آشنایی با بلاک چیندانشنامه بلاک چین

بلاک‌چین چه کاری انجام می‌دهد؟

در طی سالیان گذشته موسسات مالی در تعداد بی‌شماری از صنایع سرمایه گذاری کرده‌اند. این مؤسسات اعتقاد داشتند که یک فناوری جدید و ساختارشکن مانند بلاکچین می‌تواند باعث ظهور انقلابی در صنعت شود.

بنابراین،‌‌‌ آن‌ها برای دستیابی به اهداف خود از جمله پیشبرد تغییرات بانک‌ها در راه‌اندازی و سازماندهی آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه، ایجاد مراکز آزمایش و مشارکت با توسعه دهندگان بلاک چین برای درک کامل توانایی انقلابی فناوری، پیش قدم بوده‌اند.

مؤسسات مالی اولین دسته‌ای بودند که در این زمینه‌ها تحاربی کسب نمودند، اما دولت‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های مشاوره نیز در این حوزه شروع به انجام مطالعاتی نموده‌اند.

البته همه این کارها و تلاش‌های مؤسسات مالی مازاد بر کاری است که توسعه دهندگان و کارآفرینان، از طریق یافتن روش‌های جدید برای استفاده از بلاکچین‌های اتریوم یا بیت‌کوین، یا ایجاد بلاک چین کاملاً جدید انجام می‌دهند.

این روند بیش از سه سال است که  ادامه دارد و اکنون نتایج آن در حال به ثمررسیدن است. در حالی که برخی از جنبه‌های تکنولوژی بلاک چین همچنان ناشناخته است، اما ما می‌دانیم که کارهای زیر را یک بلاکچین می‌تواند انجام دهد:

ایجاد هویت دیجیتالی

همانطور که قبلا نحوه‌ی کار بلاک چین مورد بحث قرار گرفت، با استفاده از کلیدهای رمزنگاری هویت اجزای تکنولوژی بلاک چین تحقق می‌یابد. ترکیب یک کلید خصوصی و عمومی یک مرجع هویت دیجیتالی قوی براساس مالکیت ایجاد می‌کند.

کلید خصوصی نحوه ابراز رضایت شما برای تعاملات دیجیتالی و کلید عمومی نحوه شناسایی (مانند ایمیل) است. رمزنگاری بخش مهمی در فناوری بلاکچین است.

بلاک چین یک نوآوری در ثبت و توزیع اطلاعات است. آن‌ها برای ثبت داده‌های استاتیکی (رجستری) و یا داده‌های پویا (تراکنش‌ها) خوب هستند، و آن را به یک تکامل در سیستم‌های ثبت تبدیل می‌کنند.

بیشتر بخوانید
شبکه های ارز دیجیتال

WhatsApp Image 2021 06 16 at 14.37.44 - بلاک‌چین چه کاری انجام می‌دهد؟

در رجیستری، داده‌ها می‌توانند در بلاک چین به هریک از سه روش زیر ذخیره شوند:

۱٫داده‌های رمزنگاری نشده: توسط هر مشارکت کننده در بلاکچین به صورت کاملا واضح و شفاف قابل خواندن است.

۲٫داده‌های رمزنگاری شده: توسط مشارکت کنندگان با یک کلید رمزگشایی قابل خواندن است. کلید، دسترسی به داده‌های موجود در بلاک‌ چین را فراهم می‌کند و می‌تواند ثابت کند چه کسی و در چه زمانی داده را اضافه کرده است.

۳٫داده‌های هش شده: می‌توانند همراه تابعی که آن را ساخته معرفی شوند تا نشان دهند که داده دستکاری نشده است.

هش‌های بلاکچین در ترکیب با داده‌های اصلی ذخیره شده، معمولاً خارج از زنجیره چیده می‌شوند. به عنوان مثال (اثرانگشت دیجیتالی) به بلاک چین هش می‌شود. در حالی که اطلاعات اصلی را می‌توان به صورت آفلاین ذخیره کرد.

همچون سیستم اشتراک سوابق می‌توان روشی که سازمان‌های متفاوت با هم کار می‌کنند را تغییر داد.

درحال حاضر با داده‌های ذخیره شده در سرور‌های خصوصی، هزینه‌های هنگفتی برای معاملات بین شرکت‌ها شامل فرآیندها، روش‌ها و بررسی متقابل سوابق وجود دارد.

اثبات تغییرناپذیری

یک ویژگی از پایگاه داده‌های بلاک چین داشتن سابقه‌ای مربوط به خود است. به همین دلیل اغلب آن‌ها را تغییرناپذیر می‌نامند. به عبارت دیگر تلاش زیادی برای تغییر ورودی پایگاه داده لازم است، زیرا نیازمند تغییر تمام داده‌هایی است که در هر گره قرار می‌گیرد. بنابراین، بلاکچین بیشتر یک سیستم ثبت است تا یک پایگاه داده.

بکارگیری به عنوان یک پلتفرم

رمزارزها اولین پلتفرمی بودند که با استفاده از فناوری بلاک چین توسعه یافتند. اکنون، مردم از پلتفرم تبادلات رمز ارزها به یک پلتفرم قراردادی هوشمند تغییر ایده داده‌اند.

بیشتر بخوانید
تفاوت هارد فورک و سافت فورک

اصطلاح “قراردادهای هوشمند” تا حدودی به یک عبارت جالب توجه تبدیل شده است، اما این ایده می‌تواند به چند دسته تقسیم شود:

۱٫قراردادهای هوشمند (دستگاه فروش) که درسال‌های۱۹۹۰ توسط NicK Szabo ابداع شد و در آن ماشین‌ها پس از دریافت ورودی خارجی (رمز ارز) به کار گرفته می‌شوند، یا در غیر این صورت سیگنالی ارسال می‌کنند که باعث فعالیت بلاکچین می‌شود.

۲٫همچنین قراردادهای حقوقی هوشمند یا قراردادهای ریکاردیان وجود دارد و بیشتر مبتنی بر این ایده است که در واقع، یک قرار داد ذهنی است و نتیجه آن نیز، نتیجه توافق طرفین قرارداد است. بنابراین یک قرار داد می‌تواند ترکیبی از یک توافق کلامی، یک توافق‌نامه کتبی، و هم اکنون برخی از جنبه‌های مفید بلاک چین مانند برچسب زمانی،نشانه، حسابرسی، هماهنگی اسناد و منطق تجاری باشد.

۳٫در نهایت قراردادهای هوشمند اتریوم وجود دارد. این‌ها برنامه‌هایی هستند که دارایی‌های بلاکچین را کنترل می‌کنند، و بر روی تعاملات بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند. اتریوم خود بستری برای کد گذاری قراردادی هوشمند است.

بلاکچین‌ها از یک فناوری جدید ساخته نشده‌اند و نتیجه یک هماهنگی منحصر به فرد از سه فناوری موجود هستند.

جدول - بلاک‌چین چه کاری انجام می‌دهد؟


منبع: coindesk

نمایش بیشتر

‫۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا