آموزش بلاک چینآموزش بیت کویناموزشدانشنامهدانشنامه بلاک چیندانشنامه بیت کوین

رمزارز چیست؟

رمزارز چیست؟

پاسخ کوتاه و آسان به این سوال که رمزارز چیست، این است که رمزارزها یک پول دیجیتال غیرمتمرکز هستند. اما این دقیقاً به چه معناست و چگونه کار می‌کند؟ در این راهنما، پاسخ تمام سوالات شما در مورد رمزارزها گنجانده شده است. دنیای رمزارزها به سرعت در حال پیشرفت است و فرصتی برای اتلاف وقت نیست.

what is cryptocurrency scaled - رمزارز چیست؟

تعریف رمزنگاری

در زیر لیستی از شش ویژگی که هر ارزی باید داشته باشد تا بتوان آن را رمزارز نامید، ذکر شده است:

۱.دیجیتال: رمزارز فقط در رایانه‌ها وجود دارد. هیچ سکه و اسکناسی وجود ندارد. هیچ ذخیره‌ای برای رمزنگاری در فورت ناکس یا بانک انگلیس وجود ندارد!

۲.غیر متمرکز: رمزارزها رایانه یا سرور مرکزی ندارند. آنها در شبکه‌ای از (به طور معمول) هزاران کامپیوتر توزیع می‌شوند. شبکه های فاقد سرور مرکزی را شبکه‌های غیرمتمرکز می‌نامند.

۳٫نظیر به نظیر: رمزارزها به صورت آنلاین از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شوند. کاربران از طریق بانک‌ها، PayPal یا Facebook با یکدیگر معامله نمی‌کنند. آن‌ها مستقیماً با یکدیگر معامله می‌کنند. بانک‌ها، PayPal و فیس‌بوک همه شخص ثالث مورد اعتماد هستند. هیچ شخص ثالث قابل اعتمادی در رمزارزها وجود ندارد! (منظور از اشخاص ثالث مورد اعتماد کسانی هستند که کاربران برای استفاده از خدمات مجبورند با ارائه اطلاعات شخصی خود به آ‌ن‌ها اعتماد کنند)

۴.نام مستعار: این بدان معناست که شما برای داشتن و استفاده از رمزارز نیازی به ارائه اطلاعات شخصی ندارید. هیچ قانونی در مورد اینکه چه کسی می تواند رمزارز داشته باشد یا از آ‌ن‌ها استفاده کند وجود ندارد. مانند ارسال یک پست در وب سایت.

 ۵٫غیرقابل اعتماد: عدم نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد به این معناست که کاربران برای کارکرد سیستم مجبور نیستند به سیستم اعتماد کنند. کاربران در همه زمان‌ها کنترل کامل پول و اطلاعات خود را دارند.

۶٫رمزگذاری شده: هر کاربر دارای کدهای خاصی است که از دسترسی سایر کاربران به اطلاعات آن‌ها جلوگیری می‌کند. این معنای رمزنگاری است و هک کردن آن تقریباً غیرممکن است. رمزنگاری به معنای پنهان کردن است. وقتی اطلاعات با رمزنگاری پنهان می‌شوند، در واقع رمزگذاری می‌شوند.

۷.جهانی: کشورها ارزهای خاص خود را دارند که به آنها پول فیات می‌گویند. ارسال ارزهای فیات به سراسر دنیا دشوار است. رمزارزها را می‌توان به راحتی در سراسر جهان ارسال کرد. رمزارزها ارزهای بدون مرز هستند!

منبع ارز رمزنگاری شده

در اوایل دهه ۱۹۹۰، بیشتر مردم هنوز از کاربردهای اینترنت اطلاع نداشتند. با این حال، برخی  افراد بسیار باهوش موسوم به سایفرپانک که قبلاً فهمیده بودند اینترنت یک ابزار قدرتمند است، تصور می‌کردند که دولت‌ها و شرکت‌ها بیش از حد بر زندگی افراد تسلط دارند. آن‌ها خواستار استفاده از اینترنت بودند تامسیر آزادانه‌تری به مردم جهان بدهند. هدف سایفرپانک‌ها استفاده از رمزنگاری بود تا به کاربران اینترنت اجازه دهند کنترل بیشتری بر پول و اطلاعات خود داشته باشند. می‎‌توان گفت سایفرپانک‌ها شخص ثالث قابل اعتماد را دوست ندارند!

شرکت دیجی‌کش و سایبرکش هر دو در تلاش برای ایجاد یک سیستم پول دیجیتال بودند. هر دوی آنها از شش موردی که برای رمزارز بودن لازم بود برخوردار بوده اما هیچکدام از آنها تمام ویژگی‌ها را نداشتند. در پایان دهه نود، هر دو شکست خوردند.

بیشتر بخوانید
حمایت و مقاومت- دربازار ارز دیجیتال

جهان باید تا سال ۲۰۰۹ منتظر می‌ماند تا اولین سیستم پول نقد دیجیتال کاملا غیرمتمرکز ایجاد شود. خالق آن، شکست سایفرانپانک را دیده بود و فکر می‌کرد که می‌تواند بهتر عمل کند. نام او ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین بود.

درک رمزارزها در ابتدا نیازمند درک بیت کوین است …

داستان بیت‌کوین

هیچ‌کس نمی‌داند ساتوشی ناکاموتو کیست. ساتوشی ناکاموتو می‌تواند نام یک فرد یا حتی گروهی از افراد باشد. ناکاموتو فقط در انجمن‌های رمزنگاری و از طریق ایمیل صحبت کرده است. در اواخر سال ۲۰۰۸، ناکاموتو وایت‌پیپر بیتکوین را منتشر کرد. وایت‌پیپر در واقع شرح این است که بیتکوین چیست و چگونه کار می‌کند. این مدلی برای چگونگی طراحی سایر رمزارزها در آینده شد.

در دوازدهم ژانویه ۲۰۰۹ اولین معامله با بیتکوین را ساتوشی ناکاموتو انجام داد.

او ۱۰ بیت کوین را برای رمزگذاری به نام هارولد توماس فینی (Hal Finney) فرستاد.

در سال ۲۰۱۱، ساتوشی ناکاموتو ناپدید شده بود. آنچه از او بجا ماند اولین رمزارز در جهان بود.

بیتکوین در میان کاربرانی که پی بردند چقدر می تواند مهم شود محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

در آوریل ۲۰۱۱، یک بیتکوین یک دلار آمریکا (USD) ارزش داشت و تا دسامبر ۲۰۱۷، ارزش یک بیتکوین به بیش از بیست هزار دلار آمریکا رسید!

حقایق جالب

در سال ۲۰۱۰، یک برنامه نویس در یکی از اولین معاملات بیت کوین در دنیای واقعی، دو پیتزا به قیمت ۱۰،۰۰۰ بیتکوین (BTC) خریداری کرد. امروزه ۱۰،۰۰۰ بیت کوین تقریباً معادل ۳۵ میلیون دلار است.

بیتکوین در جایی موفق شد که سایر سیستم های نقدی دیجیتال شکست خوردند.

 اما چرا؟ رمزارز به طور متفاوتی چه کاری انجام می‌دهد؟

 چیزی که رمزارز را از ارزهای فیات و دیگر تلاش‌ها برای ایجاد پول نقد دیجیتال متفاوت می‌کند، فناوری بلاک‌چین است.

بلاک‌چین چیست وچگونه کار می‌کند؟

همه رمزارزها از فناوری دفتر توزیع شده (DLT) برای حذف اشخاص ثالث از سیستم‌های خود استفاده می کنند.

 دفترهای توزیع شده پایگاه داده های مشترکی هستند که اطلاعات تراکنش در آنها ثبت می شود و  دفترهای توزیع شده‌ای که بیشتر رمزارزها از آن استفاده می‌کنند فناوری بلاکچین است. اولین بلاکچین توسط ساتوشی ناکاموتو برای بیتکوین طراحی شد.

بلاک چین یک پایگاه داده از هر معامله‌ای است که تاکنون با استفاده از رمزارزخاصی اتفاق افتاده است. گروه‌هایی از اطلاعات که بلوک نامیده می‌شوند، یکی یکی به پایگاه داده اضافه می‌شوند و یک لیست بسیار طولانی را تشکیل می‌دهند. بنابراین، بلاکچین یک زنجیره خطی از بلوک است! پس از افزودن اطلاعات به بلاکچین، نمی‌توان آن را حذف یا تغییر داد. اطلاعات برای همیشه در بلاک چین باقی می‌ماند و همه می‌توانند آن را ببینند.

کل پایگاه داده در شبکه‌ای متشکل از هزاران رایانه به نام نود ذخیره می‌شود. اطلاعات جدید تنها در صورتی می‌توانند به بلاکچین اضافه شوند که بیش از نیمی از نودها موافق باشند که اطلاعات درست و معتبر است. این توافق عام (رضایت بین دوطرف) نامیده می‌شود. ایده توافق عمومی یکی از تفاوت‌های بزرگ رمزارز با بانک‌داری عادی است.

در یک بانک عادی، داده‌های معاملات در داخل بانک ذخیره می‌شود. کارکنان بانک اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ معامله نامعتبری انجام نشده است. این را اعتبارسنجی می‌نامند.

بیشتر بخوانید
افزودن توکن و کوین به کیف پول کوینومی

بیایید یک مثال استفاده کنیم: جورج ۱۰ دلار به مایکل و جکسون بدهکار است. متأسفانه، جورج فقط ۱۰ دلار در حساب خود دارد. او تصمیم می‌گیرد سعی کند همزمان ۱۰ دلار برای مایکل و ۱۰ دلار برای جکسون ارسال کند. کارکنان بانک متوجه می‌شوند که جورج در تلاش است تا پولی را که خود ندارد ارسال کند. آنها از انجام معامله جلوگیری می‌کنند.

این بانک جلوی هزینه‌های مضاعف جورج را که نوعی کلاهبرداری است، گرفت. بانک‌ها میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنند تا هزینه‌های مضاعف را متوقف کنند. رمزارز در مورد هزینه‌های مضاعف چه می‌کند و چگونه تراکنش ها را تأیید می‌کنند؟ به یاد داشته باشید، آن‌ها مانند بانک مادیات (پول) ندارند!

بلاک‌چین چگونه کار می‌کند؟

معاملات رمزارز در فرآیندی به نام استخراج تأیید می‌شود. بنابراین، استخراج رمزارز چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخراج ارز رمزگذاری شده

استخراج رمزارز ممکن است شبیه کاری که شما با بیل و کلاه ایمنی انجام می‌دهید به نظر برسد اما در واقع بیشتر شبیه حسابداری است. ماینرها گره‌هایی هستند که وظیفه خاصی را انجام می‌دهند که معاملات را امکان پذیر می‌کند. برای مثال:

۱٫جورج به مایکل ۱۰ بیت کوین بدهکار است. جورج اعلام کرد که به مایکل ۱۰ بیتکوین را در شبکه بیتکوین می‌فرستد.

۲٫ماینرها اطلاعات را گرفته و رمزگذاری می‌کنند که به آن هش کردن گفته می‌شود. به این اطلاعات، اطلاعات تراکنش دیگری اضافه شده و هش می‌شود. اطلاعات بیشتر و بیشتری اضافه شده و هش می‌شود تا زمانی که برای تشکیل یک بلوک کافی باشد.

۳٫ماینرها اکنون علیه یکدیگر مسابقه می‌دهند تا کد رمزگذاری شده یا هش بلوکی را که قبل از افزودن آن به بلاکچین به بلوک جدید داده می‌شود، حدس بزنند. استخراج کننده خوش شانس که کد درست را حدس می‌زند می‌تواند بلاک جدید را به بلاکچین اضافه کند.

۴٫اکنون، سایر گره‌های موجود در شبکه اطلاعات تراکنش را در بلاک جدید تأیید می‌کنند. آنها کل بلاکچین را بررسی می‌کنند تا از مطابقت اطلاعات جدید اطمینان حاصل کنند. اگر اینگونه باشد، بلاک جدید معتبر است و استخراج کننده برنده می‌تواند بلاک جدید را به بلاک چین اضافه کند. این را تأیید (confirmation) می‌گویند.

۵٫مایکل ۱۰ بیت کوین از جورج دریافت می‌کند.

استخراج رمزارزاز قدرت پردازش رایانه زیادی استفاده می‌کند، بنابراین ماینرها برای کارهایی که انجام می‌دهند پاداش می‌گیرند. در شبکه بیتکوین، ماینرهایی که اطلاعات جدیدی را تأیید می‌کنند بیتکوین پاداش می‌گیرند. به همین دلیل است که به آن استخراج گفته می‌شود. ماینرها به جای استخراج طلا یا ذغال سنگ، مشغول حفاری بیتکوین جدید هستند!

استخراج رمزارزبرای چیست؟

استخراج روشی است که شبکه‌های رمزارز مانند بیت کوین معاملات جدید را اعتبارسنجی و تأیید می‌کنند. هزینه‌های مضاعف را متوقف می‌کند بدون اینکه نیازی به اعتماد به حسابداری متمرکز مانند بانک‌ها داشته باشد. بلاک چین های رمزپایه با اعتماد یا افراد تأمین نمی‌شوند. امنیت آن‌ها با ریاضیاتی است که توسط رایانه انجام می‌شود!

استفاده از رمزارز

استفاده از رمزارزها مانند استفاده از ارز فیات نیست. نمی‌توانید رمزارز را در دست داشته باشید و نمی‌توانید یک حساب رمزارز باز کنید. رمزارز فقط در بلاک چین وجود دارد و کاربران با استفاده از کدهایی به نام کلیدهای عمومی و خصوصی به رمزارزخود دسترسی پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید
مقیاس پذیری - بیت کوین

کلیدهای خصوصی و عمومی در کیف پول نگهداری می‌شوند. کیف پول‌های رمزنگاری می‌توانند بصورت آنلاین، آفلاین، نرم‌افزاری، سخت‌افزاری یا حتی کاغذی باشند. برخی از آنها را می‌توان به صورت رایگان بارگیری کرد و برخی نیز رایگان نیستند. به عنوان مثال، قیمت کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند حدود صد دلار باشد. هنگام استفاده از رمزارز باید از انواع مختلف کیف پول استفاده کنید.

هرکسی که کلیدهای خصوصی و عمومی داشته باشد، رمزارز را در اختیار دارد، بنابراین کیف پول خود را گم نکنید! رمزارز نام مستعار است هیچ راهی برای اثبات وجود رمزارز نیست، مگر اینکه کلیدهای آن را داشته باشید.

 ظهور رمزارزها

بیتکوین طرز فکر مردم درباره پول را تغییر داد. صدها رمزارز دیگر از آن زمان ایجاد شده است و همه آن‌ها می‌خواهند جهان را تغییر دهند!

لایت‌کوین (Litecoin) بسیار شبیه بیت کوین است اما معاملات آن چهار برابر سریع‌تر انجام می‌شود. استخراج لایت‌کوین از استخراج بیت کوین آسان‌تر است، بنابراین کاربرانی که دستگاه‌های با قدرت پردازش کمتری دارند نیز می‌توانند استخراج کنند.

 اتریوم (Ethereum) از فناوری بلاکچین پیشرفته‌تری نسبت به بیتکوین استفاده می‌کند. گاهی اوقات بلاک چین ۲٫۰ نامیده می‌شود.

 اتریوم به کاربران خود اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکزخود را بر روی بلاکچین خود طراحی کنند و بسازند.

 اگر بیتکوین می‌خواهد جای بانک‌ها را بگیرد اتریوم می‌خواهد جایگزینی برای همه‌ی رمزارزها باشد. توسعه دهندگان اتریوم می‌توانند نسخه‌های dApp برنامه‌های متمرکز مانند فیس‌بوک، آمازون، توییتر یا حتی گوگل را بسازند! این پلتفرم در حال بزرگتر شدن از یک رمزارز است. بنابراین، اتریوم بستری است که از فناوری بلاک چین برای ساخت و میزبانی برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند.

 حقایق جالب

ارزش اتریوم از زمان معرفی خود در سال ۲۰۱۵ به سرعت افزایش یافته و اکنون دومین رمزارز از نظر ارزش بازار است. ارزش اتریوم فقط در سال گذشته ۲۲۲۲ درصد افزایش یافته است که یک مزیت بزرگ برای سرمایه گذاران اولیه است.

ایوتا (IOTA) یک رمزارز بسیار خاص است، بلاک چین ندارد! ایوتا از DLT (دفتر کل توزیع شده) به نام تنگل (Tangle) استفاده می‌کند. ماینرها تراکنش‌های جدید را تأیید نمی‌کنند، کاربران تأیید می‌کنند .

وقتی کاربری می‌خواهد با استفاده از تنگل پرداختی انجام دهد، ابتدا باید تراکنش‌های دو کاربر دیگر را اعتبارسنجی و تأیید کند. فقط در این صورت است که پرداخت آنها پردازش می شود. مثل این است که دانش آموزان به جای معلمان، به تکالیف یکدیگر نمره دهند. تصور می‌شود که تنگل بسیار سریع‌تر از بیت کوین، لایت‌کویین و اتریوم است!

 ایوتا حتی برای استفاده انسان‌ها طراحی نشده است! برای اینترنت اشیا طراحی شده است (هر دستگاهی است که به اینترنت متصل است) IOTA به اینترنت اشیا (IoT) کمک می‌کند تا با خودش ارتباط برقرار کند. ایوتا در واقع به معنای برنامه اینترنت اشیا است. تصور کنید که! در آینده، ماشین بدون راننده شما از ایوتا برای رفتن به پمپ بنزین، پر کردن باک از بنزین و پرداخت هزینه استفاده می‌کند. همه بدون درگیر شدن هیچ انسانی!

رمزارزها فقط برای ارسال پول بدون نیاز به بانک نیستند. آن‌ها می‌توانند انواع کارهای جالب را انجام دهند. این رمزارزها و بسیاری دیگر برای خرید و فروش در صرافی‌های رمزنگاری در دسترس هستند.

بیشتر بخوانید
سرمایه گذاری بلند مدت
تجارت ارز رمزنگاری شده

خرید و فروش رمزارزها به یک تجارت بزرگ تبدیل شده است. ارزش کل ارزهای رمزنگاری شده در جهان بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار است.

حقایق جالب

می‌توانید با صرافی‌های رمزنگاری به صورت آنلاین تجارت کنید. شما همچنین می‌توانید معامله رمزارزها را به صورت شخصی با سایت‌های نظیر به نظیر مانند LocalBitcoins.com انجام دهید.

بازار رمزارزها مکانی هیجان‌انگیز است. معامله‌گران می‌توانند میلیون‌ها درآمد کسب کنند و سپس همه آن را از دست بدهند. رمزارزها یک شبه ایجاد می‌شوند و ممکن است به همان سرعت ارزش خود را از دست بدهند.

معاملات رمزنگاری باید به عنوان راهی برای پشتیبانی از فناوری و نه به عنوان یک روش سریع برای ثروتمند شدن استفاده شود!

 آیا رمز ارز می‌تواند جهان را نجات دهد؟

رمزارز منتقدان زیادی دارد. برخی می‌گویند مثل اعتیاد به مواد مخدر است. خبر بد برای این افراد این است که رمزارز برای ماندن است و دنیا را به مکانی بهتر تبدیل خواهد کرد در مقایسه با سازمان‌های متمرکز که ما را ناامید کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۸، بانک‌ها تریلیون دلار برای مودیان هزینه کردند و باعث از هم پاشیدن اقتصاد جهان شدند.

آژانس اعتبارسنجی اکوئیفاکس (Equifax) در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۴۰،۰۰۰،۰۰۰ اطلاعات شخصی مشتریان خود را از دست داد.

امسال فیس‌بوک مجبور شد به دلیل فروش اطلاعات شخصی کاربران خود عذرخواهی کند.

ارزهای رمزنگاری شده گزینه دیگری برای مردم جهان ارائه می‌دهند.

دولت‌های سوریه، یمن و لیبی همه نتوانسته‌اند از مردم خود در برابر جنگ‌های داخلی شدید محافظت کنند.

کاربرد رمزارز برای مردم سوریه چیست؟ ۳۰ درصد کمک‌های سازمان ملل متحد به دلیل فساد شخص ثالث از بین می‌رود، بنابراین یونیسف از اتریوم برای جمع‌آوری پول برای کودکان سوریه استفاده می‌کند.

حدود ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان حساب بانکی ندارند. از هر ده افغانی یک نفر به بانک‌ها یا خدمات اصلی مالی دسترسی نداردکه بسیاری از آن‌ها زنان هستند. رمزارز برای یک زن افغان چیست؟ آزادی. بیتکوین برای اولین بار به زنان در افغانستان آزادی مالی می دهد.

فناوری بیتکوین می‌تواند برای انتخابات در برخی از فاسدترین کشورها در جهان استفاده شود. رمزارز برای مردم سودان یا میانمار چیست؟ این یک صدا است انتخابات آزاد می‌تواند بدون ترس از خشونت یا ارعاب برگزار شود.

ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند دنیا را به مکانی عادلانه، امن و صلح آمیز برای زندگی همه ما تبدیل کنند.

سخن پایانی

تا کنون، دریافتید که رمزارز چیست و چگونه کار می‌کند. شما همچنین می‌دانید که چگونه آن‌ها را ذخیره و معامله کنید. با این حال، درک رمزارزها چیزی فراتر از درک بلاکچین و استخراج است. درک رمزارزها در واقع درک این است که این فناوری‌ها چه کاری می‌توانند برای شما انجام دهند.

رمزارزها این قدرت را دارند که زندگی ما را برای همیشه تغییر دهند. آنها می‎‌توانند به شما کمک کنند کنترل پول و اطلاعات خود را در اختیار بگیرید. برخی افراد این توانایی را نادیده گرفته و امیدوارند که از بین بروند.


منبع bitdegree

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا