دانشنامه بلاک چینمعرفی و بررسی رمزارزها

پولکادات چیست؟ – تحول در بلاک‌چین

پولکادات – مرزفناوری

اساسا پیشرفت های حاصل شده بشر در جهت رفع احتیاجات است, ایجاد فناوری های جدید نیز بر همین مبنا است. تا به امروز شاید هنوز آنچه که درباره‌ی بلاک‌چین گفته شده برای خیلی از افراد قابل درک نبوده. بلاک چین بستر تمامی پیشرفت‌های نوین از جمله پولکادات شده است. به شما توصیه می‌کنیم اگر در فهم فناوری بلاک‌چین مشکل دارید از خواندن این مطلب صرفه نظر کنید.

پولکادات - مرزفناوری

نسل سوم بلاک‌چین

نسل های مختلف بلاک‌چین هر کدام را شاید بتوان جهش یا انقلاب در پیشرفت های بشر دانست. با ظهور نسل اول و بیت‌کوین دنیا دچار التهابی شده است که تاکنون هنوز هضم آن برای خیلی از افراد و کشورها سخت بوده است. با اینکه نسل اول به ایجاد فضای جدید برای انتقالات مالی پرداخته بود, اما مشکلاتی داشت که منجر به پیدایش اتریوم شد. اتریوم و بلاک‌چین آن امکانات بیشتری داشت ولی برای اینکه نقطه‌ی پایان باشد کافی نبود. نسل سومی ها, کاردانو و پولکادات در حال ایجاد فضای جدید اند.

اینگونه که در نسل اول شما ارزشی را حفظ و منتقل می‌کردید, در نسل دوم تعاملات با دنیای واقعی در قالب های مختلفی چون قراردادهای هوشمند, امور مالی غیر متمرکز, خدمات, حفظ اطلاعات البته با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به‌وجود آمد. در نسل سوم نکته اساسی تعامل بین بلاک‌چینهااست.

تمایز پولکادات

سرعت پایین, افزایش کارمزد, نیاز به بروز رسانی (با ایجاد انشعاب- هارد فروک), وابستگی به اشخاص و عدم قابلیت تبدبل بدون واسطه باعث بروز جهش در این عرصه شد تا این مشکلات را برطرف سازد. در این نسل از بلاک‌چین, شبکه پولکادات با حفظ شفافیت و اصل غیر متمرکز بودن, مقایس پذیری (انجام موازی تراکنش های بیشتر) به شدت افزایش یافته است. این مهم با ارتباط میان زنجیره‌ای و تعامل شبکه ها بوجود آمدهاست.

نکته دیگر ارتقا و توسعه شبکه بدون نیاز به هارد فورک است که مانع از چند دسته‌گی و سردرگمی کاربران می‌شود.

بنیانگذار و پشتیبان

بنیانگذار و پشتیبان

گوین وود (Gavin Wood) بنیانگذار پولکادات و مخترع برجسته در حوزه بلاک‌چین است که زبان سالیدیتی (Solidity)، زبان برنامه‌نویسی اتریوم، الگوریتم اجماع اثبات اقتدار (Proof-of-Authority) و پروتکل ویسپر (Whisper) را به‌ وجود آورده است. اینترنت غیرمتمرکز یعنی وب۳  اولین بار توسط او مطرح شد.

همچنین او از ‌بنیان‌گذاران اتریوم و نویسنده یلوپیپر (مقاله فنی و برنامه‌نویسی) اتریوم است.او با ویتالیک بوترین بر سر آینده شبکه اتریوم اختلاف داشت و همین موضوع باعث جدایی از اتریوم و راه اندازی پروژه‌ای برای رقابت با اتریوم بنام پولکادات شد.

توسعه و پشتیبانی پولکادات برعهده «بنیاد وب۳» (Web3 Foundation) است. این بنیاد شرکت پریتی تکنالجیز را مأمور ساخت پولکادات کرده است.

ساختار و نحوه‌ی کار پولکادات

dot2 - پولکادات چیست؟ - تحول در بلاک‌چین

انواع زنجیره ها

ظرفیت هر شبکه عامل اصلی در انجام حجم بالای تراکنش‌ها است. در نسل اول و دوم مشکل همین بوده که با حجم بالای تراکنش ها سرعت کم و کارمزد افزایش می‌یافت. اما در شبکه پولکادات با بهره‌گیری مکانیزیم شاردینگ ناهمگون (Heterogeneous Sharding) این مشکل را رفع کرده است.

در این روش چند بلاک‌چین مختلف و مستقل (پاراچین-Parachain) باهم و موازی در شبکه‌ای واحد باهم تعامل ایمن دارند و تراکنش ها را پردازش و دادها را مبادله می‌کنند. همچنین هر بخش این شبکه را به صورت لازم می‌توان برنامه ریزی کرد تا پروتکل مخصوص به خود را داشته باشد(برخلاف مدل یک پروتکل برای همه کاربردها). دراین مدل سرعت بسیار بالاست.

این پلتفرم از چند زنجیره تخصصی تشکیل شده است که هر‌یک وظایف و کاربردهای خاص خود را دارند.اجزای تشکیل دهنده این پلتفرم عبارتنداز:ریلِی‌چین (Relay Chain), پاراچین‌ها (Parachains), پاراتریدها (Parathreads), پل‌ها (Bridges)

هسته اصلی پولکادات ریلِی‌چین است, به این روش که بلاک‌چین های مستقل با اتصال و به اشتراک گذاشتن بلاک های خود در این زنجیره و نودهای اعتبارسنج شبکه به روش سهام داری(با استفاده از ارز شبکه) روی ریلِی‌چین به اعتبارسنجی و تایید بلاک های بلاک‌چین های مختلف می‌پردازند.

با استفاده از زیرساخت مخصوص شبکه پولکادات سابستریت (Substrate), پاراچین‌ها که بلاک چین‌های مستقل و دارای کاربردها، ویژگی‌ها و قوانین خاص خود اند, ساخته می‌شوند. پاراچین‌ مختصر شده عبارت Parallelized chains به معنی زنجیره‌های موازی است. تراکنش ها به صورت موازی روی پاراچین در بازه‌ی زمانی خاص خود (اسلات- Slot) و بعد بر روی ریلِی‌چین  ثبت می‌شود. تراکنش‌های هر پاراچین، توسط نودها پردازش و در بلاک‌ها ثبت می‌شوند. همچنین هر پاراچین با ارسال و دریافت تراکنش از دیگر پاراچین‌ها، با آنها در ارتباط است.

زنجیره‌های موازی یا پاراتریدها (Parathreads) برای داده جایگزنی پاراچین‌ها بکار می‌روند. با وجود شباهت‌های فنی به پاراچین‌‌ها ولی در نحوه‌ی اتصال به شبکه متفاوت اند. اینگونه که افراد بجای در اختیار گرفتن یک اسلات اختصاصی پاراچین و اتصال همیشگی به ریلِی‌چین و هزینه زیاد می‌توانند یک پاراترید را در اختیار گرفته و فقط در زمان نیاز به ریلِی چین متصل شوند البته با هزینه کمتر براساس مدل “هزینه بر اساس استفاده”. بدین صورت که پاراتریدهای گوناگون در صورت نیاز به ثبت بلاک روی ریلِی‌چین، با شرکت در یک مزایده عمومی اسلات بعدی شبکه را در اختیار گرفته و بلاک خود را به ریلِی‌چین انتقال می‌دهند.

نوعی از پاراچین‌ها هستند که با قوانین و زیرساخت‌های فنی متفاوت برای ارتباط میان بلاک چین‌های مختلف تخصیص یافته اند.این نوع را پل‌ (Bridges) می‌نامند. ساختار غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد خود این پل‌ها، امکان ارسال و دریافت تراکنش از بلاک چین‌های نسل اول ودم (بیت کوین و اتریوم) را فراهم می‌کنند. اینگونه است که شبکه پولکادات با سایر بلک‌چین ها تعامل دارد و بن بستی برای کار خود قائل نیست.

انواع زنجیره ها 

اعضای شبکه پولکادات

اعضای شبکه پولکادات

نودهای اعتبارسنج (Validators), نودهای رابط (Collators), نودهای گزیننده (Naminators), نودهای ناظر (Fishermen)

هر فرد دارنده ارز شبکه با سهام گذاری به یک نود اعتبارسنج تبدیل شده و در ساخت بلاک های ریلِی‌چین مشارکت می‌کند. این طور که بلاک‌های جدید پیشنهادی را از پاراچین‌ها مختلف را دریافت کرده, اعتبارسنجی می‌کند و با ثبت روی ریلِی‌چین, پاداش عملکرد صحیح خود را دریافت می‌کند.حفظ امنیت ریلِی‌چین برعهده این نود هااست.

بعد از تجمیع و اجرای تراکنش‌های کاربران هر پاراچین, نودهای رابط تراکنش‌ها را را در بلاک جدید جای داده و با تغییر حالت آنها را برای اعتبارسنجی به نودهای اعتبارسنج پاراچین تحویل می‌دهند. نودهای رابط در واقع همان ماینر های نسل های قدیم شبکه اند.

نودهای گزیننده در واقع نودهایی اند که به صورت فول نود(تمام وقت) کار نمی‌کنند و برای کسب درآمد از شبکه فعال می‌شوند. هر گزیننده به نسبت سهام‌گذاری در شبکه، حق رأی دارد. نودهای گزیننده با گزینش اعتبارسنج‌های قابل‌اعتماد به فعالیت می‌پردازند و در صورت رفتار ناصحیح اعتبارسنج‌ها, هم اعتبارسنج جریمه شده و هم نودهای گزیننده‌‌ی انتخابگر این اعتبارسنج‌ها, توکن‌های سهام‌گذاری خود را از دست خواهند داد.

نودهای ناظر را فیشرمن نیز گویند که مانند نودهای رابط جزء فول نودهای شبکه اند. کار این فیشرمن ها نظارت بر کارکرد نودهای رابط و جلوگیری از انتقال حالت نامعتبر است. به این صورت که با گزارش خرابکاری در پاراچین و اثبات صحت این گزارش, پاداش دریافت کرده و درصورت گزارش غیر واقع, توکن های سهام گذاری شده را از دست خواهند داد.

الگوریتم عملکردی

شبکه پولکادات از طریق الگوریتم اجماع ترکیبی «گرندپا/بیب» (GRANDPA/BABE) که متناسب با پولکادات طراحی شده و نوعی از اجماع مبتنی بر اثبات سهام است به حفظ امنیت شبکه پرداخته است. این الگوریتم هم از روش اثبات سهام برای مقایس پذیری بیشتر و هم از روش اثبات کار برای امنیت حداکثری استفاده می‌کند و از معایب هر دو روش نیز دوری کرده است.

تعیین اعتبارسنج‌ها در شبکه پولکادات با بهره‌گیری از روش اثبات سهام نامزدشده (Nominated Proof-of-Stake) انجام می‌شود. این روش مشابه به اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) است ولی مسئولیت نودهای گزیننده متفاوت است. در روش DPoS جریمه‌ای برای اشتباهات نودهای اعتبارسنج وجود ندارد.

نقش های شبکه

 شبکه برای جلوگیری از هاردفورک در بروزرسانی, اقدام به همه پرسی می‌کند. حال نقش افراد در شبکه متفاوت است.

هر فرد دارای توکن در شبکه ذینفع محسوب می‌شود و به نسبت دارایی, حق رائ بیشتر یا کمتری دارد. برای بهبود شبکه هر فرد می‌تواند پیشنهاد خود را ارائه کند و با همه‌پرسی در شبکه و داشتن حداکثر رای, در بروزرسانی‌های بعدی در شبکه اعمال شود. این افراد را اعضای عمومی شبکه گویند.

از میان همه ذینفعان, افرادی برای انتخاب اعضای تیم فنی و رد همه‌پرسی‌های غیرسازنده یا پیشنهاد دادن همه پرسی سازنده تحت عنوان اعضای شورا (Council Members) انتخاب می‌شوند.

کمیته فنی (Technical Committee) متشکل از افراد توسعه دهنده موثر شبکه اند که توسط اعضای شورا انتخاب شده‌اند و وظیفه داراند در صورت بروز مشکل در شبکه یا داشتن حفره‌ی امنیتی با پیشنهاد همه‌پرسی اضطراری به رفع مشکلات بپردازند. البته که همه‌پرسی اضطراری باید با تصویب اعضای شورا, فوق‌العاده و بدون نوبت اجرا خواهد شود.

DOT ارزشبکه پولکادات

DOT ارزشبکه پولکادات

ارز دیجیتال شبکه پولکادات DOT (دات) نام دارد.تعداد کل واحدهای پولکادات یک میلیارد واحد خواهد بود.این ارز در شبکه کاربرد های متختلف دارد.

دارندگان دات در شبکه مانند ماینر اند و حاکمیت دارند. در همه‌پرسی ها برای رفع مشکلات یا ایجاد تغییرات در شبکه حق رائ دارند. این شبکه همچنین دارندگان دات را برای رفتار سازنده و صحیح تشویق می‌کند به این ترتیب که برای افراد سازنده پاداش و برای افراد خرابکار مجازات از دست دادن سهام ( ارز داتِ در اختیار دارندگان) را در نظر گرفته است. پاراچین‌های جدید با در اختیار گذاشتن توکن‌های DOT به شبکه اضافه می‌شوند. پاراچین‌های منقضی‌شده یا غیرقابل‌استفاده با حذف توکن‌های در اختیار، حذف خواهند شد. این فرایند نوعی اثبات سهام محسوب می‌شود.

گذشته و آینده

گام اول برای اثبات مفهوم این شبکه در ماه مه ۲۰۱۸ با هدف توسعه و جذب سرمایه برداشته شد.اوت ۲۰۱۹ نمونه‌ای غیررسمی از شبکه پولکادات، بانام کوساما (Kusama) برای آزمایش عملکرد فناوری و ایجاد محرک‌های اقتصادی پولکادات در دنیای واقعی ایجاد شد.

شبکه اصلی پولکادات در مه ۲۰۲۰ راه اندازی شد و برای بهبود عملکرد و تمرکززدایی از شبکه دائما در حال ارتقاء و توسعه است.

قابلت ایجاد پروژه‌های مختلف عمومی وخصوصی و حتی سازمانی در شبکه پولکادات وجود دارد. چین لینک (Chainlink) پروژه‌ای است که بر بستر پولکادات در حال اجراست.

احتمالا به این نتیجه رسیده‎‌اید که پولکادات حد نهایی بلاک‌چین است اما درباره‌ی این مسئله هنوز نمی‌توان اضهار نظر کرد. این نکته که سرعت رشد فناوری‌های غیرمتمرکز در دنیای امروز بسیار بالاست و سازگاری بیشتر با فناوری‌های جدید ملاک برتری پروژه‌ها است بسیار مهم است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا