آشنایی با بلاک چیندانشنامه بلاک چین

بلاک‌چین چیست؟

فناوری بلاک چین

بلاک چین یک روش برای انتقال اطلاعات دیجیتالی منحصر به فرد از یک کاربر به کاربر اینترنت دیگر است به نحوی که انتقال ایمن باشد. همه می‌دانند که انتقال انجام شده است اما هیچ کس نمی‌تواند حقانیت این انتقال را به چالش بکشد. نتایج این دستاورد جالب توجه و شگفت‌انگیز است.

یک بلاکچین ممکن است متفاوت از سایر سیستم‌های دیجیتال غیرمتمرکز مانند ویکی‌پدیا باشد.

با استفاده از بلاک چین افراد بسیاری می‌توانند اطلاعاتی را ثبت کنند و جامعه کاربران می‌توانند نحوه به روز‌رسانی و اصلاح سابقه این اطلاعات را کنترل کنند. بر همین اساس ورودی‌های ویکی‌پدیا محصول یک ناشر واحد نیستند و هیچ‌کس نیز اطلاعات را کنترل نمی‌کند.

با این وجود تفاوت‌هایی که باعث منحصر به فرد شدن فناوری بلاکچین می‌شود آشکارتر می‌گردد. اگرچه هر دو در شبکه‌های توزیع شده (اینترنت) اجرا می‌شوند، اما ویکی‌پدیا بااستفاده از مدل کلاینت-سرور در شبکه جهانی وب ساخته شده است.

در ویکی‌پدیا کاربران با مجوزهای مرتبط به حساب خود می‌توانند ورودی‌های ویکی‌پدیا ذخیره شده در یک سرور متمرکز را تغییر دهد.

هر زمان یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی می‌یابد نسخه به روز شده (از نسخه اصلی)‌‌ را دریافت می‌کند. کنترل پایگاه داده بر عهده‌ی مدیران ویکی‌پدیا باقی می‌ماند، که این کار باعث می‌شود دسترسی و مجوزها توسط یک مرجع مرکزی حفظ گردد.

learnblockchain 101what is blockchain technology - بلاک‌چین چیست؟

پشتوانه دیجیتالی ویکی‌پدیا مانند پایگاه داده‌های کاملا محافظت شده و متمرکز است که دولت‌ها، بانک‌ها یا شرکت‌های بیمه امروزه از آن‌ها نگهداری می‌کنند. کنترل پایگاه داده‌های توزیع شده از جمله مدیریت به روزرسانی‌ها و همچنین محافظت در برابر تهدیدات سایبری بر عهده دارندگان آن‌هاست.

بیشتر بخوانید
وایت پیپر چیست؟

پایگاه داد‌ه‌های توزیع شده و ساخته شده توسط تکنولوژی بلاکچین یک پشتوانه‌ی اساسا متفاوت دارند. در حالی که نسخه اصلی ویکی‌پدیا در یک سرور ویرایش می‌شود و همه‌ی کاربران نسخه جدید را مشاهده می‌کنند، در بلاک چین نود‌ها در شبکه فعالیت می‌کنند و هر کدام از نودها یک گزارش مستقل در شبکه ثبت می‌کنند و در نهایت این گزارشات به صورت یک مجموعه از گزارشات رسمی در شبکه ثبت می‌شوند.

learnblockchain 101what is blockchain technology 2 - بلاک‌چین چیست؟

همین تفاوت‌هاست که تکنولوژی بلاکچین را متفاوت می‌کند، این نوآوری در ثبت و توزیع اطلاعات است که نیاز به یک طرف معتمد برای تسهیل روابط دیجیتالی را از بین می‌برد. با این وجود فناوری بلاک‌چین علی‌ رغم شایستگی‌های آن،‌ فناوری جدیدی نیست.

بلاک‌ چین ترکیبی از فناوری‌های اثبات شده می‌باشد که به روشی جدید به کار گرفته شده است. این هماهنگی میان سه فناوری (اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی، قوانین و انگیزه‌ای که باعث مشارکت کاربران در تایید تراکنش‌ها، نگه‌داری از سوابق و حفظ امنیت شبکه می‌شود) بود که ایده ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) را به این فناوری شگفت‌انگیز تبدیل کرد. بلاکچین سیستمی برای تعاملات دیجیتالی است که نیازی به شخص ثالث قابل اعتماد ندارد. کار ایمن سازی ارتباطات دیجیتالی الزامی است که توسط معماری ساده و در عین حال مستحکم خود فناوری بلاک چین ارائه می‌شود.

 اعتماد دیجیتال

در دنیای دیجیتال، جلب اعتماد اغلب به احراز هویت و اثبات مجوزها نیاز دارد. به بیان ساده‌تر، ما می‌خواهیم بدانیم آیا شما همان هستید که می‌گویید؟ و آیا شما قادر هستید آنچه را می‌خواهید، انجام دهید؟

در خصوص فناوری بلاکچین، رمزنگاری خصوصی ابزاری قدرتمند برای مالکیت فراهم می‌کند که الزام احراز هویت را برآورده می‌کند. این امر همچنین باعث می‌شود فرد مجبور نباشد اطلاعات شخصی خود را بیش از حد لازم برای تایید هویت در مبادلات به اشتراک بگذارد و آن‌ها را در معرض هکرها قرار دهد.

بیشتر بخوانید
رمزارز چیست؟

تنها احراز هویت کافی نیست. مجوز، داشتن پول کافی و… به یک شبکه توزیع شده همتا به همتا به عنوان نقطه شروع نیاز دارد. یک شبکه توزیع شده خطر دخل و تصرف یا شکست را کاهش می‌دهد. این شبکه توزیع شده همچنین باید نسبت به نگه‌داری سوابق تراکنش‌ها و امنیت شبکه متعهد باشد. تایید مجوز معاملات نتیجه اجرای قوانین پروتکل بلاک چین توسط کل شبکه است.

احراز هویت و مجوز ارائه شده از این طریق امکان تعاملات در دنیای دیجیتال را بدون نیاز به اعتماد فراهم می‌کند.

این ایده می‌تواند برای هرگونه نیاز به ثبت یک سیستم موثق به کار برده شود.

بلاکچین اغلب به عنوان یک پشتوانه برای یک معامله اینترنتی بر پایه و اساس ارزش اینترنت توصیف می‌شود. سرمایه گذاران اقتصادی در سراسر جهان از نتایج توسعه فناوری بلاک‌چین و روابط دیجیتالی جدید و قدرتمندی که امکان پذیر می‌کند، آگاه شده‌اند. این ایده که رمزنگاری دیجیتالی و دفترهای کل توزیع شده می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در بین کاربران برای برقراری امنیت و رسمیت بخشیدن به روابط دیجیتالی شود، انگیزه‌ای برای دولت‌ها، شرکت‌های فناوری اطلاعات، بانک‌ها و دیگران برای جستجو روش‌هایی جدید و ابتکاری معاملات اینترنتی فراهم کرده است.


منبع coindesk

نمایش بیشتر

‫۷ دیدگاه ها

  1. بلاکچین اغلب به عنوان یک پشتوانه برای یک معامله اینترنتی بر پایه و اساس ارزش اینترنت توصیف می‌شود.

  2. در خصوص فناوری بلاکچین، رمزنگاری خصوصی ابزاری قدرتمند برای مالکیت فراهم می‌کند که الزام احراز هویت را برآورده می‌کند.و سایتتون خیلی مفاهیم خوبی داشت ممنونم از مطالب آموزندتون/.

  3. حراز هویت و مجوز ارائه شده از این طریق امکان تعاملات در دنیای دیجیتال را بدون نیاز به اعتماد فراهم می‌کند.این مطلبی بود کنه خیلی برام جذاب بود مرسی ار مطالب مفیدتون.

  4. تنها احراز هویت کافی نیست. مجوز، داشتن پول کافی و… به یک شبکه توزیع شده همتا به همتا به عنوان نقطه شروع نیاز دارد. یک شبکه توزیع شده خطر دخل و تصرف یا شکست را کاهش می‌دهد. واقعا درست میگن کیف پول تنها کافی نیست /

  5. با استفاده از بلاک چین افراد بسیاری می‌توانند اطلاعاتی را ثبت کنند و جامعه کاربران می‌توانند نحوه به روز‌رسانی و اصلاح سابقه این اطلاعات را کنترل کنند. بر همین اساس ورودی‌های ویکی‌پدیا محصول یک ناشر واحد نیستند و هیچ‌کس نیز اطلاعات را کنترل نمی‌کند.این متن خوبی بود و مفید ممنون ارز مطالب مفید/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا