مفاهیم پایه

صرافی ارز دیجیتال- هر آنچه باید بدانید

صرافی

برای هر نوع خرید و فروش باید به بازار مراجعه کرد. اما برای معامله پول یا تبدیل آن باید به صرافی که بازار خرید وفروش پولهاست مراجعه کرد.

صرافی چیست وچرا به آن نیاز داریم؟ شاید بدانید که صرافی چیست و کارکرد آن چگونه است اما بطور خلاصه باید گفت که یک نهاد مالی است که با در اختیار داشتن حجمی از نقدینگی, به تامین ارز مورد نظر برای امور مختلف می‌پردازد. البته صرافی‌ها گاها در تعیین نرخ قیمت ارزها با اعمال سیاست در عرضه و تقاضا می‌پردازند که امری منفی به حساب می‌آید.

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال

به صرافی های ارز دیجیتال اکسچنج (Exchange) گویند. اکسچنج مشابه سایر صرافی‌ها فعالیت می‌کند یعنی با دریافت یک نوع ارز در قبال کارمزدی, ارز مورد نظر را فراهم می‌کند. البته صرافی دیجیتال ویژگی ها و کارکرد های خاص خود را دارد. در بازار ارز دیجیتال به علت نوآوری های بسیار امکانات صرافی ها باید بروز باشد و به همین دلیل صرافی هایی با کاردکردهای متنوع ایجاد شده اند.

انواع صرافی دیجیتال

انواع صرافی دیجیتال

به لحاظ کارکردی صرافی ها بر دو نوع هستند. یا واسطه خریدوفروش هستند یا خود به عنوان عامل خرید و فروش عمل می کنند. یعنی شما ارز را به صرافی فروخته و یا از صرافی خرید می‌کنید. در حالت دیگر شما به صرافی ارز نمی‌فروشید و یا نمی‌خرید بلکه صرافی شما مستقیم به طرف دوم معامله متصل می‌کند.

با توجه به نحوی کارکرد و ماهیت, صرافی ها به سه دسته تقسیم می‌شوند. البته در نوعی دسته بندی کلی به دو نوع متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می‌شوند. در این جا خواسته ایم که همه انواع صرافی را بررسی کنیم.

متمرکز

 

متمرکز

منظور از متمرکز بودن صرافی وجود عامل سومی است که معمولا شرکتی است که با تامین نقدینگی به ارائه خدمات می‌پردازد. البته کنترل دارایی افراد تا زمان پرداخت در عهده صرافی است. این همان مشکل اساسی صرافی های متمرکز است.

افراد باید ابتدا به صرافی مبلغ معادل ارز مورد نظر را به دلار یا ارز کشوری که صرافی در آن فعالیت می‌کند را بپردازد و بعد صرافی ارز دیجیتال درخواستی را برای کیف پول دیجیتال فرد ارسال کند که این کار با وجود اعتماد به صرافی باید صورت گیرد.

بیش از ۹۰٪ از حجم معاملات ارزهای دیجیتال در اختیار صرافی‌های متمرکز است.بایننس، کوین بیس، کراکن، هوبی، بیتفینکس از جمله صرافی های متمرکز هستند.

بطور خلاصه باید گفت استفاده از این صرافی‌ها آسان است و به علت حجم نقدینگی مناسب مشکلات معاملاتی کمتر است. اعتبار صرافی دغدغه کمتری برای معامله گران را به همراه دارد.

از نقاط ضعف این نوع صرافی لازم احراز هویت و کنترل معاملات توسط تیم صرافی است. نکته مهم دیگر این است که در صورت هک شدن صرافی امکان از بین رفتن دارایی شما وجود دارد.

 

غیر متمرکز

غیر متمرکز

به دلیل تسلط به میزان عرضه و تقاضا و نحوه‌ی تعیین نرخ ارزها, به یک صرافی نیاز بود که نرخ گذاری و امکان هر مقدار خریدو فروش وجود داشته باشد. در یک صرافی غیر متمرکز هیچ فرد یا تیمی برای کنترل و نرخ گذاری مبادلات وجود ندارد که این اصل ضامن غیرمتمرکز بودن یک صرافی است.

صرافی‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک‌چین فعال‌اند و با استفاده از قراردادهای هوشمند و پروتکل های غیرمتمرکز دیگر به ارائه خدمات می‌پردازند. نحوه‌ی کار بدین شکل است که فرد با اتصال کیف دیجیتال خود به صرافی, ارز خود را به یک قرارداد هوشمند ارسال کرده و طبق قرارداد تعریف شده ارز مورد نظر خود را دریافت می‌کند.

مهم‌ترین عامل عدم تسلط این نوع از صرافی‌ها ساختار پیچیده آن ها است و کاربر به سهولت نمی‌تواند در آن فعالیت کند. کار با این صرافی نیازمند داشتن دانش و تخصص در این زمینه است که باعث خاص بودن کاربران شده است.

از نکات مثبت این نوع صرافی‌ها مبادله مستقیم و عدم نیاز به احراز هویت می‌باشد.

صرافی P2P (همتا به همتا)

 

صرافی P2P (همتا به همتا)

برای درک بهتر نحوی کار این نوع صرافی باید به مثالی توجه کنید. آیا تا به حال برای خرید محصول یا دریافت خدمات از سایت‌ها یا نرم افزارها استفاده کردید؟ در این نوع خریدوفروش شما شاهد لیستی از محصولات و خدمات هستید و برحسب نیاز خود انتخاب خواهید کرد.

حال بیان نحوی کار این صرافی‌ها بسیار ساده است. فروشندگان ارز دیجیتال برای فروش درخواست خود را ثبت صرافی می‌کنند. خریداران می‌توانند با مراجعه به صرافی مقدار و نوع ارز مورد نظر را با قیمت فروشنده معامله کنند.

در این صرافی برای حفظ اعتماد و اعتبار دارایی قابل فروش فروشنده قفل شده و از دسترس او خارج می‌شود. فرد فروشنده بعد از انجام معامله معادل ارزش ارز دیجیتال خود را به صورت دلخواه و ممکن از خریدار دریافت کرده و سپس ارز دیجیتال به کیف خریدار ارسال می شود. در صورت بروز مشکل برای رفع اختلافات نیز راهکارهایی وجود دارد.

یک امکان مهم در این نوع صرافی وجود مبادلات با سایر افراد در کشورهای مختلف و بهرمندی از سیستم‌های مالی سنتی در جهت پرداخت مالی است.

پلتفرم مبادله‌ای

نوعی پلتفرم وجود دارد که نمی‌توان دقیقا عنوان صرافی را به آنها اطلاق کرد ولی کارکردی مشابه صرافی دارند.  چنجلی (Changelly) و شیپ‌شیفت (Shapeshift) از این نوع اند که با دریافت ارز و مشخص کردن ارز مورد نظر به صورت سریع بهترین نرخ را در صرافی‌ها جستجو می‌کنند و از جانب کاربرد اقدام به مبادله می‌کنند.

قراردادهای آتی و اختیاری

در برخی از صرافی‌ها مانند بایننس امکانی فراهم شده است که طی آن می‌توان قرارداد های آتی (Futures) و اختیاری(Options) را بر بستر ارز دیحیتال ایجاد نمود.

در این نوع قراردادها شما با قرض گرفتن از صرافی می‌توانید چندین برابر دارایی خود را برای معامله در اختیار داشته باشید و همچنین با داشتن موقعیت فروش که در اصطلاح شورت (Short) می‌نامند از بازار نزولی هم سود ببرید. نحوی کار با این قراردادها شبیه به معاملات معمولی است.

ویژگی های یک صرافی معتبر ومناسب

 

ویژگی های یک صرافی معتبر ومناسب

برای انتخاب یک صرافی باید به مولفه‌هایی توجه داشت. اولین نکته نرخ مناسب است البته نرخ‌های غیر معقول و غیر منطقی نشانه‌ی کلاهبرداری است. برای یافتن نرخ مناسب راهی جز جستجو و بررسی سایر صرافی‌ها نیست.

نکته دوم سهولت در استفاده از امکانات صرافی است. در هنگام مراجعه به سایت یک صرافی کاربر باید بتواند به راحتی اقدام به ثبت سفارش کند یا نرخ را جستجو کند. پوسته یا همان ظاهر سایت نباید به گونه‌ای باشد که کاربر دچار سردرگمی شود.

سوم وجود یک تیم قوی و فنی برای حل مشکلات است. تیم پشتیبانی باید بتواند به نیازهای فنی کاربران پاسخ روشن کننده‌ای ارائه کند و باعث ایجاد مشکل یا نادیده گرفتن درخواست یک کاربر نشود. شما برای امتحان یک صرافی می‌توانید با تیم پشتیبانی ارتباط برقرار کنید. در این بخش وجود پشتیبان در تمامی ساعات روز و شب و همچنین همه‌ی ایام سال نکته‌ی مثبت به حساب می‌آید.

در مورد صرافی های خارجی و اعتبار سنجی آنها باید به افراد حرفه‌ای و باتجربه تر مراجعه کرد. ولی برای یافتن صرافی داخلی مناسب باید علاوه بر موارد فوق داشتن دفتر برای انجام امور بصورت حضوری اطمینان بخش خواهد بود و البته داشتن مجوزهای کسب‌و کار لازم نیز نکته کلیدی است.

عامل دیگری که به صرافی‌ها اعتبار می‌بخشد داشتن حسن شهرت و اعتبار در فضای مجازی است. معمولا صرافی‌ها برای جلب مشتریان خود به فعالیت در فضای مجازی اهمیت داده و هزینه می‌کنند. داشتن پایگاه اطلاعاتی و آگاهی بخشی به کاربران که معمولا توسط یک بلاگ انجام می‌شود نیز نکته‌ای قابل توجه است.

در پایان باید گفت در صرافی‌های متمرکز نکته کلیدی سرعت انجام تراکنش ها و پرداختی‌ها می‌باشد که به کاربر برای کسب سود بیشتر کمک شایانی خواهد کرد. البته این عامل در صرافی های غیرمتمرکز به علت فعالیت بر بستر بلاک‌چین های مختلف مثلا اتریوم فعلا مناسب نیست.

کارمزد انجام تراکنش‌ها نیز مهم است. صرافی های متمرکز در زمینه کارمزدها نسبت به غیر متمرکزها فعلا برتری دارند ولی در بین صرافی‌های متمرکز نیز نرخ کارمزدها متفاوت است.

بایننس

بایننس

 

یک صرافی متمرکز که توسط چانگ ‌پنگ ژائو changpeng Zhao با نام اختصاری CZ در سال ۲۰۱۷ در کشور چین بنیانگذاری شده است.

به علت در اختیار داشتن بیشترین حجم معاملات بازار ارز دیجیتال به شهرت و قدرت مثال زدنی دست یافته است. البته کسب این شهرت بی‌دلیل نبوده و امکانات بسیاری در این صرافی دیده می‌شود. علاوه بر نرخ مناسب و حجم نقدینگی بالا, کاربر به سهولت و سرعت می‌تواند به انجام معامله بپردازد. این صرافی اقدام به راه اندازی یک صرافی غیرمتمرکز با همین نام نیز کرده است.

تیم پشتیبانی و توسعه دهنده‌ی بسیار قوی و فنی در این صرافی وجود دارد که بطور مثال شما شاهد خلق بایننس کوین توسط این تیم بوده‌اید. برای کاهش کارمزد در این صرافی شما می‌توانید از ارز شبکه بایننس بهره ببرید.

نکته مهم دیگر در این صرافی لیست ارزها پشتیبانی شده است که بهتر از آن فعلا موجود نیست.

پیشنهاد ما برای شما استفاده از صرافی استارت اپ کوین‌کده است حتما از وبسات کوین‌کده بازدید داشته باشید.

ایا مطلب ارائه شده برای شما موثر است؟

User Rating: ۵ ( ۱ votes)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا