دانشنامه

اوردر بوک چیست؟

ورود به معاملات ارزهای دیجیتال برای اولین بار میتواند احساس نوشیدن آب از یک شلنگ آتش نشانی را داشته باشد. اطلاعات بسیاری از جمله اوردر بوک (دفتر ثبت سفارش صرافی) وجود دارد که شما نیاز دارید قبل از اولین ترید خود بدانید و منابع کافی محتوا واضحی ارایه نمیدهند که درک آن آسان باشد.

 اکثر سرمایه گذاران در بازارهای مالی سنتی مستقیما با صرافی‌ها سرو‌کار ندارند. صرافی ها به طور معمولا یک درجه با سرمایه گذاران فاصله دارند. درعوض، بسیاری از سرمایه گذاران دارایی های خود را از طریق کارگزاران، مدیران صندوق‌ها و سایر محصولات مالی، مدیریت خواهند کرد.

اگرچه سرویس های مالی سنتی مدیریت سرمایه‌های سرمایه گذاران را ساده میکند، این بدان معنی است که اکثر سرمایه گذاران هرگز تجارت مستقیم با صرافی را انجام نداده‌اند. بنابراین یک فرد عادی درک عمیقی از کارکرد مبادلات نخواهد داشت. در فضای ارزهای دیجیتال، اکثرسرمایه گذاران وجوه خود را مستقیما در صرافی معامله میکنند. هر سرمایه گذار تمایل دارد یک یا چند حساب با صرافی های مختلف ارز رمزنگاری شده باز کند. کوینبیس پرو (Coinbase pro)، بایننس (Binance)، کراکن (Kraken)، بیترکس (Bittrex) برخی از محبوب ترین صرافی ها می‌باشند.

برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار متبحر، باید مفاهیم اصلی مربوط به نحوه کارصرافی را درک کنیم. علاوه بر این، برای سرمایه گذارانی که سهام خود را از طریق صرافی ها مدیریت میکنند لازم است اصطلاحات و مفاهیم را یاد بگیرند.

یکی از عناصر مبادله‌ای که سرمایه گذاران باید قبل از انجام اولین معامله خود بدانند، اوردر بوک صرافی است.

در ادامه این مقاله ما در مورد هدف اوردر بوک یک صرافی و نحوه اجرا برای ترید در صرافی بحث خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
قرارداد هوشمند چیست؟

اوردر بوک چیست؟

به زبان ساده، اوردر بوک شامل همه موارد زیر است:

سفارشات باز:

این سفارشات معمولا برای یک جفت معاملاتی خاص در دسترس هستند. سفارش باز در اصل سفارشی است که سرمایه گذار دیگری مشخص میکند مایل به خرید یا فروش دارایی ها با قیمت خاص است.

یک مثال از اوردر بوک میتواند برای جفت معاملاتیBTC/USD  باشد.اوردر بوک مربوط به سفارشات خرید و فروشی خواهد بود که مشتریان در صرافی جهت خرید یا فروش بیت کوین به دلار قرار داده اند.

 در این حالت، ارزش بیت کوین با استفاده از دلار آمریکا نرخ گذاری میشود. این بدان معناست که قیمت بیت کوین بر حسب دلار در اوردر بوک است. به عنوان مثال ممکن است یک سفارش خرید برای خرید بیت کوین با قیمت ۵۰۰۰ دلار در اوردر بوک وجود داشته باشد.

صرافی‌ها معمولا چندین جفت معاملاتی دارند. به این ترتیب شما میتوانید دارایی مختلف را خرید و فروش کنید. به جای جفت معاملاتی BTC/USD ممکن است دارای جفت معاملاتی LTC/USD,ETH/USDوXRP/USD نیزباشند. این جفت های معاملاتی به شما امکان میدهد ریپل، اتریوم و لایت کوین را با دلار در صرافی خرید و فروش کنید. برخی صرافی ها صدها جفت معاملاتی مختلف دارند.

ما میتوانیم اوردر بوک را به عنوان یک بازار در نظر بگیریم. این بازار مکانی خواهد بود که مردم در ازای دلار آمریکا بیت کوین را خرید یا فروش میکنند. هرکسی میتواند به اوردر بوک بیاید و سفارش باز داشته باشد. آن سفارش باز در اوردر بوک باقی خواهد ماند تا زمانی که شخصی که سفارش را ثبت کرده آن را لغو کند یا شخص دیگری آن را قبول کند. به عنوان مثال اگر کسی برای خرید بیت کوین به قیمت ۵۰۰۰دلار در صرافی سفارش باز ثبت کند، شخص دیگری در صرافی باید با فروش بیت کوین به همان قیمت ۵۰۰۰ دلار موافقت کند. ثبت سفارش لزوما تضمین نمیکند که شخص دیگری با قبول پیشنهاد موافقت کند. اگر کسی در صرافی پیشنهاد بهتری از پیشنهادی که ما ارایه میدهیم ارایه دهد، در ابتدا پیشنهاد بهتر قبول خواهد شد. به عنوان مثال، اگر ما سفارشی برای خرید بیت کوین در ازای ۱ دلار آمریکا ثبت کنیم سفارش باز در دفتر ثبت باقی خواهد ماند، اما ما نمیتوانیم از کسی انتظار داشته باشیم که این پیشنهاد را در شرایط معقول بپذیرد.

بیشتر بخوانید
وایت پیپر چیست؟

زمانی که سایر مشتریان پیشنهادات بالاتری برای خرید بیت کوین با ۱۰۰۰ دلار یا ۷۰۰۰ دلار آمریکا ارایه دهند، سایر معامله گران ابتدا پیشنهاد بهتر را می‌پذیرند. ارایه بهترین پیشنهاد توسط صرافی‌ها انجام میشود تا مشتریان به طور تصادفی بدترین پیشنهاد را بجای بهترین پیشنهاد قبول نکنند. برای اجرای به موقع سفارش، یا باید یک پیشنهاد موجود در صرافی را انتخاب کنیم و یا یک سفارش باز با قیمت مناسب ارایه دهیم تا احتمالا سفارش توسط معامله‌گر دیگری قبول شود.

چگونه از اوردر بوک استفاده میکنیم؟

وقتی در صرافی سفارشی را ثبت میکنیم، دو گزینه پیش رو داریم یا میتوانیم یک سفارش باز در صرافی برای شخص دیگری ثبت کنیم یا میتوانیم سفارش باز دیگری را که قبلا درصرافی موجود بوده را بپذیریم.

بیایید اوردر بوک Coinbase Proرا به عنوان یک مثال در نظر بگیرید:

دفتر سفارشات باز صرافی کوینبیس پرو
دفتر سفارشات باز صرافی کوینبیس پرو

این اوردر بوک، سفارشات باز در دسترس برای جفت معاملاتی BTC/USD نشان میدهد. اگر ما بخواهیم بیت کوین بخریم، باید از این اوردر بوک برای ترید دلار آمریکا با بیت کوین استفاده کنیم. دراین اوردر بوک میتوانیم کمترین قیمت فعلی (۹۷۴۵٫۰۱دلار) که شخصی مایل به فروش است را ببینیم.و در عین حال میتوانیم بالاترین قیمت (۹۷۴۵٫۰۰دلار) که شخصی مایل به خرید بیت کوین است را ببینیم. این اختلاف ۱ سنت است.

کمترین فاصله بین کمترین قیمت فروش و بالاترین قیمت خرید را spread گویند.

وقتی تصمیم به خرید بیت کوین میگیریم، میتوانیم هم یک سفارش باز در سمت خرید (متن سبز) ثبت کنیم، و یا بهترین پیشنهاد فروش (متن قرمز) را قبول کنیم. از آنجایی که بهترین پیشنهاد فروش ۹۷۴۵٫۰۱ دلار است، ما میتوانیم فورا آن پیشنهاد موجود را برای دریافت بیت کوین بپذیریم.

بیشتر بخوانید
اتریوم چیست؟

در غیر این صورت، ما باید سفارش باز با قیمت کمتر یا معادل ۹۷۴۵٫۰۰ دلار از سمت خرید داشته باشیم. این سفارشات باید منتظر بمانند تا شخص دیگری موافقت خود را برای فروش با قیمت سفارش باز اعلام کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که شخص دیگری با فروش در قیمت سفارش باز موافقت کند، بنابراین نمیدانیم چه مدت طول میکشد تا بیت کوین خود را بدست آوریم.

به طور معمول، صرافی ها برای معامله گران که سفارش میگیرند (به عنوان سفارش بردار) هزینه‌های بالاتری را دریافت میکنند تا اینکه سفارشات باز را برای دیگران قبول کنند (به عنوان سفارش گذار) .دلیل کارمزد بالای صرافی ها برای سفارش بردارها (Taker) این است که نقدینگی را از جفت‌های معاملاتی حذف میکند؛ در حالی که سفارش گذارها نقدینگی را افزایش میدهند.

یک معامله گر صبور ممکن است تمایل بیشتری به کاهش کارمزد داشته باشد، در حالی که یک معامله گر فرصت طلب ممکن است بخواهد با اجرای سریع معاملات، حتی اگر کارمزد بالاتر باشد از فرصت های بازار استفاده کند.


منبع: academy.shrimpy

نمایش بیشتر

‫۳ دیدگاه ها

  1. هیچ معیار سرمایه گذاری یا معیار مشخصی برای ارزیابی رمزارزها وجود ندارد. ممکنه باعث سقوط رمز ارز ها بشه |؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا