوریه پس از آنکه ۱.۵ میلیون دلار بیت‌کوین را برای ترازنامه خود خریداری نمود، آغاز کرد. این اتفاق باعث شد که ارزش بیت‌کوین از ۳۹۰۰۰ دلار در ۸ فوریه پس از یک هفته به ۵۳۰۰۰ دلار برسد.

این اقدام تسلا در پذیرفتن بیت‌کوین برای پرداخت واکنش بدی از سوی طرفداران محیط ‌زیست را در پی داشت. برخی از سهام‌داران تسلا نیز با این حرکت از سوی مدیرعامل موافق نبودند و آن را در تضاد با تجارت اصلی شرکت می‌دانستند. در پایان ماه فوریه برخی تحلیل‌گران بیان نمودند که سهام تسلا به شدت با ارزش بیت‌کوین گره خورده است.

بیت‌کوین از الگوریتم اثبات کار (POW) برای اجماع همه‌ی رایانه‌هایی که نرم‌افزار بلاک‌چین بیت‌کوین را اجرا می‌کنند، استفاده می‌کند. کامپیوترهای تخصصی در حل معماهای پیچیده رمزنگاری برای امنیت شبکه با هم رقابت می‌کنند و اولین کسی که موفق به حل این معما شد مقدار کمی بیت‌کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کند و از آنجایی که پارامتر سرعت در حل این مسئله مهم است غالباً ماینرهایی با قدرت محاسباتی بالا پیروز می‌شوند که این قدرت نیازمند انرژی الکتریکی بالایی است. در یک مطالعه که اخیراً توسط دانشگاه کمبریج انجام شد مصرف برق سالانه بیش از آرژانتین تخمین زده شده است.

بیشتر بخوانید
ارز دیجیتال-بودن یا نبودن

طرفداران بیت‌کوین معتقدند که بیشتر انرژی شبکه‌ی بیت‌کوین از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر از جمله انرژی برق آبی تأمین می‌شود. براساس یک گزارش از دانشگاه کمبریج در سپتامبر ۲۰۲۰ در حدود ۳۹% انرژی شبکه بیت‌کوین از منابع تجدیدپذیر می‌آید. این در حالی است که مدیر دارایی‌های دیجیتال CoinShares این رقم را چیزی در حدود ۷۷% می‌داند.

ایلان ماسک اظهار داشت که تسلا فعلاً قصدی برای فروش بیت‌کوین‌ها ندارد و به محض اینکه از انرژی‌های تجدیدپذیرتر در استخراج بیت‌کوین استفاده شود از آن‌ها برای انجام معاملات خود استفاده خواهد کرد. او افزود کمپانی تسلا در حال بررسی رمزارزهایی است که میزان انتشار کربن آن‌ها کمتر است.


 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا