آموزش بیت کویناخبار بیت کویناخبار کوتاهدانشنامه بیت کوین

چرا به‌روزرسانی Taproot بیت‌کوین اهمیت دارد؟

شاید متوجه شده باشید که برخی مربع‌های سبز در اطراف توییتر شناور هستند. این نمادها مانند جنبش چشم‌های لیزری، نشانه‌ای از پیوستن به یک جنبش هستند. برخلاف چشم لیزری، مربع‌های سبز مستقیماً رابطه‌ای با اصلاح قیمت بیت‌کوین ندارند؛ بلکه نشانگر پشتیبانی و حمایت از به‌روزرسانی Taproot برای شبکه بیت‌کوین هستند.

اهمیت این موضوع چیست؟ مزایای این به‌روزرسانی تنها نکته‌ی قابل توجه نیست. Taproot از این جهت مهم است که ما را به یاد چیستی بیت‌کوین می‌اندازد.


Taproot بیت‌کوین


قبل از پرداختن به اهمیت taproot بیایید به مزایای این به‌روزرسانی پیشنهادی بپردازیم:

افزایش حریم خصوصی: این مزیت به آدرسهای بیت کوین یا ناشناس ماندن بیشتر اشاره ندارد بلکه منظور بهبود حریم خصوصی عدم تشخیص تراکنش‌های پیچیده از جمله تراکنش‌هایی که به چندین امضا نیاز دارند یا تراکنش‌های همراه با تأخیر در انتشاربا تراکنش‌های ساده از نظر ردپای درون‌زنجیره‌ای به وسیله‌ی Taproot است.

کارمزد کمتر: میزان و حجم اطلاعات در تراکنش‌های پیحیده کاهش خواهد یافت که منجر به کاهش کارمزد تزاکنش می‌شود.

انعطاف پذیری بیشتر: امضاهای جدید قابلیت قراردادهای هوشمند بیت‌کوین ارتقا می‌دهد و انجام تراکنش‌های پیچیده بیت‌کوین را برای کاربران آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کند.

ارتقا لایتنینگ: Taproot منجر به ارزان‌تر، انعطاف پذیرتر و افزایش حریم خصوصی در شبکه لایتنینگ خواهد شد.

 


به‌روزرسانی کارآمد


با تمام موارد گفته شده،Taproot  مهم‌ترین به‌روزرسانی در شبکه بیت‌کوین از زمان افزایش اندازه بلوک در سال ۲۰۱۷ است. عدم نیاز به بروزرسانی‌های مکرر شبکه‌ی بیت‌کوین نشان‌دهنده‌ی استحکام و استواری این شبکه است.

اعمال هرگونه تغییرات در بیت‌کوین کار سختی است. زیرا مسئولیت این کار بر عهده‌ی یک شخص خاص نیست که بتواند انجام تغییرات را به تصویب برساند و دستیابی به اتفاق نظر در بین چنین گروه متنوع و پراکنده‌ای از اعضا و افراد مشارکت کننده، بدون اغراق چالش بزرگی است. بنابراین پشتیبانی از Taproot به اتفاق آرا بیانگر یک مسئله‌ی مهم است.

بیشتر بخوانید
بیت کوین چیست؟ همه چیز دباره‌ی بیت کوین

با این وجود، موضوع مورد بجث روش انجام این ارتقا و به‌روزرسانی است. در ماه مارس، در قالب یک آزمایش به نام (Speedy Trial) توافقی حاصل شد که به ماینرها مجموعه‌ بلاکی می‌دهد تا در طی دو هفته پشتیبانی خود را از Taproot را اعلام کنند.

این رویداد در تاریخ ۱ می و همزمان با جدیدترین تنظیم سختی شبکه آغاز شد. از آن زمان تا تنظیم سختی شبکه‌ی بعدی (دو هفته بعد) ماینرهای بیت‌کوین حمایت خود را از به‌روزرسانی Taproot در بلاک‌های استخراج شده اعلام می‌کنند.

اگر ۹۰٪ از بلاک‌های پردازش شده نمایانگر پشتیبانی باشند، فعال سازی به‌روزرسانی Taproot در ماه نوامبر آغاز می‌شود.

در تاریخ ۴ می، مشخص شد که این دوره موفقیت‌آ‌میز نخواهد بود. تقریباً از ۲۵٪ بلوک‌های تا اواسط روز پردازش شده، ۲۰٪ از این به‌روزرسانی پشتیبانی نکردند، بنابراین آستانه ۹۰٪ دست نیافتنی خواهد بود.

البته این مشکل در مقایسه با عدم پذیرش این ایده مشکل بزرگی نیست. احتمال بیشتری می‌رود که ماینرها هنور به طور کامل این موضوع را درک نکرده‌ و یا نرم افزارهای خود را اصلاح نکرده‌اند. دوره‌ی زمانی دو هفته‌ای بعدی برای اعلام حمایت نزدیک است و اگر این دوره نیز ناموفق باشد، این تلاش مجدد تا ۱۱ آگوست ادامه خواهد داشت. اگر تا آن تاریخ پشتیبانی به آستانه‌ی ۹۰٪ نرسیده باشد، Taproot مجدداً طراحی خواهد شد .


مزیت اصلی Taproot


به‌روزرسانی Taproot عملکرد بیت‌کوین را افزایش داده و به طور بالقوه بازار آن را گسترش می‌دهد و این امر برای موفقیت و ارزش‌گذاری آن خوب است.

اما در اینجا مهم‌ترین تأثیر بر بازار سرمایه گذاری یادآوری این نکته است که بیت‌کوین یک فناوری می‌باشد.

بیشتر بخوانید
بیت کوین چرا ارزش دارد؟

بسیاری از سرمایه گذاران بیت‌کوین (BTC) را یک ذخیره ارزش می‌دانند. برخی دیگر درگیر مسئله‌ی نوسان قیمت آن می‌شوند. با تمام امتیازات و نکات مثبت، بیت‌کوین یک فناوری نسبتاً جدید است و این ویژگی بارز اغلب نادیده گرفته می‌شود. بیت‌کوین در حال تکامل است همانطور که این اتفاق در سال ۲۰۱۷ رخ داد به احتمال زیاد در طی سال جاری میلادی نیز روی خواهد داد.

فناوری با خطر و ریسک همراه است. هر چیزی ممکن است اشتباه پیش برود، کد دارای اشکالات و یا پیامدهای ناخواسته باشد و همین موارد دلیل مهمی است که به‌روزرسانی های بیت کوین بسیار کم و به ندرت اتفاق می‌افتد زیرا این به‌روزرسانی‌ها باید به دقت بررسی و آزمایش شوند. همچنین، از آن‌جا که هیچ ارگان مرکزی برای تصمیم‌گیری در مورد به‌روزرسانی های بیت‌کوین وجود ندارد، لازم است که همه ذینفعان اصلی با آن موافقت کنند و اغلب اوقات دستیابی به اتفاق نظر بسیار دشوار است.

اکنون ارزش بازار شبکه بیت کوین بیش از ۱ تریلیون دلار است، و نیازی به گفتن نیست که ارزیابی تمام مشاغل ایجاد شده برای پشتیبانی از شبکه بیت‌کوین نیز به آن افزوده می‌شود، بنابراین خطر و ریسک باید تا حد ناچیزی به کاهش یابد.

Taproot باعث می‌شود که بیت‌کوین ذخیره خوبی برای ارزش باشد و سود خوبی برای سفته‌بازان فراهم کند. رمزارزها همچنین فرصتی برای سرمایه‌گذاری در یک فناوری تحول‌پذیر است. این کار مانند این است که بتوانید در یک استارت آپ هیجان‌برانگیز با نقدینگی بسیار بیشتر و کاغذبازی کمتر سهیم شوید.

بنابراین Taproot نه تنها کارامدی بیت‌کوین را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند در گسترش بازار و در نتیجه به طور بالقوه ارزش آن نیز تأثیر بگذارد. Taproot همچنین یکی از ویژگی‌های اصلی بیت‌کوین را به ما یادآوری می‌کند، که به نظر می‌رسد در داستان های بازار محور غرق شده است. بیت‌کوین هنوز یک فناوری جدید است و نکات مثبت بالقوه آن بیش از برنامه عرضه، مقاومت در برابر تورم و غیر متمرکزسازی آن است.

نمایش بیشتر

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا