آموزش آلت کوین هادانشنامه آلت کوین‌هامعرفی و بررسی رمزارزها

لایت کوین- Litecoin چیست و چرا؟

لایت کوین بعد از بیت کوین و مشکلاتی مانند سرعت کم تراکنش ها و کارمزد بالا بوجود آمد تا به حل این مشکلات بپردازد.

این پروژه یک شبکه متن باز بر بستر بلاک‌چین است. به علت کاهش هزینه, افزایش سرعت و قابلیت تبادل همتا به همتا(peer to peer) به ارزی پرکاربرد در پرداخت‌های زندگی روزمره تبدیل شد.

گفته می‌شود که تیم بیت کوین, Litecoin را برای آزمایش بوجودآورده اما به علت بازخورد خوبی که داشته آن را ادامه دادند اما حقیقت این نیست.

به هر حال اکنون این ارز به یک دارایی دیجیتال شاخته شده, مطمئن, سریعتر و کم هزینه برای کاربرد های روزانه و سرمایه گذاری تبدیل شده است.

پیدایش لایت کوین

پیدایشLitecoin

در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار بیت کوین هنوز مشخص نیست، خالق Litecoin جوانی از چین به نام چارلی لی معروف به Chocobo است. وی از ماینرهای اولیه بیت کوین و مهندس نرم افزار سابق شرکت گوگل است. بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ در کوین بیس مدیر ارشد بوده، در سال ۲۰۱۱ با تغییر در پروتکل بیت کوین،‌ شبکه لایت کوین را معرفی کرد.

در حال حاضر نیز مدیر عامل  لایت کوین می باشد. علاوه بر چارلی لی، Xinxi Wang, Zing Yang و Alan Austin  در هیئت مدیره لایت کوین هستند.

ارز دیجیتال LTC

ارز دیجیتال لایت کوین با نام اختصاری Ltc شناخته می‌شود. حداکثر عرضه این ارز ۸۴ میلیون واحد است که  تا سال ۲۰۲۱ برآورد شده ۶۶ میلیون واحد در گردش است و براساس پیش بینی ها تا سال ۲۱۴۰ تمام واحد های لایت کوین عرضه خواهد شد. در این شبکه نیز هاوینگ هر چهار سال رخ می‌دهد.

نحوه‌ی کار لایت کوین

نحوه‌ی کار Litecoin

این ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، دارای رمزنگاری بسیار قوی می‌باشد و با استفاده از الگوریتم گواه اثبات کار(PoW) به سرعت و ایمن تراکنش‌ها را تایید کرده . با داشتن قدرت ترکیبی, شبکه استخراج Litecoin از حملات جلوگیری می‌کند.

ارزهای دیجیتال تابع  الگوریتم خاصی برای فعالیت خود اند مثلا بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کنند ولی لایت کوین از الگوریتمی به نام Scrypt بهره می‌برد. محاسبات در این الگوریتم به علت سبک و ساده تر بودن, سریع تر انجام می‌شود. برای تولید هر بلاک جدید ۲.۵ دقیقه زمان لازم است در صورتی که برای بیت کوین ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

استخراج کنندگان(ماینرها) در ازای پردازش و تایید تراکنش‌ها پاداش (Block Reward) دریافت می‌کنند.این پاداش در هر ۸۴۰,۰۰۰ بلاک طی عملیات هاوینگ نصف خواهد شد.

آنچه که باعث تمایز این شبکه شده استفاده از دو الگوریتم دیگر به نام  شبکه لایتنینگ (Lightening Network) و Segregated Witness است که باعث افزایش توان و حجم معاملات می‌شود . البته در این شبکه پروتکل دیگر نیز وجود دارد که به کاربر امکان مبادله هر مقدار ارز را بدون کارمز اضافی می‌دهد.

استخراج Litecoin

استخراج ارزهایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند در ابتدا بسیار سودمند است اما با عرضه بیشتر و افزایش سختی شبکه این سود کاهش می‌یابد. باتوجه به استفاده لایت کوین از الگوریتم Scrypt, باید توجه داشت برای استخراج باید از دستگاه هایی استفاده کرد که از این الگوریتم پشتیبانی کنند. تا مدت ها با توان پردازشگر سیستم‌های شخصی اینکار انجام می‌شد اما اکنون باید از ماینرها یا همان ASIC با هش ریت بالا استفاده کرد.

برای استخراج Litecoin می توان هم به صورت انفرادی و هم با پیوستن به یک استخر استخراج و یا از طریق استخراج ابری اقدام کرد.

مقایسه لایت کوین و بیت کوین

مقایسه لایت کوین و بیت کوین

شباهت‌ها و تفاوت‌هایی بین LTC و BTC وجود دارد که دراین جا به مقایسه می‌پردازیم.

مقایسه لایت کوین و بیت کوین

ارزش ارز دیجیتال لایت کوین

Litecoin در سال ۲۰۱۱ حدودا با ارزش یک سنت عرضه ‌شد . تا سال ۲۰۱۴ رشد نسبتا خوبی به همراه داشت البته افت قابل توجهی را در این سال به خود دید. سال ۲۰۱۷، قیمت لایت کوین به طور  شگفت‌انگیزی رشد کرد, به حدی که آن سال را با عنوان انفجار لایت کوین بیاد می‌آورند.

روند ارزش گذاری ارزهای دیجیتال کاملا به نسبت اعتماد به این نوع از پول وابسته است.در حال حاضرارزش هر Litecoin حدود۲۰۰ دلار است و جز ۱۰ ارز برتر بازار شناخته می شود.

خرید لایت کوین

خرید لایت کوین

برای خرید ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin باید به صرافی مناسب مراجعه کرد.

دو روش برای خرید وجود دارد. نخست برای خرید این ارز دیجیتال به صرافی ریال پرداخت کرد,

روش دوم تبدیل سایر ارزهای دیجیتال به لایت کوین می‌باشد.

                                         خرید لایت کوین       فروش لایت کوین

ایا مطلب ارائه شده برای شما موثر است؟

User Rating: ۵ ( ۱ votes)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا