آموزش آلت کوین هامعرفی و بررسی رمزارزها

ارز دیجیتال تتر- استیبل کوین

اگر در فضای رمزارز ها ورود کرده‌اید و هنوز با ارز دیجیتال تتر آشنا نیستید, به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما این مقاله را بخوانید.

جهت شناخت کامل و دقیق ارز دیجیتال تتر باید بدانید که این ارز چیست؟ چرا بوجود آمده؟ ویژگی های آن چیست؟ و سوالاتی از این قبیل.

ارز دیجیتال تتر

ارز دیجیتال تتر

این ارز دیجیتال در جولای ۲۰۱۴ به نام Realcoin معرفی شد اما در ماه نوامبر همان سال به تتر تغیر نام یافت. تتر با نام اختصاری USDT در بازار ارز دیجتتال شناخته می‌شود و تقریبا برابر یک دلار ایالات متحده است. این بدان معناست که پشتوانه هر یک واحد تتر یک دلار می‌باشد. افراد می‌توانند برای ورود به فضای ارز دیجیتال پول فیات خود را به این ارز دیجیتال-فیات تبدیل کنند. ارزهای مشابه مانند USD coin، True USD و چند ارز دیگر نیز برپایه ارز سنتی به وجودآمده اند. همچنین ارز دیجیتال EURT بر پایه یورو ارائه شده.

ارز دیجیتال تتر در ابتدا روی شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین توسعه یافته بود، در ادامه بر بستر شبکه‌های دیگر نظیر اتریوم نیز توسعه یافت.اکنون نیز بر شبکه ترون در حال فعالیت است.

شرکت آیفینکس (iFinex) مالک تتر و همچنین صرافی ارز دیجیتال بیتفینکس (Bitfinex) است. توکن های تتر توسط Tether Limited، یک شرکت مستقر در جزایر ویرجین بریتانیا صادر می‌شود.

ثبات و پایداری(استیبل کوین)

ثبات و پایداری(استیبل کوین)

ارزهای دیجیتال باثبات دارای پشتوانه کالایی یا دارایی‌های دیگر هستند. آنچه که به ارز دیجیتال تتر ارزش بخشیده ثبات آن است. بدین جهت که وابسته به ارزش دلار می‌باشد. به ازای هر واحد تتر که تولید می‌شود یک دلار در ذخایر بانکی نگهداری شده که به عنوان پشتوانه این ارز دیجیتال است. اگر هر مقدار USDT به بازار عرضه شود، باید همان مقدار دلار در خزانه بانک نگهداری شود تا قیمت آن همواره برابر یک دلار بماند. البته بر سر این موضوع در بین جامعه ارزهای دیجیتال شک و تردید وجود دارد و برخی این ارز دیجیتال را به عدم داشتن پشتوانه کافی متهم می‌کنند.پس باید توجه کرد عرضه تتر محدود نیست.

بیشتر بخوانید
چین لینک-chainlink چیست؟

تتر نسبت به نیاز بازار در دوره‌های زمانی مختلف توسط آیفینکس تولید و به صرافی بیتفینکس وارد می‌شود و از آنجا به صرافی‌های دیگر می‌رود. بنابراین توزیع این ارز دیجیتال متمرکز است ولی تراکنش‌های آن غیرمتمرکز است (کاملا غیر متمرکز نیست).

چرا تتر؟

چرا تتر؟

ارز دیجیتال تتر به علت پشتوانه قوی و استیبل بودن, قابلیت‌هایی را در بازار کسب کرده که آن را نسبت به دیگر ارزهایی مشابه (استیبل کوین ها) مهم‌تر ساخته است. استیبل کوین ها به افراد در بازار کمک می‌کنند تا در نوسانات شدید بازار به توانند سرمایه خود را حفظ کنند.

با فرض اینکه قیمت هر بیت کوین  ۵۰,۰۰۰ دلار باشد. شما اقدام به خرید می‌کنید. کمی بعد قیمت به ۵۵,۰۰۰ دلار می‌رسد. شما می‌توانید به سرعت و آسان بیت کوین خود را به تتر تبدیل می‌کنید و ۵۵,۰۰۰ واحد تتر دریافت ‌کنید. اگر قیمت بیت کوین سقوط کرد  و به ۴۸,۰۰۰ دلار ‌رسید، ارزش سرمایه شما همچنان ۵۵,۰۰۰ دلار است و می‌توانید با آن در قیمت‌های پایین بیت کوین بیشتری بخرید.

نکته دیگر انتقال آسان پول به صرافی‌ها و کیف پول‌ها به صورت دلاری است. چون تتر درشبکه های مختلف موجود است, این قابلیت را دارد. ارسال و دریافت تتر به راحتی و سرعت ارسال یک پیام است.

علاوه بر این کارمزد انتقال ارز دیجیتال تتر در شبکه ها ترونی بسیار کم می‌باشد.

از تتر برای حفظ نقدینگی در صرافی‌ها و تسویه حساب بین المللی در تجارت نیز استفاده می‌شود.

این ویژگی‌ها باعث شده است تا این ارز دیجیتال پر کاربرد باشد.

 پیشنیه ساختاری

ارز دیجیتال تتر لایه های مختلفی دارد. همان طور که گفته شد ابتدا بر بلاک‌چین بیت کوین در حال فعالیت بود و بعد اتریوم  و حالا ترون و EOS. هدف همواره بر کاهش کارمزد نقل و انتقالات و ارائه بهترین راهکارها بوده. از این رو، جهت ارتقای سطح خدمات، به دنبال استفاده از شبکه های بلاک‌چین دیگری نیز بوده و هست.

  • USDT Omni: دلار تتر بر اساس پروتکل Omni Layer مبتنی بر بلاکچین بیت‌کوین.
  • USDT ERC20: دلار تتر بر اساس پروتکل ERC20 مبتنی بر بلاکچین اتریوم.
  • USDT TRON: دلار تتر بر اساس پروتکل TRC20 مبتنی بر بلاکچین ترون.
  • USDT EOS: دلار تتر مبتنی بر شبکه ای او اس.
بیشتر بخوانید
بیبی دوج کوین

USDT-Omni، اولین USDT است که مبتنی بر شبکه بیت‌کوین ایجاد شده ولی کارمزد انجام تراکنش در  این شبکه بسیار بالاست(کاربرد بسیار کم).جهت رفع مشکل و کاهش هزینه‌های انتقال، USDT-ERC20 مبتنی بر اتریوم ایجاد شده که هزینه‌های انتقال کمتر و سرعت انتقال بیشتری دارد و در کیف‌پول‌های بیشتر و صرافی‌های آنلاین قابل استفاده است. (هنوز کاربرد کم).

USDT-TRON یا همان USDT-TRC20 مبتنی بر بلاک‌چین ترون, بسیار سریع‌ و تقریباً بدون هزینۀ انتقال (با هزینه انتقال بسیار پایین) است. ولی اشکال آن عدم پشتیبانی توسط تمامی کیف پول های دیجیتال است.

USDT-EOS نیز عرضه عمومی نشده است.

البته باید گفت که در صرافی ها مثلا بایینس امکان انتقال بر شبکه خود بایننس وجود دارد.

نوسانات ناچیز قیمت

نوسانات ناچیز قیمت

قیمت ارز دیجیتال تتر همواره برابر با یک دلار است. اما اگر به نمودار قیمت تتر توجه کنید، همیشه اینطور نیست و گاهی نوسانات جزئی دارد. گاهی اوقات قیمت ۰.۹۸ دلار و گاهی اوقات ۱.۰۱ دلار است. زیرا قیمت تتر با جفت ارز USDT/USD در صرافی‌ (بیتفینکس) تعیین می‌شود. اگر که معامله‌گران حاضر باشند تتر خود را با قیمت پایین‌تر از یک دلار بفروشند و سریع‌تر دلار  واقعی بگیرند یا در صورت افزایش قیمت بیت کوین و آلت‌کوین(فروش تتر و خرید بیت کوین یا آلت‌کوین) قیمت کمی پایین‌تر از یک دلار خواهد بود.

برعکس زمانی که بازار بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها سیر نزولی می‌گیرد، معامله‌گران برای حفظ ارزش دارایی خود, تتـر را برای دوری از نوسانات انتخاب می‌کنند. یعنی معاملگران ارزهای خود را به تتر تبدیل کرده تا با کاهش ارزش بازار، ارزش دارایی آن‌ها کاهش نیابد. بنابراین به دلیل افزایش تقاضا برای خرید تتر، قیمت این رمزارز پایدار تا حدودی بیشتر از یک دلار معامله میشود.

بیشتر بخوانید
وایت پیپر چیست؟

در صرافی های ایران قیمت تتر بالاتر از قیمت واقعی دلار در بازار است. اگر قیمت دلار در بازار آزاد ۲۵,۰۰۰ تومان باشد، در صرافی‌ها هر واحد تتر با ۲۵,۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

حجم بازار

حجم مبادلات ارز دیجیتال تتر رو به افزایش است. ابتدای سال ۲۰۱۶ در جایگاه سی‌ام رده‌بندی بازار رمزارز‌ها جای داشت، سال ۲۰۱۷ تا رده ۲۵ بازار رسید.رشد این ارز ادامه داشت و در ابتدای سال ۲۰۱۹ به جایگاه هشتم رسید. با اقبال بیشتر تتر در بازار، این ارز دیجیتال پایدار درحال حاضر با پشت سر گذاشتن بسیاری از ارزهای شناخته شده ، در جایگاه برتری قرار دارد.

اتهام تتر و رابطه آن با بیت کوین

اتهام تتر و رابطه آن با بیت کوین

به دلیل عدم شفافیت در این شرکت و اینکه آیا ذخایر کافی به عنوان پشتوانه تتر وجود دارد یا خیر، نگرانی هایی وجود دارد .در واقع دلار آمریکا پشتوانه کل تترهای در گردش موجود در دنیا نیست؛ به این دلیل که تعداد تترهایی که در دنیا در جریان اند، کمی بیشتر از دارایی دلاری شرکت تتر لیمیتد است. دلیل این قضیه به ماجرای شرکت تتر لیمیتد و بیتفینکس (Bitfinex) مربوط است.

بسیاری صرافی بیتفینکس را به ایجاد حباب قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ متهم می‌کنند و معتقدند شرکت تتر و صرافی بیتفینکس با چاپ تتر و توزیع آن در صرافی باعث دستکاری شدید قیمت ها شدند.

آینده تتر

با کنار گذاشتن حواشی ارز دیجیتال تتر, باید گفت که بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است. البته رقبایی مثل USDC توسط کوین‌بیس و BUSD توسط بایننس و DAI که توسط MakerDAO  ارائه شده, پای به عرصه گذاشتن و در حال جلب نظر بازار اند.

بیشتر بخوانید
آلت‌کوین چیست؟

با این وجود در سال ۲۰۲۰ توانسته بیش از ۲ میلیارد دلار به میزان کوین در گردش خود بیافزاید. با افزایش کاربرد فناوری بلاک‌چین و استفاده از آن، از تتر نیز بیشتر استفاده خواهد شد. اما متمرکز بودن تتر یکی از ابهامات در این بازار است. جدال تتر و ارزهای غیرمتمرکز استیبل در اینده رخ خواهد داد.

کیف های پشتیبان

ارز دیجیتال تتر درکیف پول های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پشتیبانی می‌شود. بهترین‌ها عبارتند از:  کوینومی (Coinomi)، تراست‌والت (Trust Wallet) ,مای‌اتروالت (Myetherwallet) و اتمیک‌والت (Atomic Wallet) . کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor).

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. استیبل کوین ها به افراد در بازار کمک می‌کنند تا در نوسانات شدید بازار به توانند سرمایه خود را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا