دانشنامهدانشنامه اتریوم

اتریوم چیست؟

اتریوم یک بستر نرم‌افزاری مبتنی بر بلاکچین است که در درجه اول برای پشتیبانی از دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ دنیا از نظر ارزش بازار بعد از بیتکوین استفاده می‌شود. مانند سایر رمزارزها، می‌توان از اتریوم برای ارسال و دریافت ارزش در سطح جهانی و بدون ورود شخص ثالث استفاده کرد.

امروزه مبادلات مالی، مورد اصلی استفاده از بلاکچین اتریوم است که اغلب از طریق توکن بومی بلاکچین، اتر انجام می‌شود. به دلیل پتانسیل طولانی مدت و چشم انداز بلند پروازانه توسعه دهندگان اتریوم برای استفاده از آن در جهت کنترل بیشتر کاربران در امور مالی و داده های آنلاین خود، بسیاری از توسعه‌دهندگان روی این رمزارز کار می‌کنند. این ایده بلند پروازانه که گاهی اوقات منجر به این می‌شود که اتریوم به عنوان “رایانه جهانی” شناخته شود، با انتقاداتی درباره‌ی این موضوع که می گویند احتمالاً کار نخواهد کرد، روبرو شده است. اما اگر این آزمایش طبق برنامه به اجرا درآید، باعث ایجاد برنامه‌هایی بسیار متفاوت‌تر از فیس‌بوک و گوگل می‌شود که کاربران آگاهانه یا ندانسته به داده‌های خود اعتماد دارند.

علاقه مندان این رمزارز قصد دارند کنترل را با کمک بلاکچین در اختیار کاربران قرار دهند، این فناوری غیرمتمرکز سازی داده ها است به طوری که هزاران نفر در سراسر جهان یک نسخه از آن را تحویل می‌گیرند. توسعه دهندگان می‌توانند از اتریوم برای ساخت برنامه های بدون کنترل شخص ثالث و متمرکز استفاده کنند، این بدان معناست که داده‌های کاربر توسط سازندگان سرویس دستکاری نمی شود.

اتریوم اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط توسعه دهنده ویتالیک بوترین، که در آن زمان ۱۹ سال داشت، پیشنهاد شد و یکی از پیشگامان ایده گسترش فناوری بلاکچین، برای موارد کاربردی بیشتر نسبت به انجام معاملات بود.

بیشتر بخوانید
وایت پیپر چیست؟

در حالی که بیتکوین با هدف تغییر در بانکداری آنلاین و معاملات روزمره ایجاد شده است، سازندگان اتریوم قصد دارند از همان فناوری برای جایگزینی اشخاص ثالث اینترنتی استفاده کنند (کسانی که داده‌ها را ذخیره می‌کنند و ابزارهای پیچیده مالی را پیگیری می‌کنند). این برنامه‌ها از طریق روش‌های بی‌شماری به مردم کمک می‌کنند (مانند ایجاد راه برای به اشتراک گذاشتن تصاویر با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی). اما آن‌ها به سوءاستفاده از این کنترل با سانسور داده‌ها یا افشای تصادفی داده‌های حساس کاربر در هک‌ها متهم شده‌اند.

اتریوم و یک اینترنت غیر متمرکز

قبل از اینکه بخواهید اتریوم را بفهمید، درک واسطه ها در ابتدا کمک می کند.امروزه واسطه ها همه جا هستند. در پشت پرده، آنها به ما کمک می کنند تا انواع کارهای دیجیتالی را انجام دهیم. به عنوان مثال Gmail در ارسال ایمیل به ما کمک می‌کند.

این بدان معنی است که داده‌های شخصی، اطلاعات مالی و موارد دیگر عمدتا در رایانه‌های دیگران ذخیره می‌شوند (در فضای ابری و سرورهای متعلق به شرکت هایی مانند گوگل، فیس بوک یا پی پال)

به گفته طرفداران تمرکززدایی، این ساختار می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این به معنای کنترل مستقیم کمتر کاربران است، و همچنین فرصت‌هایی را برای سانسور فراهم می‌کند، جایی که واسطه می‌تواند وارد عمل شود و از هرگونه اقدام کاربر، خواه خرید سهام خاص یا ارسال پیام خاصی در شبکه‌های اجتماعی، جلوگیری کند و یا آن‌ها را به طور کلی مسدود کند.

ایده اتریوم تغییر نحوه کار برنامه‌ها در اینترنت امروزه است و با جایگزینی واسطه‌ها با قراردادهای هوشمند که قوانین را به طور خودکار اجرا می‌کنند، کنترل بیشتری به کاربران می‌دهد.

بیشتر بخوانید
تگ ممو

بسیاری، از جمله مخترعان اینترنت، معتقدند که هدف اینترنت همیشه غیرمتمرکز بودن، بوده است و با استفاده از ابزارهای جدید برای دستیابی به این هدف، جنبشی ایجاد شده است. اتریوم یکی از فناوری‌های پیوستن به این جنبش است.

سوالات متداول اتریوم

اتریوم چه تفاوتی با بیتکوین دارد؟

اتریوم از بیتکوین الهام می‌گیرد. هر دو رمزارز هستند. اتریوم از همان فناوری بیت کوین استفاده می کند، یک بلاکچین، که از یک دفتر کل توزیع شده برای غیر متمرکز کردن شبکه استفاده می‌کند، بنابراین فقط تحت کنترل یک نهاد نیست.

اما در حالی که بیتکوین در درجه اول به عنوان ذخیره کننده ارزش استفاده می‌شود، ایده این رمزارز غیرمتمرکزسازی انواع برنامه‌ها و خدمات از شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا توافق نامه‌های مالی پیچیده‌تر است.

چرا گاهی اوقات اتریوم را “رایانه جهانی” می نامند؟

بسیاری از طرفداران اتریوم را “رایانه جهانی” می‌دانند که می تواند اینترنت را غیرمتمرکز کند. با استفاده از اتریوم، سرورهای متمرکز با هزاران به اصطلاح “گره” که توسط داوطلبان در سراسر جهان اداره می‌شوند، جایگزین شده و بنابراین “رایانه جهانی” تشکیل می‌شود. امید این است که روزی هر کسی در جهان بتواند از آن استفاده کند.

نحوه کار برنامه اتریوم چگونه است؟

با جستجو در app store، انواع برنامه‌های مختلف از بانکداری تا تناسب اندام و برنامه‌های پیام‌رسان را می‌توان مشاهده کرد. چشم انداز بلند مدت جامعه اتریوم ساخت برنامه‌هایی است که دقیقاً شبیه به این موارد هستند، اما در حقیقت متفاوت عمل می‌کنند. به طور خلاصه، هدف این است که برنامه‌های اتریوم کنترل داده‌های این نوع سرویس ها را به صاحبان خود برگردانند. برنامه‌های ساخته شده بر روی اتریوم که این قابلیت را ارائه می دهند، به عنوان برنامه های غیرمتمرکز شناخته می شوند. کاربران برای استفاده از آنها به اتر نیاز دارند.

بیشتر بخوانید
ترون چیست؟ همه چیز درباره ترون (Tron) و رمزارز ترونیکس (TRX)

مراحل بعدی برای اتریوم چیست؟

شایان ذکر است که تردیدهایی درباره‌‌ی این رمزارز وجود دارد. اتریوم مقیاس‌پذیر نیست، به این معنی که در حال حاضر نمی‌تواند بسیاری از کاربران پشتیبانی کند، برای ایده “رایانه جهانی” را که گوگل، فیس بوک و سایر سیستم عامل های متمرکز را مختل می سازد، مشکل آفرین باشد.

هدف اتریوم ۲، که در تاریخ ۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد، رفع برخی از این مشکلات است. سایر فناوری ها مانند Raiden  که سالها در دست کار بوده است نیز می تواند به مشکل مقیاس پذیری نیز کمک کند.


منبع: coindesk

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا