نحوه خرید و فروش

سرمایه گذاری – بایدها و نبایدها

سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال و اصول آن

سرمایه گذاری دارای شاخصه هایی است که در صورت عدم رعایت احتمال ضرر را بالا می‌رود. مانند هر کار دیگری برای سرمایه گذاری هم باید قوانین و شرایطی باشد تا افراد توان پیشرفت و توسعه در آینده را داشته باشند, در غیر اینصورت با موفق نبودن افراد در این امر این کار از بین می‌رفت.

با مفهوم ترید و تریدر, روشها و استراتژی های ترید, تفاوت‌ها با سرمایه گذاری بلند مدت, مفاهیم بازار و انواع تحلیل پیش‌تر آشنا شدید. اما اکنون برای  موفق بودن باید این نکات را نیز مورد توجه قرار دهید.

حجم سرمایه گذاری

حجم سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به علت عدم پذیرش توسط دولت‌ها و مراجع قضایی همیشه دارای ریسک است و شما باید این ریسک را پذیرا باشید. بطور مثال در صورت اشتباه فردی یا هک شدن یا هر مشکل دیگری شما امکان طرح شکایت ندارید. اما شبکه شفاف است و رهگیری تراکنش‌ها امکان پذیر است.

بازار برای جذب سرمایه و پشتیبانی از منافع افراد راهکارهایی دارد ولی دانش و شناخت اولیه افراد باید به حدی باشد که از اشتباهات رایج در امان باشند و حداقل شناخت لازم را داشته باشند.

نکته مهم در سرمایه‌گذاری در قدم اول به همین موضوع بستگی دارد یعنی به علت عدم آشنایی افراد باید به حدی سرمایه خود را وارد کنند که در صورت ازبین رفتن آن تحمل پذیرش ضرر را داشته باشند و دچار شکست کامل نشوند.

در قدم های بعدی و با کسب تجربه کافی و لازم, می‌توان سرمایه خود را افزایش داد. البته همین کار باید با دانش و داشتن تحلیل و برنامه باشد.

بیشتر بخوانید
استخراج بیت کوین-راه اندازی دستگاه

بازار همیشه برای شما سود به‌همراه ندارد. اگر ضرر کردید باید به علل و شرایط آن توجه و از آن درس بگیرید.

بیت کوین

بیت کوین

آلت کوین‌ها همیشه تابع بیت‌کوین اند. به علت حجم بالای معاملات, شهرت بیت‌کوین و شناخت ارزهای دیجیتال با این نام, سایر ارزها در واقع پشت سر بیت فعالیت می‌کنند. اگر بیت‌کوین صعود کند آلت کوین‌ها هم روند صعودی دارند و اگر بازار بیت نزولی شود سایر ارزها به اطلاح می‌ریزند.

البته روند نرمال و مثبت بیت‌کوین و دوری از پامپ‌ و دامپ‌ها برای سایر ارزها فرصت مناسب تری است. بنابراین همیشه باید به روند بیت‌کوین توجه داشت.

سبد سرمایه گذاری

سودهی و ضرر دو روی سکه‌های ارز دیجیتال است. یعنی اگر سود یک ارز بیشتر است پتانسیل ضرر نیز بیشتر می‌شود. برای کسب سود بیشتر و کاهش ضرر و زیان باید به توصیه‌ی قدیمی که هرگز تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نچینید عمل کرد.

اما منظور چیست؟ توصیه می‌شود به دلیل نوسانات زیاد این بازار و وجود ارزها و پروژه های مختلف سرمایه خود را بصورت سبد سرمایه وارد کنید. سبد سرمایه‌گذاری یعنی در پروژه‌ها و ارزهای متنوع سرمایه‌گذاری کنید.

greed - سرمایه گذاری - بایدها و نبایدها

طمع

بازار ارزهای دیجیتال به علت رو به رشد بودن و سودهی بسیار بالا افراد زیادی را برای ورود به خود ترغیب کرده که خود این امر باعث رشد است. اما به دلیل شناخت کم و در صورت بروز نوسانات که گاها شدید است افراد دچار ضررهای هنگفت می‌شوند.

برای جلوگیری از این امر باید در سرمایه گذاری هوشیار و دارای حد باشید. یعنی برای خود حد سود مشخص کنید و در صورت دستیابی به آن هدف, سرمایه خود را خارج کنید. بطور مثال اگر شما در یک سرمایه گذاری ۳۰% سود برای خود برنامه ریزی کرده‌اید باید در همین حد خارج شوید حتی اگر روند تا درصدهای بالاتر نیز ادامه داشت.

بیشتر بخوانید
بیت کوین چیست؟ همه چیز دباره‌ی بیت کوین

تقلید نکنید

به دلیل عدم شناخت کافی و آشنایی افراد به این حوزه, افراد برای سرمایه گذاری خود به توصیه‌های دیگران عمل می‌کنند. اما باید بدانید که افراد حرفه‌ای از تقلید پرهیز می‌کنند. افراد مبتدی با هدف کسب سود در ابتدا از گفته و شایعات بازار پیروی می‌کنند اما سرمایه‌گذاران واقعی برای این امر تحقیق و تجزیه می‌کنند و با در نظر گرفتن شرایط و تجربه کافی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

رفومو (FOMO)

فومو (FOMO)

ترس ناشی از نوسان شدید نزولی یا صعودی را فومو گویند. به این جهت که در صورت نزولی بودن بازار افراد غیر حرفه‌ای از ترس ضرر بیشتر اقدام به فروش می‌کنند, در حالی که خود این امر به کاهش بیشتر قیمت دامن میزند. همین اتفاق در صورت روند صعودی بازار بازهم توسط غیرحرفه‌ای ها اتفاق می‌افتد و با ترس از ریزش در حدی اقدام به فروش می‌کنند در حالی که بازار قصد ریزش ندارد.

به هر حال توصیه می‌شود از اقدامات عجولانه بپرهیزید تا متضرر نشوید.

سرمایه گذاری مناسب

منظور از سرمایه‌گذاری مناسب تقسیم سرمایه و دسته بندی آن است. یعنی برای خود اهداف مختلف و متنوع در نظر بگیرید. بطور کلی باید اهداف را به سه دسته کوتاه, میان وبلند مدت تقسیم کرد. اهداف کوتاه مدت معمولا با ترید حاصل می‌شود و برای اهداف میان و بلند مدت باید زمان بیشتر صرف کرد.

حد ضرر (Stop Loss)

در صورت ترید حتما و همیشه برای خود حد ضرر در نظر  بگیرید. همان طور که برای سود باید برنامه داشت برای ضرر هم باید راهکار مناسب داشت تا جلوی ضرر بیشتر را گرفت.

بیشتر بخوانید
پشتیبانی تراست والت

 

ایا مطلب ارائه شده برای شما موثر است؟

امتیاز کاربران: ۵ ( ۱ رای)
نمایش بیشتر

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا