نحوه خرید و فروش

ترید Trade چیست؟

ترید

مبادله(معادل لاتین ترید) اساس هر کسب و کار است. از گذشته تا کنون افرادی وجود داشته و دارند که خرید‌وفروش می‌کنند. تاجران اجناسی را در نقاط مختلف خریدوفروش می‌کردند و با وجود اختلاف قیمت ها به کسب درامد مشغول بوده‌اند. اکنون نیز این چنین است اما چیزی که خرید و فروش ‌می‌شود تفاوت دارد. شما که در حال خواندن این مطلب هستید حتما در اندیشه ورود به بازار ارز دیجیتال هستید اما حتما میدانید اکنون ارز دیجیتال فقط یک پول نیست و به  فضای سرمایه گذاری تبدیل شده است.

ترید چیست؟

ترید ترجمه لفظی واژه Trade به معنی خریدو‌فروش یا همان دادوستد قدیم است. البته دایره خریدوفروش از گذشته تا کنون متفاوت و گسترده تر شده است. در خریدوفروش معمولا خدمت یا محصولی مبادله می‌شود یعنی در ازای دریافت خدمت یا محصول شما باید بهای آن را بپردازید.

ترید چیست؟

تریدر Trader کیست؟

به فرد خریدوفروش کننده تریدر یا معامله‌گر گویند. تریدر با توجه به نوسانات بازار و پیش بینی با ابزارهای این حوزه اقدام به خریدوفروش می‌کند. تریدر هرنوع دارایی را مورد مبادله قرار می‌دهد. اما این فرد با کسی که سرمایه‌گذاری می‌کند یک تفاوت عمده دارد و آن مدت زمان است. تریدر همیشه در مدت زمان کم به دنبال کسب سود است برخلاف سرمایه‌گذار که اساس کارش زمان است.

ترید ارز دیجیتال

ترید ارز دیجیتال به معنی خریدوفروش یک ارز در بازه‌های زمانی متفاوت با هدف کسب سود از اختلاف قیمت در بازار است. بدین جهت که تریدر در قیمت کف بازار(دامپ) خرید را انجام می‌دهدو منتظر افزایش قیمت می‌ماند(پامپ) و اقدام به فروش می‌کند. برای اینکار تریدر از ابزارها و اخبار موجود در جهت کسب درامد استفاده می‌کند. داشتن دانش لازم وکافی نکته بسیار مهم در این امر است.

بیشتر بخوانید
سرمایه گذاری - بایدها و نبایدها

برای ترید کردن استراتژی‌ها یا روش‌های متخلفی وجود دارد که به شرح آنها می‌پردازیم.

روشهای ترید ارز دیجیتال

روشهای ترید ارز دیجیتال

 فوری یا اسکالپینگ (Scalping)

اسکالپینگ یعنی خرید و فروش فوری با هدف کسب سود جزئی که در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه مدت‌ انجام می‌شود. در این روش طی چند دقیقه تا چند ساعت تریدر خریدوفروش خود را انجام می‌دهد.

برای جلوگیری از ضرر و زیان فرد باید هوشیار و دارای تمرکز, مهارت باشد و باصرف زمان, ریسک سرمایه گذاری خود را کنترل کند, یعنی نباید دامنه ضرر و سود را گسترش دهد.

روزانه (Day Trading)

با توجه به امکان مبادله در تمامی ساعات روز, برخی از تریدرها مدت نگهداری خود را به یک روز افزایش می‌دهند. ریسک این روش بسیار زیاد است و نیازمند مهارت و تجربه بالاست که با استفاده از تکنیک های تحلیل بازار حاصل می شود.

در این روش حد ضرر یا سود نسبت به روش قبلی بیشتر است یعنی سود و ضرر شما دامنه بیشتری دارد و همانطور که امکان سود بیشتر هست امکان ضرر بیشتر هم وجود دارد.

 نوسانی یا سووینگ (Swing Trading)

بازار ارزهای دیجیتال نوسان بسیاری دارد و تریدرها با سبک خرید و فروش نوسانی و داشتن تحلیل مناسب از آینده بازار برای یافتن سقف‌‌ها و کف‌های احتمالی اقدام می‌کنند تا از امواج قیمتی نهایت استفاده را ببرند.

در این روش داشتن دانش روشهای تحلیل بازار و مفاهیم خاصی چون سطوح مقاومتی و حمایتی بسیار مهم است.

این سبک از ترید در بازه زمانی طولانی تر, معمولاً  چند روزه تا چند هفته‌ انجام می‌شود و فرد شاهد افت و سود قیمت خواهد بود پس باید حد تحمل و صبر خود را بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید
حساب اجاره ای

تریدر در قیمت نسبی پایین(کف) خرید می‌کند و منتظر رشد قیمت برای فروش می‌ماند. به این سبک نوسان گیری نیز گویند.

اساس ترید پذیرش ریسک است و این روش ریسک مختص خود را دارد.

موقعیت‌گیری (Position Trading)

این سبک از ترید بسیار شبیه سرمایه گذاری بلند مدت است و هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول می‌انجامد. با توجه به مدت زمان طولانی تر, ریسک این کار به مراتب کمتر است اما نیازمند صبر و تحمل و به نوعی برنامه ریزی مناسب است.

در این روش برخلاف سرمایه‌گذاری بلندمدت از بازار نزولی نیز می‌توان سود کسب کرد یعنی ابتدای روند نزولی تریدر اقدام به فروش می‌کند و با پیش بینی بازار به کمک تحلیل و تجربه در موقعیت مناسب که جهت بازار عوض می‌شود(صعودی) اقدام به خرید می کند. به این روش  اصطلاحا استراتژی Short trading می‌گویند.

ترید یا سرمایه‌گذاری

ترید یا سرمایه‌گذاری

به سرمایه‌گذاری بلند مدت در بازار ارزهای دیجیتال هولد نیز گفته می‌شود.برای روشن‌تر شدن تفاوت ترید وسرمایه گذاری این دو روش را طبق مولفه‌های زیر می‌سنجیم. البته که هر دو روش با هدف کسب سود انجام می‌شود.

 • مدت زمان نگهداری
 •  تعداد معاملات
 •  میزان ریسک
 • نوع تحلیل

به طور خلاصه و کلی باید گفت مدت زمان در ترید برخلاف سرمایه گذاری, کوتاه مدت است اما اساس هر دو روش گذشت زمان و خوش بینی به بازار است.

به دلیل زمانبر بودن سرمایه‌گذاری, افراد کمتر درگیر معاملات می‌شوند, برعکس تریدرها که حجم معاملات بالاتری دارند و گاها در یک روز, هر ساعت یک معامله دارند.

ریسک پذیری به عنوان مولفه اصلی ورود به بازار ارز دیجیتال است. به علت روند روبه رشد و افزایش فراگیری و کاربردی شدن این سیستم مالی در مدت زمان طولانی ریسک پذیری سرمایه گذاری کمتر است. ولی با وجود روند کلی مثبت برخی مواقع در بازار شاهد کاهش های عجیب و غریب نیز هستیم.

بیشتر بخوانید
شبکه های ارز دیجیتال

تحلیل  بازار ارزدیجیتال با سایر بازارها متفاوت است. این بازار به دلیل فیزیکی نبودن, به شدت به نسبت اعتماد مردم به بازار, پروژه‌ها و رفتارهای دارندگان سرمایه کلان وابسته است.

درمیان انواع روش های تحلیل, برای سرمایه‌گذاری بلند مدت باید پتانسیل یک ارز یا پروژه را سنجید اما برای ترید, تحلیل های کوتاه مدت بیشتر مورد نظر است.

کجا ترید کنیم؟

کجا ترید کنیم؟

برای ترید کردن به یک پلتفرم معاملاتی نیاز است. برای انتخاب یک صرافی‌ آنلاین یا همان اکسچنج‌ مولفه‌های مختلفی وجود دارد از جمله نقدشوندگی، حجم معاملات بالا، تعداد جفت‌ارزها و غیره.

خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده در صرافی‌ها

برای خریدوفروش ارز دیجیتال صرافی های متمرکزی مانند بایننس، کوین‌بیس و کراکن وجود دارد و همچنین صرافی های غیر متمرکزی مانند یونی‌سوآپ.

انجام معاملات در صرافی‌های خارجی شرایط خاص خود را دارد از جمله احراز هویت که مشکلاتی را برای کاربران(مانندکاربران ایرانی) دارد, بنابراین برای ورود به این صرافی‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

اما در صرافی های داخلی برای کاربران امکان خرید و فروش و تبدیل به سهولت وجود دارد و همچنین مشکلات کمتری پیش روی کاربراست.

آشنایی با اصطلاحات مربوط به ترید

برای ورود به بازار تریدرها حتما باید با اصطلاحات این عرصه آشنا باشید زیرا دانش این کلمات برای کسب سود و جلوگیری از ضرر شما واجب است.

نتیجه‌ گیری

کدام سبک معاملاتی برای شما مناسب است؟ باید با توجه به ملاک‌های زیر برای آغاز کار خود برنامه ریزی کنید.

 • میزان سرمایه شما
 • میزان زمانی که می‌توانید برای معامله اختصاص دهید
 • میزان تجربه‌ای که در ترید دارید
 • ویژگی‌های شخصیتی
 • سطح تحمل ریسک
بیشتر بخوانید
سرمایه گذاری بلند مدت

برخی از مزایای و معایب معامله‌گری:

 • آزادی مکان و زمان کار
 • امکان شروع با سرمایه پایین
 • شروع ساده و بدون نیاز به پیش‌شرط
 • عدم نیاز به دارا بودن شرایط خاص (مانند مدرک تحصیلی و…)
 • نقدشوندگی بالای سرمایه نسبت به سایر روش‌ها
 • پتانسیل کسب سود بالا
 • کسب درآمد دلاری
 • قابلیت انجام معاملات با بات‌ها و نرم‌افزارهای خودکار
 • نوسانات مناسب برای ترید روزانه
 • معاملات ۲۴ ساعته / ۷ روز هفته / ۳۶۵ روز سال
 • کارمزد پایین برای ترید
 • نیاز به انضباط، پیگیری و یادگیری مداوم
 • احتمال بالای زیان و از دست دادن سرمایه
 • استرس و آسیب‌های ناشی از کار طولانی با کامپیوتر
 • وجود تحریم‌ها و دردسرهای ناشی از آن (برای ایرانیان)
 • ریسک‌هایی مانند هک‌شدن کیف پول و مسدود شدن حساب
 • نبود قوانین شفاف
 • بدون پشتوانه بودن
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا