آموزش آلت کوین هادانشنامه آلت کوین‌ها

آلت‌کوین چیست؟

التکوین ها ارزهای رمزنگاری شده‌ای غیر از بیت‌ کوین هستند. آنها ویژگی‌های مشترکی با بیت کوین دارند اما از جهات دیگر متفاوت با آن‌ها هستند. به عنوان مثال برخی از الت کوین ها از مکانیزم اجماع متفاوتی برای تولید بلاک یا اعتبار سنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها با ارائه قابلیت‌های جدید یا اضافی مانند قراردادهای هوشمند یا نوسانات قیمت پایین، خود را از بیت کوین متمایز می‌کنند.

از مارس۲۰۲۱ تقریبا ۹۰۰۰ رمزارز وجود داشت. بر طبق گزارش CoinMarketCap بیش از ۴۰ درصد از کل بازار ارز دیجیتال در مارس ۲۰۲۱ را التکوین ها تشکیل می‌دادند. از آنجایی که آن‌ها مشتق شده از بیت کوین هستند تغییرات قیمت الت ‌کوین مطابق روند تغیرات بیت کوین است. با این حال، تحلیل‌گران می‌گویند پیشرفت اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری رمزارزها و توسعه بازارهای جدید برای این کوین‌ها تغییرات قیمت الت کوین ها را از تجارت بیت کوین مستقل خواهد ساخت.

نکات کلیدی:

۱٫اصطلاح الت ‌کوین به همه رمزارز‌ها غیر از بیت ‌کوین اشاره دارد.

۲٫از مارس ۲۰۲۱ التکوین ها با بیش از ۹۰۰۰ ارز رمزنگاری شده ۴۰ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دادند.

۳٫برخی از انواع اصلی الت کوین ها شامل رمزارزها مبتنی بر ماینینگ، استیبل کوین‌ها، توکن‌های امنیتی و توکن‌های سودمند است.

۴٫در آینده با استفاده از فناوری در حال توسعه، التکوین ها ممکن است فقط رمزارزهای مبتنی بر ماینینگ (غیر از بیت کوین) را شامل شوند.

۵٫از مارس ۲۰۲۱ اتریوم و بیت ‌کوین بزرگترین الت کوین از نظر ارزش بازار بودند.

مفهوم آلت‌کوین

التکوین ترکیبی از دو کلمه alt وcoin است و شامل تمام جایگزین‌های بیت کوین است. چارچوب اساسی بیتکوین و الت کوین مشابه است. بنابراین، آنها کد و عملکردی به عنوان سیستم‌های نظیر به نظیر دارند و یا به عنوان یک کامپیوتر بزرگ قادر به پردازش همزمان داده‌ها و تراکنش‌ها هستند. در بعضی موارد، الت کوین‌ها تمایل دارند تا با تبدیل شدن به روشی ارزان برای معاملات دیجیتالی به بیت‌ کوین بعدی تبدیل شوند. اما همچنان بین این دو تفاوت اساسی وجود دارد.

بیت‌کوین جز اولین ارزهای دیجیتال است و فلسفه و طراحی آن معیار توسعه کوین‌های دیگر است. با این حال، اجرای آن دارای کاستی‌های متعددی است.

به عنوان مثال، اثبات کار (POW)، مکانیزمی که برای ایجاد بلوک استفاده می‌شود، پرمصرف و بسیار وقت گیر است. قابلیت‌های قرارداد هوشمند بیت‌کوین نیز محدود است.

التکوین ها برای ایجاد یک مزیت رقابتی، محدودیت‌های ملموس بیت ‌کوین را بهبود می‌بخشد. چندین الت کوین از روش اثبات سهام (POS) برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و زمان لازم برای ایجاد بلوک و اعتبار سنجی تراکنش‌های جدید استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید
دوج کوین Dogecoin چیست؟

مثال دیگر، اتر، دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ جهان که به عنوان گس (کارمزد تراکنش) در قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌شود. التکوین همچنین برخی انتقادات علیه بیت کوین را رفع می‌کند، استیبل کوین‌ها مانند بیت‌کوین نوسان قیمت ندارند و به گزینه ای ایده‌آل برای معاملات روزانه تبدیل شدند.

الت کوین ها با تفاوت‌های خود نسبت به بیت کوین، برای خود بازار ایجاد کرده‌اند. به نوبه خود، این باعث جذب سرمایه گذاران شده است که پتانسیل موجود در آن‌ها را جایگزین بیت کوین می‌دانند. سرمایه گذاران انتظار دارند سود بیشتری کسب کنند. زیرا التکوین ها باعث جذب بیشتر کاربران و افزایش قیمت‌ها می‌شوند.

انواع آلت‌کوین ها:

بسته به ویژگی‌ها و سازکارها آلت کوین ها در انواع مختلف عرضه می‌شوند:

۱٫مبتنی بر ماینینگ: آلت کوین‌های مبتنی بر ماینینگ همانطور که  از نام آن‌ها مشخص است، استخراج می‌شوند. بیشتر التکوین های مبتنی بر ماینینگ از روش (POW) استفاده می‌کنند. روشی که در آن سیستم‌ها با حل مسایل پیچیده کوین‌های جدید تولید می‌کنند تا بلوک ایجاد کنند. نمونه‌هایی از این التکوین ها شامل Zcash، Litecoin، Monero هستند. اکثر الت کوین های برتر در اوایل سال۲۰۲۰ دراین گروه قرار گرفتند. جایگزین التکوین های مبتنی برماینینگ، کوین‌های از پیش استخراج شده است. چنین کوین‌هایی از طریق الگوریتم تولید نمی‌شوند بلکه قبل از فهرست شدن در بازارهای رمزارز توزیع می‌شوند. یک نمونه از کوین‌های از پیش استخراج شده ریپل است.

استیبل‌کوین‌ها :

استفاده و تجارت از ارزهای رمزنگاری شده از زمان راه اندازی با نوسانات همراه بوده است؛ استیبل‌کوین‌ها قصد دارند از طریق تثبیت ارزش (ارزش آن‌ها به سبد کالاهایی مانند ارزهای فیات، فلزات گرانبها یا سایر رمزارزها) نوسانات کلی را کاهش دهد. در صورت شکست ارز رمزنگاری شده یا مواجه شدن با مشکلات استیبل‌کوین‌ها به عنوان ذخیره‌ای برای بازخرید دیگر دارایی‌ها عمل می‌کند. نوسانات قیمت استیبل کوین‌ها زیاد نیست.

شبکه اجتماعی Social Facebook’s Diem مشهورترین مثال استیبل کوین است که یک کوین با پشتیبانی دلار است. نمونه‌های دیگر استیبل کوین USDC و MarkerDAO هستند.

توکن‌های اوراق بهادار:

توکن‌های اوراق بهادار همچون اوراق بهاداردر بازار سهام هستند با این تفاوت که منشا دیجیتال دارند. توکن‌های امنیتی به سهام سنتی شباهت دارند و غالبا نوید مالکیت سهام یا پرداخت سود سهام به دارندگان را می‌دهد. چشم انداز افزایش قیمت برای این قبیل توکن‌ها یک سرمایه بزرگ برای سرمایه گذاران آن است. توکن‌های امنیتی اغلب از طریق عرضه اولیه کوین یا ICO به سرمایه گذاران ارایه می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارز دیجیتال تتر- استیبل کوین

توکن‌های سودمند:

از توکن‌های سودمند برای ارایه خدمات در داخل شبکه استفاده می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است از آن‌ها به عنوان خرید خدمات یا دریافت پاداش استفاده شود. برخلاف توکن‌های امنیتی، توکن‌های سودمند سود سهام را پرداخت نمی‌کنند یا بخشی ازمالکیت سهام را به دارندگان نمی‌دهند. فایل کوین که برای خرید فضای ذخیره سازی در شبکه استفاده می‌شود نمونه ای از توکن‌های سودمند است.

آیا آلت‌کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

بازار الت کوین نوپاست. تعداد التکوین های ذکرشده در بازار ارزهای رمزنگاری شده در دهه گذشته به سرعت چند برابر شده وانبوهی از سرمایه گذاران خرده فروش را به خود جذب کرده که با تب وتاب بر روی حرکت قیمت خود برای جمع آوری سودکوتاه مدت شرط بندی میکند. اما چنین سرمایه گذارانی سرمایه لازم برای تولید نقدینگی در بازار را ندارند.

اتر را در نظر بگیرید که در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸به بالاترین قیمت ۱۲۹۹٫۹۵ دلار رسید. کمتر از یک ماه بعد به۵۹۷٫۳۶ دلار رسید و در پایان سال قیمت اتر به ۸۹٫۵۲ دلار کاهش یافت. دو سال بعد اتر به رکورد بالاتر از ۲۰۰۰دلار رسید. بنابراین معاملات به موقع می‌توانند سود زیادی برای تریدرها فراهم کنند.

اما یک مشکل وجود دارد. بازارهای ارزدیجیتال هنوز به تکامل نرسیده‌اند. علیرغم تلاش‌های زیاد، هیچ معیار سرمایه گذاری یا معیار مشخصی برای ارزیابی رمزارزها وجود ندارد. در بیشتر موارد، بازار آلت کوین توسط گمانه زنی‌ها هدایت می‌شود. موارد متعددی از رمزارزهای مرده، مواردی که نتوانستند به اندازه کافی شناخته شوند یا پس از جمع آوری پول سرمایه گذاران به سادگی از بین رفتند، وجود دارد.

بنابراین، بازار التکوین برای سرمایه گذارانی است که مایلند ریسک بزرگ فعالیت در بازار غیرمجاز و نوظهوری که مستعد نوسان است را بپذیرند. آن‌ها همچنین باید بتوانند استرس ناشی از نوسانات شدید قیمت را تحمل کنند. برای چنین سرمایه گذارانی بازارهای رمزارزها سود بسیار خوبی را ارائه می‌دهد.

فواید:

۱٫الت کوین ها نسخه‌های بهتری از بیت‌کوین هستند زیرا هدف آنها جبران نقص ارز رمزنگاری شده است.

۲٫التکوین ها همانند استیبل کوین‌ها می‌توانند به طور بالقوه وعده اصلی بیت کوین را برای انجام معاملات روزانه برآورده کنند.

۳٫برخی از آلت کوین‌ها همانند اتر و ریپل در بین موسسات مهم مورد توجه قرار گرفته‌اند و در نتیجه ارزشیابی بالایی داشته اند.

۴٫سرمایه گذاران می‌توانند طیف گسترده‌ای از التکوین ها را که عملکردهای مختلفی در اقتصاد رمزنگاری انجام می‌دهد، انتخاب کنند.

مضرات:

۱٫الت کوین در مقایسه با بیت کوین بازار سرمایه گذاری کوچکتری دارد. از آوریل ۲۰۲۱ بیت کوین ۶۰ درصد از کل بازار رمزار‌ها را در اختیار دارد.

بیشتر بخوانید
آموزش فروش رمزارزها در صرافی کوین کده

۲٫عدم وجود مقررات و معیارهای تعریف شده برای بازار سرمایه گذاری بدان معنی است که بازار التکوین با سرمایه گذاران کمتر و نقدینگی کم مشخص می‌شود. در نتیجه، قیمت های آن‌ها در مقایسه با بیت کوین نوسانات بیشتری دارد.

۳٫همیشه نمی‌توان تفاوت بین الت کوین های مختلف و موارد استفاده مربوط به آنها را تشخیص داد، تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری دشوارتر و گیج کننده‌تر است.

۴٫چندین التکوین مرده وجود دارد که منجر به نابودی دلار سرمایه گذاران می‌شود.

نمونه‌های اولیه آلت‌کوین‌ها

ابتدایی‌ترین الت کوین با نام نیم کوین (Namecoin) بر اساس کد بیت کوین بود و با استفاده از همان الگوریتم کار می‌کرد. تعداد نیم کوین نیز مانند بیت کوین به ۲۱ میلیون کوین محدود می‌شود.

نیم کوین که در آوریل ۲۰۱۱ معرفی شد، کمتر مورد توجه قرارگرفت و از بیت کوین جدا شد.

نیم کوین به کاربران اجازه ذخیره اطلاعات و استخراج را میدهد. هدف دامنه های (bit BITDNS) افزایش ناشناس ماندن و مقاومت در برابر سانسور بود.

لایت کوین (Litecoin) که در اکتبر ۲۰۱۱معرفی شد به عنوان نقره‌ی ارزهای دیجیتال شناخته شد. در حالی که از نظر کد و عملکرد شبیه بیت کوین است، التکوین در چندین ویژگی اساسی با بیت کوین  متفاوت است که این امر اجازه می‌دهد معاملات ماینینگ بیشتر انجام شود. همچنین در مجموع ۸۴ میلیون کوین، (دقیقا چهاربرابر ۲۱میلیون بیت کوین) لایت کوین وجود دارد. برخی فکر می‌کنند، لایت کوین می‌تواند سرمایه گذاری بهتری نسبت به خود بیت کوین باشد.

آینده آلت‌کوین

بحث در مورد آینده الت کوین و در واقع ارزهای رمزنگاری شده در شرایطی که منجر به انتشار دلار به فرمان فدرال در قرن نوزدهم شد، اولویت دارد. در آن زمان انواع مختلفی از ارزهای محلی در ایالات متحده آمریکا رایج بود. هرکدام ویژگی های منحصر به فردی داشتند و توسط سازوکار متفاوتی پشتیبانی می‌شدند. به عنوان مثال گواهی‌های طلا با سپرده گذاری طلا در خزانه داری پشتیبانی می‌شدند. اسناد ایالات متحده آمریکا که برای تامین مالی جنگ جهانی داخلی مورد استفاده قرار میگرفت، توسط دولت پشتیبانی می‌شد. بانک‌های محلی نیز ارز خاص خود را صادر می‌کردند که در برخی موارد با ذخیره‌های ساختگی پشتیبانی می‌شدند. بعید است که وضعیت فعلی بازارهای التکوین در یک ارز رمزنگاری شده یکپارچه شود. اما همچنین این احتمال وجود دارد که بیش از ۱۸۰۰ الت کوین ذکرشده در بازارهای رمزنگاری باقی نمانند. بازار الت کوین پیرامون شاخه‌های التکوین که مفید و سودمند هستند یکپارچه خواهد شد که بر بازارهای ارز چیره خواهد شد. برای سرمایه گذارانی که به دنبال تنوع در بازارهای رمزنگاری هستند التکوین ها راهی ارزان برای گسترش افق دید به فراتر از بیت کوین میباشد. تجمع در بازارهای ارزرمزپایه منجر به بازدهی چند برابر بازده تولید شده توسط بیت کوین است. اما سرمایه گذاری الت کوین محتمل ریسک است که مهم‌ترین آن عدم وجود مقررات است. پیشرفت بازارهای ارز رمزنگاری شده احتمالا پیچیدگی و سرمایه بیشتری را در صنعت به وجود می‌آورد و زمینه را برای تنظیم و نوسانات کمتر فراهم میکند.

بیشتر بخوانید
اموزش ثبت نام و احراز هویت در کوین کده
سوالات متداول آلت‌کوین

آلتکوین چیست؟

اصطلاح التکوین به رمزارزها دیگری غیر از بیت‌کوین اطلاق می‌شود، چنین کوین‌هایی با گسترش قابلیت‌ها و حذف کم و کاستی‌ها، خود را از بیت‌کوین متمایز می‌کنند.

آلت کوین های برتر کدامند؟

ده الت کوین برتر عبارتند از: اتریوم(ETH)، بایننس‌کوین(BNB)، تتر(USDT)، کاردانو(ADA)، پولکادات(DOT)، ریپل(XRT)، یونی‌سوآپ(UNI)، تتا(THTA)، لایت‌کوین(LTC).

قیمت آلتکوین چقدر است؟

الت کوین ها طیف قیمتی بسیار گسترده از چند سنت تا هزاران دلار دارند. به عنوان مثال اتریوم همان روزی که ریپل پنجمین ارز رمزنگاری شده به ارزش ۰٫۸۹ دلار معامله می‌شد، به قیمت ۱۹۷۹٫۵۸دلار معامله شد.

بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری چیست؟

بر اساس ارزش بازار اتر بزرگترین و با ثبات‌ترین الت کوین است. قابلیت های قرارداد هوشمند آن موارد استفاده را به اثبات رسانده است و بخشی از اتریوم است، مسلما یکی از پیچیده‌ترین سیستم عامل های بلا‌ک چین در چند وقت اخیر است.

آیا آلت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

بسیاری از خطرات سرمایه گذاری التکوین در ارتباط با بیت کوین است. علاوه بر این، بسیاری از الت کوین های کوچک نقدینگی ندارند. اما التکوین های کاملا ثابت مانند اتر و ریپل رقیب بیت کوین هستند.

سخن پایانی

الت کوین ها گزینه‌های خوبی برای سرمایه گذاران بازار ارزهای رمزنگاری شده که علاقه مند به متنوع سازی سبد سهام خود هستند، می‌باشند. در حالی که برخی مانند اتر با نام قابل شناسایی هستند،  بیش از تقریبا ۹۰۰۰ التکوین هنوز ناشناخته‌اند. الت کوین نماینده ارزهای رمزنگاری شده‌ای هستند تا سیستم مالی جدید را شکل دهند. ما سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری در آن تحقیقات خود را انجام دهند. خطرات مرتبط با الت کوین مشابه یا در برخی موارد بیشتر از خطرات در سرمایه گذاری بیت کوین است.


منبع Investopedia

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا