آموزش آلت کوین هامعرفی و بررسی رمزارزها

کاردانو-(ADA) ارز دیجیتال شبکه بلاک چین

کاردانو شبکه ای بربستر فناوری بلاک چین نسل سوم است و به همین دلیل سرعت بیشتر و کارمزد کمتری نسبت به نسل دوم (اتریوم) دارد.

کاردانو

پروژه Cardano در سال ۲۰۱۵ توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) یکی از بنیان‌گذاران اتریوم آغاز به کار کرده است اما ۲ سال طول کشید که عرضه شود.هاسکینسون که خود ریاضی‌دان بود، روش‌های علمی بیشتری برای ساخت بلاک چین ارائه داد. او با جرمی وود (Jeremy Wood) که همکار سابق وی در پروژه اتریوم بود ارتباط داشت.

وود نیز به دنبال ساخت یک بلاک چین بدون نقص بود و به قراردادهای هوشمند بسیار علاقه داشت. انها به مدت دو سال به‌منظور یافتن راه حل‌هایی برای مشکلات اتریوم و بیت کوین، تحقیق و بررسی کردند. همکاری هاسکینسون و وود به ساخت و توسعه کاردانو منجر شد. کاردانو توانست با ایجاد فرایندهای جدید در تاًیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، مسائل مقیاس‌پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند.

در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ شبکه اصلی راه‌اندازی و کمی بعد ارز دیجیتال (ADA) به فهرست بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آن زمان، اضافه شد.

پیشرفت های کاردانو

سه شرکت پشتیبانی کاردانو را انجام می‌دهند:   IOHK، بنیاد کاردانو و Emurgo.

IOHK, شرکت تحقیق و توسعه  بلاکچین که توسط چارلز هوسکینسون و جرمی وود تاسیس شده و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ طراحی و توسعه پروژه را به عهده داشته است.
بنیاد کاردانو نیز یک سازمان پشتیبانی است که بر توسعه هسته و رشد سیستم پایه کاردانو تمرکز دارد.
Emurgo شرکت بزرگ ژاپنی که در این پلتفرم سرمایه گذاری کرده است.

ویژگیهای برجسته‌ی کاردانو

ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین از روش ماینینگ یا همان اثبات کار (Proof Of Work) برای حفظ امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند،اما کاردانو از الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) بهره می‌برد.

در الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) فرد برای مشارکت در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، باید مقداری از ارز دیجیتال شبکه (مثلاً ADA) را بخرد و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهد. با این کار در تأیید تراکنش‌ها شرکت کرده و واحدهای جدید ارز دیجیتال دریافت می‌کند. کارمزد تراکنش‌های شبکه نیزبرای این افراد خواهد بود.

در نتیجه برای مشارکت در شبکه نیاز به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت نیست.در واقع در اثبات سهام، فرد مشارکت‌کننده با اختصاص دادن دارایی خود تضمین می‌کند که یک عامل مخرب برای شبکه نیست.

پس اگر کسی بخواهد به شبکه حمله کند، باید بیش از ۵۱ درصد از تمام واحدهای ارز دیجیتال  (مثل ADA) را بخرد و به شبکه اختصاص دهد. خرید ۵۱ درصد از کل واحدهای یک ارز دیجیتال بسیار مشکل است که با توجه به اصل عرضه و تقاضا در بازار تقریباً امکان‌پذیر نبوده و امنیت شبکه از بین خواهد رفت، قیمت ارز به شدت کاهش پیدا می‌کند و حمله‌کننده خودش ضرر سنگینی را متحمل می‌شود.

این پروژی به دنبال رفع مشکلات نسل های قبلی خود بود مشکلاتی چون:مقیاس‌پذیری ,عملکرد بین سیستمی (Interoperatability)و پایداری.

مقیاس پذیری

برای افزایش سرعت تراکنش‌ها, نوع تغییریافته‌ی از فرآیند اثبات دارایی (Proof of Stack) بکار گرفته شده که تایید تراکنش‌ها و دریافت کارمزد تراکنش‌ها، به نودی (Node) اختصاص می‌یابد که در رای‌گیری بین شرکت‌کننده‌ها برنده باشد. یک نود باید مقدار حداقلی ارز دیجیتال را در کیف  خود داشته باشد. دارایی بیشتر، احتمال برنده شدن در رای‌گیری افزایش می‌دهد.

پیشرفت های کاردانو

فرآیند اثبات دارایی اوروبوروس(Ouroboros)

این شبکه برای تایید تراکنش‌ها از چند نود استفاده می‌کند که اسلات لیدر (Slot Leader) نامیده می‌شوند.شبکه زمان را به بازه‌هایی به نام اپیک (Epoch) تقسیم می‌کند و هر اپیک نیز به بازه‌های کوچک‌تری به نام اسلات (Slot) تقسیم می‌شود. ایجاد و تایید تراکنش‌های بلوک‌های بلاک چین کاردانو بر عهده‌ی این اسلات ها است.

هر نود  به ‌عنوان لیدر (Leader) اسلات انتخاب می‌شود که اسلات لیدر نامیده می‌شود. کار اسلات لیدرها تایید تراکنش‌های منتشرشده در شبکه در آن بازه زمانی است و بلاک را بسازند و به بلاک‌چین اتصال دهند.هر اسلات تنها یک نود دارد و فقط در آن اسلات تعیین‌شده می‎‌تواند تراکنش‌ها را تایید کند.

اگر اسلات لیدر، تایید تراکنش‌ها را در زمان معین انجام ندهد، این کار به نود دیگری واگذار شده و نود باید منتظر باشد تا دوباره به‌عنوان یک اسلات لیدر انتخاب شود. در یک دوره زمانی شاید چندین تایید کننده باشد اما حق رای هر تاییدکننده بر اساس سکه‌های او در کیفش نسبت به دیگران بیشتر یا کمتر است.

این فرآیند شبکه را بسیار قابل توسعه و مقیاس‌پذیر کرده, در صورت افزایش تعداد تراکنش‌ها, تعداد اسلات‌های هر اپیک افزایش میابد. همزمان نیز می‌توان چند خط زمانی (چند اپیک) را به‌صورت موازی جلو برد تا کاربران بیشتری را پاسخگو باشد .

Two-layer structure

ساختاردو هسته‎‌ای

برای اینکه در شبکه مقایس پذیری بیشتری بوجود اید (افزایش حجم تراکنش‌ها تا هزاران تراکنش در ثانیه)و سرعت, هزینه انجام تراکنش‌ها تغییر نکند, شبکه از دو هسته (لایه) بهره می‌برد.

  1. هسته(لایه) پرداخت (CSL):استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای ایجاد بلوک‌های جدید و تأیید تراکنش‌ها.
  2. هسته(لایه) محاسبات (CCL):متشکل از مجموعه ای پروتکل های پیچیده و اطلاعاتی از چگونگی انجام تراکنش ها.

لایه دوم پایه اصلی بلاکچین کاردانو است و قرار دادهای هوشمند در این لایه اجرا می شوند. کاربران CCL همزمان با ارزیابی معاملات می‌توانند قوانین دلخواه را به وجود اورند.

پهنای باند

مانع بعدی مقیاس‌پذیری ارزهایی مثل بیت‌کوین، پهنای باند شبکه است. بیت‌کوین  شبکه ای Peer to Peer است و برای تراکنش جدید یا تولید بلاک جدید در شبکه، داده‌ها باید به ‌صورت فرد به‌ فرد بین همه نودها توزیع شود. این سیستم توزیع کم سرعت است و همین دلیل قید زمانی ده دقیقه‌ای بین تولید بلاک‌هاست و ضامن آگاهی همه نودها از اتفاق‌های قبلی, پیش از تولید بلاک جدیداست.

برای حفظ سرعت انجام کار در صورت افزایش حجم تراکنش‌ها, هر نود باید دارای  اینترنت با پهنای باند زیاد باشد تا سرعت تایید تراکنش‌ها کند نشود. از انجا که پهنای باند حد نهایی دارد و دیگر بیشتر نمی‌شود, در نقطه ای متوقف خواهدشد.

برای مقابله, شبکه خود را به زیرشبکه‌هایی (sun-networks) تقسیم می‌کند. در طی این روند تعدادی از نودهای نزدیک به هم با مکانیزمی به نام پیکربندی بین‌شبکه‌ای بازگشتی (Recursive Inter Network Architecture) یا RINA به زیرشبکه‌هایی تقسیم می‌شود.

هر نود در یک زیرشبکه قرار گرفته و با نودهای دیگر زیر شبکه تعامل دارد. این ساختار  باعث شده بیشتر تراکنش‌های هر نود با کمک نودهای دیگر زیرشبکه انجام شود.

یعنی هر نود در صورت لزوم با نودهای دیگر زیرشبکه‌های دیگر نیز, داده مبادله می‌کند. اما باید تا حد ممکن تعامل‌های بین اعضای زیرشبکه‌های مختلف کاهش یابد.

ذخیره‌سازی

در بلاک‌چین‌های ارزهای دیجیتال، تاریخچه تمام تراکنش‌های شبکه ثبت می‌شود. پس میزان فضای ذخیره‌سازی لازم برای این‌همه داده زیاد است.

بیت‌کوین, قدیمی‌ترین ارز دیجیتال, شاید حجیم‌ترین بلاک‌چین را دارد.حجم فایل بلاک‌چین بیت‌کوین فقط کمی بیشتر از ۲۰۰ گیگابایت است. با پیشرفت‌های امروزی هزینه تولید ابزارهای ذخیره‌سازی پایین آمده و ۲۰۰ گیگابایت دیگر به‌حساب نمی‌آید. پروژه کاردانو در جهت کاهش حجم داده‌ها تاکنون اقدامی نکرده است.

cardano3 - کاردانو-(ADA) ارز دیجیتال شبکه بلاک چین

عملکرد بین سیستمی

این عملکرد دارای دو جنبه است:

اول: با اینکه بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد، غیر از ارزهایی مثل تتر, بقیه ارزهای دیجیتال با هم تعامل مناسبی ندارند.

 با وجود جفت ارزها اما هنوز  به راحتی نمی‌توان ارزهای مختلف را به یکدیگر تبدیل کرد,کاردانو امیدوار است بتواند این معضل را حل وفصل کند.

از اهداف بسیار شجاعانه کاردانو رسیدن به «اینترنت بلاک‌چین‌ها» است؛ یعنی واسطه‌ای را فراهم کند که بین بلاک‌چین ارزهای دیجیتال گوناگون تعامل، تبادل داده‌ها و مبادله ارزهای دیجیتال به وجود آید.

دوم: عدم همکاری سیستم‌های مال دولتی و بانک ها به علت ناشناس بودن تراکنش‎‌ها.

این سیستم ها لازم دارند تا اطلاعات تراکنش‌ها اعم از فرستنده,گیرنده, علت و… در اختیار داشته باشند تا با قوانین مالی ملی و بین المللی همسو باشند و از اقدامات سوء مثل پولشویی جلوگیری کنند.

کاردانو برای تعامل با بانک ها, با جدا سازی داده‌های تراکنش‌ها از داده‌های قراردادهای هوشمند ، امکان مبادله چنین اطلاعات شخصی موردنیاز بانک‌ها (متادیتای ,Metadata) تراکنش‌گویند را نیز فراهم اورده.

 توسعه مداوم(پایداری)

 برای جمع اوری سرمایه اولیه موردنیاز، عرضه اولیه سکه‌های ارز دیجیتال (ICO) برگزار می‌شود.افراد تعداد مشخصی توکن را از شرکت پیش‌خرید کرده,یعنی سرمایه گذاری می‌کنند. شرکت با این سرمایه اولیه شبکه را توسعه می‌دهد اما این مقدار برای توسعه کامل شبکه کافی نیست.

 کاردانو قانونی دارد که همواره درصدی از همه تراکنش‌ها در یک حساب اختصاصی پس‌انداز می‌شود. از این سرمایه برای پیشنهاد های توسعه‌ای استفاده خواهد شد. بدین شکل که با رای‌گیری پیشنهاد بهتر رای بیشتر می‌اورد و سرمایه را در اختیار می‌گیرد.

روند قیمت کاردانو

تعداد توکن های بومی بلاکچین کاردانو, ADA, در بازار ۴۵ میلیون عدد است. ۲ اکتبر سال ۲۰۱۷، ADA با قیمت ۰٫۰۲ دلار در صرافی بیترکس شروع کرد و از آن زمان به بعد، جهش ها را آغاز کرد.۵ ژانویه سال ۲۰۱۸، ADA طی بازار صعودی و همگام با سایر ارزها ۶ هزار درصد افزایش یافت و به بالاترین قیمت یعنی ۱٫۲۲ دلار دست یافت.

پس از این صعود و با فرارسیدن بازار نزولی ارزهای دیجیتال، کاردانو نیز مانند سایر ارزها با افت روبرو تا اینکه موفق شد تا در سال ۲۰۱۹، ارزش را تا حدودی بازیابی کند.بازار صعودی تا ۲۰۲۰ ادامه داشت .روند همچنان رو به رشد بوده.

کیف پول ارز دیجیتال کاردانو

کیف پول رسمی شبکه بلاکچین کاردانو Daedalus نام دارد و قابلت نصب دسک تاپی دارد. امنیت لازم را این کیف دیجیتال غیرمنمرکز را دارد و سیستم عامل های لینوکس، ویندوز و مک را پشتیبانی می‌کند. جهت نصب این کیف کاربر باید کل بلاکچین کاردانو را دانلود کند.

غیر از این کیف، کیف پول های دیگری نیز برای خیره سازی ADA وجود دارد. کیف پول‌ سخت‌افزاری لجر ،کیف پول سخت‌افزاری ترزور مدل تی، کیف پول نرم‌افزاری یورویی و کیف پول نرم‌افزاری اتمیک

آینده کاردانو

 

در پایان باید اشاره کرده که این پروژه بسیارنو ظهور و در حال توسعه است و تحلیلگران بازار, اینده رو به رشد و تکامل یافته ای برای پروژه پیش بینی می‌کنند. در حال حاضر جایگاه ADA در مارکت کپ بسیار بالا (رتبه سوم) است و این نشانگر قابلیت های این پروژه است.

نمایش بیشتر

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا