دانشنامه آلت کوین‌هامعرفی و بررسی پروژه‌هامعرفی و بررسی رمزارزها

ارز دیجیتال ریپل – XRP

XRP محصول شرکت ریپل

ارز دیجیتال ریپل

شناخت پروژه‌های مختلف لازمه سرمایه‌گذاری است. شاید تا به حال نام ارز دیجیتال ریپل را شنیده باشید اما ریپل فقط یک ارز نیست.

ریپل نام شرکتی در ایالات متحده است. این شرکت سعی دارد با تولید محصولات مالی غیرمتمرکز برای نهادهای مالی و بانکی, انتقال و تبادل پولی را در سطح بین الملی به روش غیرمتمرکز, سهولت و سرعت ببخشد.

آنچه که شما با آن به عنوان ارز دیجیتال ریپل آشنا هستید, یکی از محصولات این شرکت می‌باشد.

شرکت ریپل

شرکت ریپل

شرکت ریپل را شاید در مقابل آنچه که از کریپتوکارنسی انتظار دارید فرض کنید. شاید حق با شما باشد زیرا این شرکت برخلاف کریپتوکارنسی هایی چون بیت‌کوین, براین باور است که نهادهای مالی و بانکی در صورت تصحیح عملکرد و روش خود بسیار مفید خواهند بود.

هر ساله در جهان حجم بالایی از پول در حال جابجایی است اما مشکلاتی چون زمان‌بر بودن, هزینه بالا, بروکراسی اداری و سیاست های مالی, برای افراد دردسر ساز شده, شرکت ریپل سعی در حل این مشکلات دارد والبته تاکنون نیز تا حد خوبی پیشرفت داشته است.

شرکت ریپل در این مسیر تنها نیست, سیستم های مالی چون سوئیفت و پروژه های مثل استلار در حال رقابت با این شرکت اند.

دست آورد های شرکت ریپل

مهم ترین دست آوردهای شرکت ریپل تحت عنوان ریپل نت(Ripple net) عبارتند از:

  • ایکس کارنت (xCurrent)
  • ایکس ویا (xVia)
  • ایکس رپید (xRapid)

برای شناخت ایکس کارنت باید گفت که این محصول در خدمت تبادلات بین الملی (نهادها و بانک های هر کشور)است, بدین صورت که با استفاده از یک دفتر کل توزیع شده بنام اینترلجر(inter ledger) ,از محصولات شرکت ریپل, البته با کنترل کنسرسیوم شبکه جهانی وب(w3c) کار می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارز دیجیتال تتر- استیبل کوین

کارکرد ایکس کارنت در انحصار ارز این شرکت یعنی XRP (ریپل) نیست و از ارزهای دیجیتال و غیر دیجیتال هم پشتیبانی می‌کند.

برای این کار, پروژه حجم لازم از ارزهای مختلف را در اختیار دارد. برای مثال شما در کشوری دلار را ارسال می‌کنید اما گیرنده امکان انتخاب برای دریافت ارز دیگری را دارد. این پروژه برای خود یک پیام رسان غیرمتمرکز نیز ایجاد کرده است.

ایکس ویا یک محصول واسطه‌ای بین ایکس کارنت وایکس رپید می باشد که در سال ۲۰۱۸ طراحی و در حال آزمایش است.

ایکس رپید یک شبکه انتقال مالی است که از ارز دیجیتال ریپل XRP به عنوان واسطه‌ی بانکی استفاده می‌کند. شاید بتوان این محصول را یک صرافی دانست. یعنی شما ارز فیات خود را در شبکه به XRP تبدیل کرده و پس از انتقال در مقصد ارز دلخواه خود را دریافت می‌کنید.البته این شبکه با مشکل نقدینگی XRP در صرافی های روبرو است و باید حجم معاملات را بالا ببرد ولی مشکل نقدینگی در بانک مبداء و مقصد را حل کرده است. نکته دیگر نرخ تبدیل ارز به XRP است که توسط شبکه انتخاب می‌شود.

ارز دیجیتال ریپل-XRP

ارز دیجیتال ریپل-XRP

همانطور که گفته شد ارز دیجیتال ریپل XRP یک دارایی دیجیتال محسوب می‌شود و فقط برروی شبکه ایکس رپید کاربرد دارد. اما XRP نیز بر پایه یک زنجیره عمومی, امضاهای رمزنگاری‌شده ایجاد و به درگاه برای انقال نیاز ندارد, به این معنا انتقال فرد به فرد است.

حداکثر تعداد توکن این ارز ۱۰۰میلیارد واحد است که در سال ۲۰۱۳ شرکت ریپل تولید کرده و ۲۰درصد این مقدار در اختیار بنیانگذاران قرار دارد و ۸۰ درصد بقیه بصورت غیرمتمرکز سپرده گذاری شده و ماهیانه یک درصد ان به بازار عرضه می‌شود.در نتیجه این ارز قابل استخراج نیست.

بیشتر بخوانید
پولکادات چیست؟ - تحول در بلاک‌چین

 نحوه ی کار ریپل

 نحوه ی کار ریپل

ریپل تقریبا یک شبکه نیمه متمرکز و غیرشفاف است و از روش های اثبات کار وسهام استفاده نمیکند زیرا دارای بلاک‌چین نیست و امنیت ان بر پروتکل اجماعی نوع خود RPCA پایه گذاری شده.

این شبکه از یک واسطه بنام گیت وی بهره می‌برد که کارکردی شبیه به سیستم های پرداختی دارد. یعنی هرکس میتواند یک درگاه انتقال برای خود داشته باشد. به زبان ساده تر گیت وی کارکرد دریافت و ارسال ارز را دارد.

انتقالات ارز دیجیتال ارز دیجیتال ریپل XRP روی ایکس‌آر‌پی لجر (XRP Ledger) به عنوان یک دفتر کل توزیع شده انجام  می‌شود. تایید تراکنش‌های بر عهده نودهایی است که روی این دفتر کل می‌باشند. برای جلوگیری از حملات دو بار خرج کردن, نودهای توزیع شده، با یک نظرسنجی به اجماع تصمیم می‌گیرند که کدام تراکنش اول ایجاد شد.برای تایید تراکنش ها به تایید حداقل ۸۰ درصدی نیاز است. تایید تراکنش ها بسیار سریع, کمتر ۵ ثانیه تمام میشود.

نکته‌ای که وجود دارد تعداد کم نودها است و باعث شده که XRP را غیر متمرکز ندانند.البته برای نود شدن راه باز است ولی شرایط خاص خودش را دارد. اصل تایید تراکنش ها بر عهده نودهایی بنام Unique Node Lists است. شرکت ریپل قصد دارد با افزایش تعداد نودها بر غیرمتمرکز بودن بیافزاید.

درباره رابطه شرکت و ارز XRP باید گفت به علت متن بازبودن و داشتن یک سری قواعد خاص در پروتکل XRP Ledger که هر کس برای استفاده از آن, باید قوانین را بپذیرد. در نتیجه با ازبین رفتن شرکت ریپل، دفتر کل XRP Ledger و  ارز دیجیتال ریپلXRP به کار خود ادامه می‌دهند. اما اگر شرکت ریپل از بین برود، تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت و کاربردپذیری XRP خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید
دوج کوین Dogecoin چیست؟

بنیانگذاران

شاید اینکه چه کسی را بنیانگذار اصلی معرفی کرد سخت و مبهم باشد اما در سال ۲۰۰۴ رایان فوجر (Ryan Fugger) شرکتی به نام ریپلپی (RipplePay) را بنیان گذاشت, یعنی چهار سال قبل از پیدایش بیت کوین.آن شرکت تا شرکت ریپل امروزی فاصله نداشت ولی بخاطر اشکالات مدیریتی و فنی موفق نبود.

در سال ۲۰۱۱ جد مک کالب (Jed McCaleb), بنیانگذار صرافی «ام تی گاکس» (Mt Gox)  و طرفدار بیت کوین, پروژه را در اختیار گرفت. او با همکاری کریس لارسن (Chris Larsen) به ادامه کار پرداخت. در ادامه «جسی پاول»، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی «کراکن» و «راجر ور» (Roger Ver)، از خالقان بیت کوین کش در این پروژه سرمایه گذاری کردند. اما در ۲۰۱۴ اختلاف نظرکالب با لارسن به جدایی  کالب و رفتن او به سمت استلار منجر شد.

ارزش ریپل از گذشته تا حال

ارزش ریپل از گذشته تا حال

ارز دیجیتال ریپل XRP در سال ۲۰۱۳ با قیمت هر واحد ۰.۰۰۵ دلار عرضه شد. از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، به علت همکاری با بیش از ۱۰۰ بانک و نهاد مالی بزرگ و کسب مجوزهای متعدد از دولت ایالات متحده به سرعت رشد کرد. سال ۲۰۱۸ نیز سال بسیار خوبی بود و این روند روبه رشد ادامه داشت. در ادامه با شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار  ایالات متحده از ریپل مشکلاتی بوجود امد که هنوز ادامه دارد.

بسیاری از تحلیلگران، امکان دستکاری شدن در قیمت ریپل بسیار بالا می‌دانند زیرا بخش زیادی از واحدهای XRP در اختیار شرکت ها قرار دارد و می‌توانند با دستکاری عرضه و تقاضا تاثیر زیادی بر قیمت بگذارند.  اما هر چه پذیرش بانک ها و نهاد های مالی بیشتر باشد، رشد قیمت آن هم بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
مونرو چیست؟

خرید ریپل

برای خرید ارز دیجیتال ریپلXRP باید به صرافی مناسب مراجعه کرد. دو راه وجود دارد, نخست برای خرید ریال پرداخت کرد و دوم ارزهای دیجیتال دیگر  را به ریپل تبدیل کرد.

نکته‌ای در خرید فروش این ارز مهم است , داشتن تگ ممو.

 با توجه به تمامی جهات آینده در اختیار عملکرد بهترین ها است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا